"Понад 1000 євро в місяць" – як українським науковцям допомагають продовжити діяльність у Польщі

Польські науковці допомагають своїм українським колегам реалізувати професійний потенціал у новому середовищі. Українських вчених всіляко підтримують, аби вони й надалі продовжили займатися науковою роботою

Про це у коментарі для "Еспресо.Захід" розповіла спеціалістка Інституту славістики польської Академії наук Ольга Ткаченко. 

"Коли почалась російсько-українська війна, наукове середовище Польщі надзвичайно активізувалось в допомозі українським вченим. Польська академія наук була чи не однією з найперших інституцій у Польщі, яка одразу ж запропонувала матеріальну допомогу – стипендії для українських науковців, які є кандидатами наук.

Це була дуже швидка акція для допомоги нашим вченим, які змушені були тікати від війни з України (це мусили бути українські науковці з Академії наук України чи будь-яких українських університетів). Звичайно, була виділена обмежена кількість грошей і вони розійшлись фактично у перші дні після оголошення набору. Оголосили про таку акцію 1 березня, а до 6 березня вже перестали приймати заявки, оскільки вичерпали ліміт коштів", – розповідає Ткаченко.

За словами науковиці, стипендія розрахована на три місяці перебування. Щомісячно тут виплачуватимуть 5 тисяч злотих (понад 1000 євро) кожному, хто встиг подати заявки.

Працівниця інституту пояснює – для отримання допомоги не треба було документів-підтверджень наукових проєктів, все фактично відбувалось на довірі. 

"Зараз у Польській академії наук вся моя робота пов'язана з тим, щоб підтримувати українських вчених. Я нині перебуваю в пошуку інших можливих грантів для моїх земляків. 

От зовсім нещодавно, два дні тому, Польська академія наук оголосила новий набір для українських вчених разом з Американською академією наук. Ми зараз знову прийматимемо зголошення від українських науковців. Весь березень надходять такі прохання від викладачів з Україн, а ми їх, в свою чергу, інформуємо про нові конкурси", – каже науковиця.

Податись на допомогу можуть працівники наукових середовищ, кандидати наук, з будь-якої точки України. В інституті кажуть, що не поділяють Україну на схід, захід, південь чи північ – Польща сприймає Україну як цілісність. 

"Раніше, коли українські науковці подавались на такі гранти, вирішальним було те, хто швидше подав документи. Зараз це не беруть до уваги.  Важливо, щоб була наявність грантових коштів. 

Власне, перший набір був швидше формальний – треба було заповнити аплікаційну форму і надіслати на вказану адресу. Зараз будуть ретельніше переглядати – треба буде чітко описати наукові зацікавлення і так далі. І оцінювати вже будуть двічі – через польську академію наук і американську. Сума допомоги також приблизно 5 тисяч злотих.", – веде далі Ольга Ткаченко. 

Інший момент – Інститут славістики у Варшаві допомагає українцям не лише в науковому плані, є тут також і внутрішні акції допомоги.

"Мої колеги пропонують кімнати в своїх помешканнях для українських переселенців. Дехто віддав свої квартири повністю для потреб українців. Тобто така от внутрішня мережа допомоги українцям. Дирекція інституту з перших днів ініціювала підтримку українцям".

Функціонує також наукова платформа "Наука для України". Там не лише акумулюють допомогу українським вченим і науковим інституціям, які є в Польщі, а загалом займаються пошуком інформації, інформуванням людей про всі проекти , які є у світі. 

Національний центр науки в Польщі з Кракова, який є фактично найбільшим донором грантів в країні – ухвалив рішення, за яким можна брати на роботу українських науковців і використовувати будь-які кошти з будь-якої позиції. Раніше так не можна було зробити, оскільки кожен грант має свій кошторис".

Аби наукове середовище максимально дізнавалось про можливу підтримку закордонних колег, польські вчені інформують їх всіма можливими контактами, в тому числі, які є в соцмережах. 

Багато польських університеті мають на своїх сайтах продубльованою українською мовою всю інформацію про те, як наші науковці можуть працевлаштуватись і реалізувати себе.


Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.