Відійшов у засвіти дослідник Волинської трагедії, краєзнавець Ярослав Царук

У п'ятницю, 27 серпня, на 88-році життя помер відомий волинський краєзнавець, історик та письменник Ярослав Царук.

Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила представниця Інституту національної пам'яті на Волині Леся Бондарук, передає "Еспресо.Захід".

"Помер Ярослав Царук... Вічна пам'ять людині, яка присвятила своє життя боротьбі за історичну правду! Він з'їздив не один велосипед, перегорнув кілометри документів, щоб люди знали правду про польсько-український конфлікт на Волині. Всі свої матеріали передав у іменний фонд Державного архіву Волинської області", - йдеться у повідомленні.

Інформацію про втрату підтвердили і у Володимир-Волинській міській раді.

"На 88-му році життя відійшов у вічність відомий дослідник історії Волинського краю, краєзнавець, письменник, почесний громадянин міста Володимира-Волинського, району та Волині Ярослав Васильович Царук", - йдеться у повідомленні міськради. 

Довідка. Ярослав Царук народився 6 березня 1934 року у селі Заболоття Володимир-Волинського району. Після закінчення школи у 1953 році влаштувався працювати завідувачем сільського клубу. Із 1954 по 1957 роки проходив військову службу в радянській армії у м. Кам’янець-Подільський. Після закінчення служби певний час працював у Нововолинську на шахті та за станом здоров’я змушений був звільнитися. Опісля навчався у Львівській школі майстрів хлібопечення.

З 1959 року Ярослав Царук проживав у Володимирі-Волинському. Працював майстром-бригадиром на хлібозаводі, пізніше – слюсарем на птахофабриці. Був одним із організаторів Народного руху України. У 1991 році призначений завідувачем Державного районного архіву, де пропрацював аж до виходу на пенсію (грудень 1994). Саме тоді Ярослав Царук повністю віддається улюбленій справі – дослідженням історії рідного міста, а також Володимир-Волинського, Іваничівського та Любомльського районів, частково досліджував Турійський, Локачинський, Шацький та окремі села інших районів.

Після виходу на пенсію Ярослав Царук придбав велосипед і у 1990-х поїхав ним по волинських селах, аби зібрати свідчення про трагічні сторінки польсько-українського конфлікту у 1940-х роках. Не міг терпіти неправди, коли у Волинській трагедії однобоко звинувачували українців. Зібрані матеріали зі свідчень очевидців та архівів побачили світ у його книгах: "Трагедія волинських сіл", "Відбудова кафедрального Собору Різдва Христового",  "Володимир-Волинський у боротьбі за незалежність", "Володимирщина у боротьбі за незалежність".

Ярослав Царук – лауреат багатьох  премій у сфері журналістики та історії, отримав 22 медалі і один орден "За заслуги перед Україною" від Президента України.  Окрім того, єдина людина у Володимирі-Волинському, котра мала статус почесного громадянина міста, району й Волинської області. Ярослав Васильович був людиною, завдяки чиїй клопіткій праці, яка втілилася у численних дослідженнях-книгах, молоде покоління  нині вчиться патріотизму, любові до рідного краю і поваги до історико-культурних надбань українського народу. Його життя є гідним прикладом для нащадків, адже виховує в кожному любов та відданість своїй батьківщині.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку