Придумали у Львові: Повітряні кулі піднімає у небо винахід фізика з Львівського університету

Понад дві сотні років тому саме у Львові винайшли автоматичний пальник, який досі використовують повітроплавці. 

Єдиний в Україні пам’ятник повітроплавцям є у Кам’янці-Подільському: крихітний чоловічок намагається злетіти на повітряній кулі. Його встановили у 2014 році – до 230-ї річниці першого польоту на повітряній кулі. У 1784 році з Кам’янця запустили паперову кулю, вона пролетіла чверть милі й упала у річку Смотрич. Однак за кілька місяців до цього повітряну кулю запустили також і у Львові. Це була перша у світі куля, яка піднялась у повітря за допомогою пальника на рідкому паливі. Схожі пальники використовують досі!

Першу повітряну кулю запустили у Парижі у 1783 брати Монольф’є. Однак вона "працювала" на соломі, тож протрималась у повітрі лише 19 хвилин – поки солома не згоріла. Та фурор, який здійняв цей політ, надихнув завідувача кафедри експериментальної фізики Гната (Ігнація) Мартиновича. Він разом з другом Германом Антонієм Непомуценом (Непомуком), колишнім королівським лікарем, створили автоматичний пальник на рідкому паливі. 

Саму кулю зробили з цупкої шовкової тканини, яку називали китайкою, для міцності просочили її олією з воском. Перший випробувальний політ аеростат здійснив 4 березня 1784 року – за вісім місяців після польоту у Парижі. Випробування здійснили у парку Бєльських (нині вулиця Коперника). Куля буквально за хвилину здійнялась у повітря на понад сотню метрів. Через якийсь час пальник погас і куля плавно спустилась на землю. 

Наступний політ кулі Мартиновича-Непомука був невдалим – через погано налаштований пальник куля спалахнула і згоріла. На нову кулю винахідники не мали грошей. Ігнацій Мартинович, який свого часу був монахом-францисканцем, захопився політикою. Через це у 1995 році був заарештований і страчений у Буді (нині частина Будапешту). 

Попри це повітроплавство у Львові продовжило розвиватись. Згодом повітряні кулі з пасажирами запускали з території сучасного Стрийського парку.

"Принцип роботи повітряних куль з того часу не змінився. У більшості використовують пальники, які винайшли львів’яни. Щоправда, їх суттєво вдосконалили з того часу. І пальне змінилось. Ми, наприклад, використовуємо пропан-бутан, яким заправляють автомобілі, – розповів "Еспресо.Захід" пілот Микола Рубель. – Ми піднімаємось зазвичай на висоту до тисячі метрів. Політ триває 40-60 хвилин – цього достатньо, аби роздивитись краєвиди. На Львівщині найпопулярніше місце для запуску повітряних куль – Східниця. Там справді дуже красиво – видно Карпати. Замовляють також польоти над замками".

 Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку