Позиція Орбана – не лише антиукраїнська, а й антиєвропейська та антиугорська, – експосол України в Угорщині Орест Климпуш
Колишнiй посол Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині – про те, що сталося з Віктором Орбаном і чи варто сприймати угорців як загрозу Україні в тилу
Війна з Росією активізувала євроінтеграційні процеси України. Статус кандидата на вступ до Євросоюзу видається близькою перспективою, а євроустанови на повний голос обговорюють пришвидшену процедуру входження в Євросоюз.
Утім не всі в Європі схвалюють такий сценарій. Скептики української євроінтеграції всім відомі – це передовсім Німеччина й Угорщина. Саме вони, скажімо, до останнього гальмували відключення російських банків від SWIFT. Зараз намагання балансувати триває. З одного боку керівництво цих держав намагається зберегти обличчя, приймаючи біженців і надаючи гуманітарну допомогу. З іншого – сповільнюють євроінтеграційні процеси. Щодо Угорщини – вона ще й категорично відмовилася транспортувати зброю для захисту України через свою територію і підтримати ембарго на російський газ.
Про політику Віктора Орбана та його уряду, мотивацію офіційного Будапешта та потенційні загрози з боку Угорщини для України "Еспресо.Захід" поговорив із колишнім послом України в Угорщині Орестом Клипушом. Його каденція (1997-2002) збіглася з першим приходом молодого політика Орбана на пост прем'єр-міністра (1998-2002).
Орест Климпуш
"Орбан "забронзовів" – і в цьому його трагедія"
Ви були послом в Угорщині, коли Віктор Орбан уперше став прем'єр-міністром. Яким він запам'ятався вам із тих років?
До зближення з Росією в останні роки політику Орбана я назвав и адекватною. Мені здається, що 20 років тому він був доволі конструктивним політиком. Орбан прагнув щось змінити і внести позитивне в угорсько-українські стосунки в тому числі. Зокрема пропонував конкретні кроки щодо співпраці в ліквідації повеней на Тисі.
Спілкуючись із ним та іншими посадовцями, я завжди казав, що вони мають пам'ятати слова американського політика Збігнєва Бжезінського: "Росія без України не є імперією". Тому я завжди підкреслював, що Угорщині вигідно підтримувати Україну та українську незалежність. Адже навіщо Угорщині поруч нова імперія, яка точно буде налаштована вороже та експансивно?
Тим паче, 26-річний Орбан увірвався в політику в 1989-му, завдяки промові на перепохованні страчених учасників народного повстання 1956 року. Він вимагав вільних виборів, виведення радянського контингенту. Зрештою, угорці мали б пам'ятати, як це – бути під окупацією Москви. Але по діях Орбана цього не скажеш…
В Угорщині дуже трепетно ставляться до народного повстання 1956 року, яке було жорстоко придушене, вшановують його. Тому я просто дивуюся Орбану й не розумію його. Думаю, що людина, якою Орбан став сьогодні, – це абсолютне переродження того Орбана, який колись хотів виведення радянських окупаційних військ, який прагнув розуміння, підтримки і дружніх стосунків з демократичними сусідами, зокрема і з Україною.
Виступ Віктора Орбана в 1989 році. Фото: brusselstimes.com
На той час він зовсім не був зараженим тим мікробом рашизму – мікробом, від якого зараз не може звільнитися. Злам Орбана-політика відбувся в роки, коли в Росії вже сформувалося чітке недружнє ставлення до України. І його зміна позиції, безумовно, пов'язана з російською. У них доволі тісні економічні стосунки – Угорщина має в Росії доволі великий ринок для реалізації своїх овочів, фруктів та іншої аграрної продукції.
Але навіть економічні елементи не є основними. Головне тут – це особисті стосунки Орбана з Путіним. Коли керівники країн Європейського Союзу намагаються дистанціюватися від токсичності Путіна, Орбан, ніби нічого не сталося, готовий налагоджувати стосунки з Москвою.
Ви кажете про злам, але не кожна людина просто так змінює свої погляди…
Так, свого часу Віктор Орбан був доволі прогресивним політиком. Нагадаю, саме за його каденції, 1999 року, Угорщина оформила вступ до НАТО. Але є один важливий момент – на той час він ще не був "забронзовілим". Зараз він "забронзовів", і в цьому – вся трагедія. Дуже багато політиків, добре починаючи свій шлях, згодом не вміють протистояти спокусам влади та грошей, піддаються їм.
Головна проблема – надто довге перебування при владі, яке йому зашкодило як політику. Врешті Орбан захотів брати приклад зі свого російського колеги, друга, симпатика – не знаю, які в них стосунки, але він хоче повторювати дії Путіна.
І така позиція є виключно помилковою, адже своїми діями – відсутністю підтримки України і лояльним ставленням до Росії – Орбан завдає великої шкоди тим угорцям, які сьогодні є громадянами України. А він мав би пам'ятати, що ці люди живуть на території України, вони є громадянами нашої держави. Відтак будь-яка неконструктивна позиція щодо України відразу відображається на громадянах України угорського походження.
"Бажання реанімувати ідеї "Великої Угорщини" може мати фатальні наслідки для їхньої країни"
Зважаючи на риторику офіційного Будапешту, українці подекуди відчувають певну загрозу з боку Угорщини. Як гадаєте, така загроза справді є?
Залежно про що ми говоримо. Угорщина – країна з потужним аграрним сектором, як і Україна. Тому якщо розглядати її просто як конкурента щодо АПК, то так – вона ним була, є і буде. Така об'єктивна реальність, але в ній нічого страшного немає.
Але якщо говорити про якісь імперські геополітичні амбіції, то Угорщина не стане загрозою для України. Абсолютно не може. Почнемо з того, це Угорщині банально не під силу. За всіма показниками ця країна поступається нашій державі – за територією, економічним потенціалом.
Утім, бувало, угорці використовували жорстку риторику щодо угорців Закарпаття, хоча вже понад 100 років воно їм не належить.
Тріанонський договір 1920 року поклав край "Великій Угорщині" – вони втратили території, населення скоротилося вдвічі. Але я нещодавно дивився на карту – Словаччина була під Угорщиною, також велика територія, що зараз належить Румунії, сербські землі, хорватські. І поруч з цим усім – маленьке, крихітне Закарпаття, в якому був мізер угорців (якщо порівнювати з іншими втраченими століття тому територіями).
Карта територій, відокремлених від Угорщини за Тріанонським договором. Фото: wikipedia.org
В угорців і досі є туга за колишніми територіями, величчю минулих століть тощо?
На жаль, це відчувалося. Коли я працював в Угорщині, то в багатьох периферійних закладах (ресторанах, готелях) були ці схеми, старі карти, які символізують спогади про минулу велич. Деякі угорці ностальгують за тими часами, коли вони були дуже великими – це справді можна бачити не лише серед політиків, а й поміж націоналістично налаштованого населення.
Але, навіть зважаючи на це, потрібно розуміти, що в Закарпатті угорців лише 100 тисяч осіб. Тоді як у Румунії – більше мільйона, пів мільйона в Словаччині, 250 тисяч у Сербії. Наша частка, порівняно, зовсім невелика. І якщо Угорщина раптом захоче реалізовувати політику ревізії територій, то це суперечитиме інтересам фактично всіх її сусідів. Це наштовхнеться на опір найближчих партнерів – країн, які перебувають з угорцями в одних економічних і військово-політичних союзах. Це може мати фатальні наслідки для Угорщини.
Навіть теперішня риторика умиротворення Росії викликає гостру реакцію сусідів. Упродовж останнього тижня до Угорщини відмовилася їхати міністерка оборони Чехії Чернохова, а президент Польщі Дуда попередив, що позиція Будапешта дорого йому коштуватиме. Далі буде?
Подальші загравання з таким деструктивним політиком, як Путін, можуть мати болючі геополітичні наслідки для Будапешта. Це нашкодить Угорщині насамперед у рамках "Вишеградської четвірки". Угорці можуть втратити свій вплив у регіоні, досягнення та домовленості, досягнуті в рамках "Вишеградської четвірки".
Крім того, Угорщина наштовхується на неодноразові великі претензії від Європейського Союзу та НАТО. Тепер, коли в НАТО побачили, як важливо зберігати єдність, одностайність, то альянс може серйозно переглянути свої стосунки з Угорщиною.
Громадяни Угорщини це розуміють?
Радив би все-таки розрізняти два поняття – угорський народ і Віктор Орбан. Я переконаний, що угорський народ є дружнім для українського і в своїй більшості не піддався російському впливу. Мені здається, що народ Угорщини повинен зробити правильні висновки на виборах, що відбудуться вже 3 квітня.
Дуже сподіваюся, що оцінка світовою громадськістю останніх подій і позиції офіційного Будапешта відіб'ється й на настроях угорського народу, люди зрозуміють, що позиція їхнього уряду – неконструктивна, антиукраїнська, антиєвропейська і навіть антиугорська. Я наполягаю на тому, що Орбан займає антиугорську позицію і угорський народ повинен оцінити ганебну поведінку цього політика, який починав з нормальних демократичних принципів, а врешті спустився до поведінки, що ганьбить Угорщину та її громадян.
Якщо угорці слідкують за сьогоднішніми подіями в світі, то мають серйозно відреагувати. Хотілося б вірити, що авторитет і підтримка Орбана впаде. Сподіваюся на нижчі результати партії "Фідес", ніж вона була на останніх виборах.
P.S. Вибори до угорського парламенту відбудуться вже цієї неділі (3 квітня). Судячи з результатів соціологічних опитувань, партія "Фідес" зможе втримати владу, а її лідер Віктор Орбан – посаду. Перевага в рейтингу над об'єднанням опозиційних партій становить 2%. Опитування проводили з 23 до 25 березня.
Фото: telex.hu
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе