Поліція і прокуратура візьмуться за руйнівників вілли на Коновальця, - Василь Петрик

Зруйнуванням історичної вілли на Коновальця займатиметься поліція. Відповідну заяву до правоохоронних органів подав начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик.

Про це історик повідомив у коментарі "Еспресо.Захід". Він вимагатиме відкриття кримінального провадження за фактом знищення пам'ятки. 

Йдеться про віллу Йоанни Лоренц на Коновальця, 21, яку розвалили, щоби на її місці побудувати багатоповерхівку.  

"Уже в ЗМІ я прочитав, що вілла зруйнована. Бачив її в процесі руйнування та відповідним чином це зафіксував. Заяви написані в нацполіцію і прокуратуру", - каже Василь Петрик.
 

Він пояснює, що будівля була в процесі внесення до державного реєстру пам'яток. Проміжною ланкою цієї процедури є розпорядження голови Львівської ОДА, завдяки якому будинок був внесений до переліку щойно виявлених пам'яток ще в 2020 році. 

"Очевидно, що на замовлення потенційного забудовника була зроблена облікова документація, на який фігурує підпис начебто доктора історичних наук Андрія Гречила. Утім сам Гречило від цього підпису відмовляється і каже, що він - фальшивий. І, власне, в оцій документації написано, ніби будинок не має жодного ні історичного, ні культурного значення. І саме на підставі цього документу міністерство культури зробило висновок, що пам'ятка не підлягає до внесення в державний реєстр. 

Та навіть після того, як Мінкульт вирішив, що нібито будинок не має достатньої цінності, аби бути внесеним до числа пам'яток, обласна адміністрація, як уповноважений орган, мала пів року на те, щоби подискутувати про це питання і повторно подати подання на внесення до архітектурних пам'яток.

Повторно документи подати не встигли, бо будинок вже зруйнували. Не минуло й місяця від рішення міністерства культури, як забудовник отримав дозвіл на проведення будівельних робіт. На підставі чого він отримав - нам достеменно не відомо. Можливо, вони посилаються на рішення мінкультури. Але мало б бути також погодження проєкт на цій ділянці з органом природоохоронної спадщини ЛОДА, а такого погодження не надавали", - веде далі Петрик. 

Історик каже, що спробує зупинити будівельні роботи на час розслідування.

"Таких прикрих випадків маємо дуже багато, коли руйнуються пам'ятки і ще ніхто за це не був покараний. На жаль, ми не маємо повноважень зупинки такого будівництва, це повноваження Кабінету Міністрів", - підсумував він.

Тарас Павлишин  директор Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові у коментарі повідомив: "Минулого тижня, у п'ятницю, відкрита позапланова перевірка, яка буде тривати до кінця наступного тижня. За результатами перевірки ми вже зможемо сказати чи є там порушення чи нема. Проводить перевірку відділ інспекційної роботи інспекції Держархбудконтролю".

Поряд з тим на сайті ЛУН вже є інформація про продаж квартири на Коновальця, 21. Вартість однокімнатної квартири тут стартує від чотирьох мільйонів гривень. Один квадратний метр вартує майже 66 тисяч гривень. Здати будинок, за інформацією сайту ЛУН планують у 4-му кварталі 2023 року.

Нагадаємо, дозвіл на зведення багатоповерхового будинку на місці вілли на Коновальця 21, дали на засіданні виконавчого комітету Львівської міської ради у червні цього року. Дозвіл на реконструкцію території отримала львів’янка Олександра Осташевська. Мова йде про надбудову, добудову і влаштування підземного паркінгу. 

За словами забудовників, вілла в занедбаному стані, тому вони фактично дають її "друге дихання", адже частину дерев’яної автентики планують зберегти.

Довідково.

Першим власником вілли на Коновальця був Ян Іжицький. З 1916 року будівля була осередком молочарських організацій, а після другої світової війни перейшла у власність львівського молокозаводу.

У 2012 році ЛМР хотіла передати ділянку в постійне користування "Львівській Політехніці" під будівництво багатоквартирного будинку. 2017 року вілла була у приватній власності. На початку 2019 року будинок визнали нововідкритою пам'яткою архітектури, але до реєстру пам'яток не внесли, адже згідно з висновками Мінкульту, вілла не має ознак пам'ятки архітектури. Водночас забудовник вже представив проєкт шестиповерхівки з підземним паркінгом. Тут обіцяють зберегти фасадні стіни вілли. Зі сторони вулиці Коновальця цього не буде помітно, вілла залишиться за фасадом нового будинку.

 Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.