Річ у господарі, а не у списку агресивних порід, – кінолог про новий закон

Без обов’язкового чіпування та без створення зоокомісарів новий закон про собак, швидше за все, залишиться просто на папері.

Таку думку висловив "Еспресо.Захід" кінолог ЛКП "Лев" Володимир Вань, коментуючи ініціатива уряду по затвердженню переліку агресивних порід собак (понад 50) та забороні їх вигулу без намордника.
 


Фото: Володимир Вань, ЛКП "Лев"

"Почнемо з того, що цей закон не новий. Він давно був, але раніше довкола нього не було стільки хайпу. Раніше теж був перелік собак, навіть більший, десь 90 порід. Зараз зменшили кількість собак. Те, що закон потрібен, це однозначно, але не в такому форматі, як його подають", – каже Володимир Вань.

Расистський список порід

Знавець собак вважає, що закон в такому форматі має "расистські моменти" по відношенню до інших порід.

"Кане-корсо, стафф чи пітбуль – це прекрасні собаки, вони в списку запропонованому державою, але це абсолютно контактні собаки і все залежать лише, хто керує ними, хто є господарем? Всю відповідальність за поведінку собаки потрібно покласти на господаря. Але, щоб змусити господаря взяти на себе певний ступінь відповідальності, найперше треба довести, що собака належить йому. А, щоб довести, що собака має власника, то має бути обов’язкове чіпування. Також має бути обов’язкове страхування, але не певного переліку порід, а всіх собак. Бо це те саме, що не страхувати малолітражний автомобіль, а лише багатолітражні, бо такі потужні машини мають більшу ймовірність до спричинення аварії. Але це ж нонсенс, всі прекрасно розуміють, що річ не в авто, а в адекватності чи не адекватності водія. Так само з собаками, вся річ у їх господарях", – зауважує кінолог.

Малі собаки часто провокують великих

Володимир Вань звертає увагу, що дуже часто саме малі породи собак провокують до агресії більших.

"Але господарі цих малих порід не несуть за це жодної відповідальності. А мали би теж. Бо провокування і доведення до злочину – це теж злочин. Тому провокування до агресії теж має розцінюватися як агресія. Відповідно, перелік запропонованих порід , як на мене, є недоречним", – каже кінолог.

Справа не у породі, а у поведінці собаки


Фото: Ольга Панчук

Експерт притримується думки, що потенційно небезпечних собак потрібно вираховувати не за породою, а за поведінкою собаки.

"Потенційно небезпечний собака – це собака, що чинить соціальний неспокій. Тобто собака може не кусати і не гарчати, але за всіма бігає, провокує, скаче, лякає інших. Такий собака, який чинить соціальний неспокій – має вважатися потенційно небезпечним. А небезпечним є той, який власне кусає, гарчить і напряму проявляє агресію", – роздумує кінолог.

Потрібно створити зоовідділи при поліції, або зоокомісарів

Однак, щоб довести, що собака потенційно небезпечний, то за цим має хтось стежити. Тобто має бути окремий орган чи частина поліції.

"Доводити, що собака потенційно небезпечний можна за зверненнями чи фото-відео фіксацією. Собачники знають одне одного, напевно, знають 80% собак, які гуляють в них на районі. Та потрібен орган, який би у правовому полі цим займався. На районі мав би бути зоовідділ поліції і по відділках їх представники. Ще краще, коли б у нас працювали зоокомісари у кожному районі, які би мали в розпорядженні своїх, скажемо, агентів. Вони б спілкувалася з собачниками, знали би юридичну складову, як не лише оштрафувати, але довести справу до кінця. Дуже багато людей ходять з агресивними собаками не зважаючи на інших і на штрафи. Це неправильно. Мав би бути зоокомісар, який би займався цими справами, робити виховну роботу. Звичний дільничний цього робити не буде", – говорить Володимир Вань.

На думку кінолога, якщо буде обов’язкова реєстрація та обов’язкове чіпування, тоді можна вводити якусь систему штрафів, адже без цього дуже складно довести, що собака належить тій чи іншій людині.

"Це має бути основою – реєстрація та чіпування. А далі вже розвивати до утворення зоокомісарів та інших речей, щоб закон був не лише де-юре, але й де-факто. Бо сам по собі цей список не відображає нічого. До речі, у цьому списку здебільшого породи з короткою мордою, яким треба себе охолоджувати. А єдиний орган терморегуляції в собак – ротова порожнина. Тобто собака має мати здатність вільно відкрити рот і висунути язик. В іншому випадку, навіть вже при +25 у собаки може бути тепловий удар. Та й довести породу теж важко, має працювати експерт. Метис може мати 80% ознаки породності, а може і 60%. Цей список порід має дуже багато суб’єктивності", – каже експерт.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку