"Повітряної тривоги немає, але звуки сирени вчуваються". Психіатр пояснює: фантомним може бути не тільки біль

Людині можуть видалити кінцівку або якийсь внутрішній орган, та попри це вона може й далі відчувати втрачену частину тіла. Це явище медики називають "фантомним болем".

Перенісши сильний стрес, зазнаючи постійного емоційного перенапруження ми можемо чути звуки, яких насправді немає, але які асоціюються у нас із потенційною загрозою для життя. Як-от сирени, які сповіщають про ракетні атаки противника чи авіаційні удари. 

Про це "Еспресо.Захід" розповів лікар-невролог, психіатр вищої категорії Євген Скрипник.

Багато українців, виїхавши за кордон, продовжують чути сигнали оповіщення цивільного населення. А ті, що пересиділи бомбардування в укриттях, здригаються від звуків цивільної авіації, плутаючи її з російськими винищувачами.   

Як пояснює Євген Скрипник, це — нормальна захисна реакція організму. Щоб не пропустити звук сирени, ми прислухаємося до всіх дрібних, незначних звуків і справді, за якийсь час починаємо чути сигнал тривоги. Попри те, що перебуваємо у безпечному місці. 

Як діяти, якщо у вас виник синдром фантомної сирени?

● Для початку, поверніться у реальність. Поговоріть з людьми, які поряд із вами. Якщо поряд нікого немає, зателефонуйте комусь із рідних чи друзів. Загалом намагайтеся частіше спілкуватися з близькими. Розповідайте їм про свої переживання та хвилювання. Не тримайте негативу у собі.  

Відволічіться. Вмийтеся холодною водою. Полічіть предмети у кімнаті. Вийдіть надвір і подихайте свіжим повітрям. Виконайте кілька простих фізичних вправ. Ваші м'язи розслабляться, серцебиття — вповільниться і ви більше не чутимете уявних звуків.

Старайтеся більше відпочивати й спати. Сонливість у такий напружений для всіх нас період — цілком нормальна!

Не перевантажуйте свій мозок інформацією. Протягом дня робіть паузи у перегляді новин та стрічки Facebook. Бажано — на кілька годин.

Розробіть чіткий план дій на випадок реальної сирени: хто перекриває газ, хто зачиняє вікна, хто виносить речі тощо. Домовтеся зі сусідами: якщо сирена зазвучить вночі, а ви у цей час — міцно спатимете, вони вас розбудять, і навпаки. Викладіть план евакуації на аркуші папері - пункт за пунктом. Коли будете повністю готові у будь-яку мить бігти в укриття, не будете постійно хвилюватися і не чутимете відсутніх сигналів тривоги. 

Зберіть "тривожну валізку" — ті речі, які ви заберете зі собою в укриття, а також воду та їжу. Поставте її у визначеному місці. Наприклад, перед вхідними дверима. Щоразу збираючи, а потім розкладаючи речі ви посилюватимете свою тривогу.

Не забувайте про базові фізіологічні потреби організму: їжте, пийте, обнімайтесь з близькою людиною та цілуйте її. "Заняття коханням на період війни також ніхто не скасовував", - підсумовує, усміхаючись, лікар.  

 Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.