Ремонт підвалу та прибирання класу: як у львівських школах намагаються протиправно збирати гроші з батьків

У львівських школах продовжують практику збору коштів з батьків на послуги, які має оплачувати держава

"Еспресо.Захід" з'ясував, хто і за які послуги має платити у школі та чи правомірно збирати кошти з батьків на прибирання класів чи обладнання укриттів.

"Наступний етап – ППО коштами батьків"

У соціальні мережі в групі "Батьки SOS" з'явилося повідомлення від користувачки, дитина якої навчається в одному з ліцеїв Львівської міськради. Жінка скаржиться в соцмережах на те, що в навчальному закладі займаються "поборами". Йдеться про збір 700 гривень з кожного учня на ремонт укриття.

Адміністрація сторінки Батьки SOS зазначає, що Львів "пробив дно".

"Міністерство освіти і науки України оголосило про підготовку очного навчання з 1 вересня 2022 року і ревізію бомбосховищ у школах. А школи знайшли новий привід збору коштів. "Ковідні" ми вже пережили, тепер збори з лозунгом "все для ваших дітей і очного навчання під час війни" – на ремонт підвалу. Наступний етап – збираємо кошти на ППО над школою? Вітаю нас всіх - Львів пробив дно", – написали в адміністрації Батьки SOS.

У пресслужбі міської ради після того, як журналісти попросили офіційного коментаря стосовно конкретного випадку у львівському ліцеї, повідомили, що дізналися про інцидент з соцмереж, і пообіцяли відреагувати й прокоментувати правомірність збору коштів. 

"Проводимо службове розслідування про результати повідомимо", – прокоментував в.о директора департаменту гуманітарної політики Євген Бойко.

Інша проблема виникла у львів'янки Ірини. У класі молодшої школи батьки вирішили збирати гроші на прибирання класу. Гроші планували дати технічній працівниці, яка вже навіть виставила прайс – 800 гривень за прибирання класної кімнати і 200 гривень на хімічні засоби.

Батьки не зобов'язані займатися прибиранням класів

"Еспресо.Захід" з'ясував, хто і за що повинен оплачувати послуги прибирання і ремонту. Пресслужба ЛМР в коментарі наголосила – до прибирання класів батьки долучатися не зобов'язані.

"Це якісь окремі, дуже індивідуальні ініціативи незрозуміло кого. Немає такого, що батьки повинні би бути залученими до прибирання класів. Є працівники навчальних закладів, прибиральники. Прибирання класних приміщень, як нам сказали в управлінні, входить до обов’язків працівників навчальних закладів, тому це не мали б робити батьки. Якщо є індивідуальні ініціативи чи бажання допомогти, то добре, але немає такого, що батьки обов'язково повинні бути залучені", – зазначили у пресслужбі. 

Поряд з тим в управлінні освіти Львівської міськради за тиждень прохань про офіційний коментар не спромоглися визначити працівника, який компетентний коментувати побори в школах. Обмежилися випискою, з якої також випливає, що прибирання класних кімнат входить в обов'язки працівників школи так, як і прибирання коридорів, туалетів тощо.

"Коли працівник школи виставляє прайс – це неправомірно"

Неправомірність збору коштів за прибирання школи підтвердила і голова комісії освіти та науки Львівської міської ради Вікторія Христенко.

"Згідно з держстандартом, у нас розраховано, що на кожні 500 метрів припадає одна прибиральниця. Тобто будь-яка школа може мати до 11-12 одиниць клінінгового напрямку, якщо це, скажімо, велика школа, як на Сихові чи на Левандівці. Але наголошу: це не означає, що наші діти не мають нічого робити і приходити на все готове. За кордоном багато де залучають дітей до такої праці, скажімо, в Японії, Німеччині, Фінляндії чи Польщі. У цьому зараз міг переконатися багато хто з наших батьків, коли  вимушено евакуйовувася за кордон", – зазначила Вікторія Христенко. 

Читайте також: Як працюватимуть школи Львівщини у новому навчальному році: рекомендації влади

Депутатка також наголошує, що заробітна плата працівників клінінгу мінімальна. Але визнає – прибирання класних приміщень, як не крути, входить до посадових обов'язках технічних працівників. 

"Коли технічний працівник виставляє прайс за свої послуги у школі – це абсолютно неправомірний факт. Технічний працівник має за це заробітну оплату. Тим більше, що впродовж цих чотирьох місяців діти у школах не вчилися", – наголосила Христенко.
 

Не боятися скаржитись

 У пресслужбі Львівської міської ради зазначають – з кожним окремим випадком потрібно розбирати і вивчати обставини інциденту. Тож батькам у випадку підозрілих поборів у школах радять звертатися зі скаргами в управління освіти. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.