Після зниження офіційного курсу гривні на ринку може з’явитись більше валюти, – експерт Віктор Гальчинський

Через значний розрив між офіційним і ринковим курсом експортери не поспішали продавати валютну виручку  

НБУ вперше від початку  повномасштабної війни  змінив офіційний курс, який був зафіксований на рівні 29,25 грн за долар. Гривня офіційно подешевшала відразу на 25% – до 36,56 грн за долар. НБУ наблизив офіційний курс до ринкового, оскільки більше немає потреби підтримувати таку різницю курсів. Про це заявив "Еспресо.Захід" економічний експерт Віктор Гальчинський.

"Фіксація офіційного курсу гривні допомогла втримати фінансову стабільність на початку війни та уникнути інфляційних сплесків. Однак треба розуміти, що офіційний курс на рівні 29,25 утримували за рахунок  золотовалютних резервів, а вони в нас не безмежні. На сьогодні НБУ немає ані ресурсів, ані потреби підтримувати таку різницю курсів, – каже Віктор Гальчинський. – Важливим є те, в який спосіб НБУ змінив офіційний курс гривні: він не відпустив його, а зафіксував на новому рівні, який відповідає сьогоднішньому більш-менш середньозваженому курсу гривні до долара США. Тобто офіційний курс на рівні 36,56 грн за долар буде до того, часу, доки НБУ не встановить новий курс".

Фіксований офіційний курс був також інструментом підтримки критичного імпорту.  Скажімо, нафтотрейдери мали можливість купувати валюту на міжбанку за офіційним курсом +/-1% для закупівлі пального. Зараз усі операції відбуватимуться за ринковим курсом

За словами експерта, зміна офіційного курсу вигідна насамперед для експортерів  – їхня виручка у гривневому еквіваленті зросте. Однак є ще один важливий момент. Діє обмеження, за яким юридичні особи можуть продавати та купувати валюту за курсом, який не вищий за офіційний +/-1%. 

"Що більшим ставав розрив  між офіційним і реальним курсом, то більше підприємств не мали мотивації до продажу валюти. Саме тому наближення офіційного курсу до ринкового мало б сприяти збільшенню пропозиції валюти на ринку, – каже Віктор Гальчинський. – З іншого боку, фіксований офіційний курс був також інструментом підтримки критичного імпорту. Скажімо, нафтотрейдери мали можливість купувати валюту  на міжбанку за офіційним курсом +/-1% для закупівлі пального. Зараз усі операції відбуватимуться за ринковим курсом".

При цьому експерт не прогнозує стрибка цін на імпорпортні товари, зокрема пальне, через зміну офіційного курсу. Адже навіть попри те, що імпортери, які ввозили товари критичного імпорту, купували валюту за пільговим курсом, ціни встановлювали відповідно до ринкового. Але за рахунок різниці курсів мали більшу маржу.

До слова, раніше НБУ скасував обмеження, яке дозволяло купувати валюту лише для закупівлі товарів критичного імпорту.

"Скасували сам перелік  товарів критичного імпорту. Тож рішення про зміну офіційного курсу стало логічною крапкою у цьому процесі", - додав експерт. 

Стежте за різними регіонами, новинами Львова, України та світу з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу  facebook-сторінку  та  телеграм-канал.