РадіоГараж у Львові: що це таке й чому його вважають новим важливим культурним місцем

30 червня у Львові на вул. Князя Романа, 6 на першому поверсі в історичному будинку Львівського радіо відкрили новий медіа-мистецький осередок. 

Як повідомляє "Еспресо.Захід", донедавна часу – тут було закинуте приміщення, яке могло стати черговою кнайпою чи кафе. 

"Важливо, що місто побачило це місце. Раніше Суспільне забрало звідси свою техніку і тут почалася руїна. Я не міг повірити, що тут не буде кнайпи чи якогось ресторану, а таки відкриють культурно-мистецький простір. Це фантастичне місце. Одна з ідей – щоб це був не лише публічний простір, а щоб це ефемерне радіо стало "мацальним", щоб із ним можна було "зустрітися". Ця галерея представлятиме не просто роботи зі звуком, а й історії, пов’язані з медіа", – сказав культуролог Богдан Шумилович.  

Як пояснила в.о. директорки ЛКП "Львівське радіо" Мирослава Лубкович, яка відповідає за новий простір, назву обрали невипадково.

"Чому назвали РадіоГараж? Бо за радянських часів з вул. Нижанківського тут був заїзд у гараж, в який в’їжджали великі машини. Чому саме сьогодні вирішили презентувати це місце? Бо 30 червня 1941 року, коли у Львові було проголошено Акт відновлення української державності, тут, у будівлі Львівського радіо, три дні діяла радіостанція ім. Євгена Коновальця, яка на всю Західну Україну повідомляла про цю важливо звістку. Ми хочемо, щоб люди приходили сюди спілкувалися, обмінювалися ідеями і творили нову культуру пов’язану зі звуком, історією медіа та Львова", – розповіла пані Лубкович.

Експерти зазначають, що такого місця бракувало Львову, це була "незаповнена прогалина". 

"Фактично це місце, де починалося радіо у Львові. Тут також зароджувалася електронна музика. Концепція нашого простору сформована на чотирьох стовпах: звук, мистецтво, технології та місто. Це чотири речі, якими займатимемося. Тут буде міждисциплінарне й експериментальне місце", – відзначив один із працівників РадіоГаражу.

Міський голова Львова Андрій Садовий запевнив, що на наступні п’ять років основний фокус діяльності міста буде спрямований саме на культуру.    

"Коли мене запитують, яким би я хотів бачити Львів у майбутньому – то я його бачу меккою для всіх художників, митців, скульпторів та музикантів. Я хотів би, щоб вони з усього світу приїжджали до Львова та творили тут, і якщо дійсно так буде, то Львів образно стане столицею світу", – сказав він.

Читайте також: За лаштунками Leopolis Jazz. Михайло Фрідман під час фестивалю побував у Львові

Наразі РадіоГараж лише формується. У планах, коли буде фінансування та узгодять концепцію, тут відкриють радіомузей і радіолабораторію. Але вже зараз у підвалі приміщення є цікава інсталяція – коли ви скануєте QR-код, вмикається звук різних частин і локацій Львова. 

Додамо, 2020 року розпочали роботи з відновлення, консервації, розробки нової концепції, дизайну й ремонтні роботи у РадіоГаражі. Тут провели низку реставраційних робіт і закупили відповідну техніку. З міського бюджету на це скерували 2,8 млн грн.

Фото: Юрій Мартинович

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.