День створення 80-ї ОДШБр: чим відома легендарна бригада зі Львова

19 грудня 80-та оокрема десантно-штурмова Галицька бригада Десантно-штурмових військ ЗСУ відзначає день створення військової частини. Вона вважається однією з найпотужніших бойових бригад України зі славетною й переможною історією

"Еспресо.Захід" розповість про історію, символіку, бойовий шлях та структуру львівської 80-ї бригади.

Про що у статті:

Коротка історія бригади

Фото: 80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ

Бригада виникла ще 70 років тому в СРСР. Її початкова назва – 80-й парашутно-десантний полк, який було сформовано в березні 1955 року. Перше місце дислокації – м. Гайджунай, що у Литві. У 1960 році полк передислокували в Баку (Азербайджан) та включили до складу 104-ої повітряно-десантної дивізії.

"Днем народження", тобто датою засування бригади вважається 19 грудня 1979 року. Саме тоді на базі 80-го парашутно-десантного полку була сформована 39-окремаштурмова бригада, яку передислокували в місто Хирів (Старосамбірський район Львівщини). Цікаво, що частина базувалася на території історичної пам'ятки – колишньої колегії єзуїтів.

У 1990 році бригаду реорганізували у 224-й начальний центр із підготовки молодших спеціалістів для повітряно-десантних військ. Після розпаду СРСР у 1992 році ця військова частина увійшла до складу Збройних сил України. 3 травня 1992 року особовий склад частини присягнув на вірність народу України. Частина особового складу, що відмовилася складати присягу, поїхала до Росії. Там вони сформувати частину-двійника в Саратовській області, яка діяла до 1998 року. Цікаво, що на початку 90-х років 224-й начальний центр як мінімум двічі намагалися розформувати. Однак завдяки наполяганням народного депутата Степана Хмари, частину вдалося зберегти і поступово успішно розвивати.

1 листопада 1995 року центр переформатовали на 6-ту окрему аеромобільну бригаду. А у грудні 1999 року, ця бригада була переформована у 80-й окремий аеромобільний полк, який у 2003 році передислокувався до міста Львова. За десять років, у 2013 році полк знову переформовано вже у 80-ту окрему аеромобільну бригаду високомобільних- десантних військ на основі яких у 2016 році було створено теперішні десантно-штормові військова ЗСУ.

До повномасштабної війни, чисельність частини становила декілька тисяч осіб.

Символи та символіка

Фото: 80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ

Слоганами бригади є: "Ніхто крім нас!" та "Завжди перші!". Нарукавний знак складається з крилатого лева з піднятим мечем.

У серпні 2022 року військовослужбовці бригади започаткували ініціативу – збір підписів за присвоєння бригаді почесного імені генерал-хорунжого Романа Шухевича.

"Роман Шухевич - це єдиний військовий діяч такого рівня в українській історії, який є уродженцем міста Львова. Бригада є львівською. Ворог той самий. Звитяги нашої бригади (починаючи з 2014 року) є достатніми, щоб вона могла претендувати на таку честь мати ім'я одного із найуспішніших українських полководців, який був особистим ворогом Сталіна і наводив жах на всі підрозділи НКВС на українських теренах", - написав в фейсбук ініціатор перейменування боєць 80-ки Ігор Фльорко

Перейменування підтримав голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький та син Романа Шухевича, Юрій.

21 листопада 2023 року президент України Володимир Зеленський присвоїв 80-й ОДШБр інше почесне найменування. Тепер вона має назву "80 окрема десантно-штурмова Галицька бригада Десантно-штурмових військ ЗСУ".

"Наша легендарна бригада має почесне найменування "Галицька" та надалі іменується — 80 окрема десантно-штурмова Галицька бригада Десантно-штурмових військ Збройних сил України", — написали на сайті бригади.

Бойовий шлях 80-ї бригади ЗСУ

Фото: 80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ

Перші бойові завдання бригада почала виконувати з початком військового вторгнення СРСР в Афганістан. У січні 1980 року 1-й десантно-штурмовий батальйон бригади в повному штатному складі перевели Афганістан для виконання бойових завдань.

У січні-березні 1990 року особовий склад бригади успішно виконував завдання по врегулюванню міжнаціонального конфлікту в місті Степанакерт, що у Вірменії. Крім цього, бійців 80-ки брали участь як миротворці в Карабаському конфлікті, Югославській війні, в операціях миротворців в Іраку, Сьєрра-Леоне та Косово.

Бригада неодноразово визнавалася кращим підрозділом ЗСУ та отримувала нагороди.

На момент початку збройної агресії РФ сааме 80-тка виявилася однією з найбільш готових до захисту незалежності та територіальної цілісності України. Навесні 2014 року, після вторгнення РФ до Криму, підрозділи бригади виконували завдання із прикриття державного кордону в Полтавській і Сумській областях

Перший бій відбувся 13 квітня 2014 року бля селища Семенівка під Слов’янськом – це був перший бій війни на Донбасі. У зоні АТО на рахунку бригади участь у звільненні м. Слов’янська. Виконання завдань у районі населених пунктів Георгіївка, Хрящувате, Новосвітлівка, Красне, Круглик, Переможне.

Одним з найвідоміших подвигів є оборона Луганського аеропорту. Де військовослужбовці майже 5 місяців героїчно тримали оборони за переважаючих сил противника, а це були як незаконні військові формування, так збройні сили РФ. Завдання було недопущення використання аеропорту силами пробивка. Покинуто аеропорт було лише після його цілковитого знищення ворогом.

"Кіборги" на обороні Донецького аеропорту 

Окремою сторінкою історії є оборона Донецького аеропорту воїнами 3-го батальйону, які проявили героїзм при виконанні бойового завдання. Бої за Донецький аеропорт тривали з вересня 2014 року до 23 січня 2015 року і стали одними з найзапекліших у війні на сході України.

Воїни 80-ї бригади долучилися до побратимів по обороні нового терміналу аеропорту на початку 2015 року. 

Славнозвісні "кіборги" стали зразком відваги і незламності бойового духу українського народу. За оцінками генерал-майора Олега Мікаца, утримання українськими силами Донецького аеропорту сковувало сили супротивника. За його словами, найбільші бої за Дебальцеве почалися після того, як упав Донецький аеропорт, і якби українських військових не було в аеропорті, Україна могла втратити не лише Дебальцеве. 

Вигнали окупантів з Миколаївщини

Після повномасштабного вторгнення росіян в Україну, підрозділи 80-ї бригади знову вступили в бій з ворогом. Вони вели бої в Херсонській, Миколаївській, Київській, Донецькій, Харківській областях.

Фото: 80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ

У перші місяці вторгнення росіян, 80-тка брала участь в боях довкола Києва, воюючи за Гостомельський аеропорт та б’ючись за Ірпінь. Одночасно з цим стримуючи окупантів на півдні, 80-тка зупинила ворога під Вознесенськом, не допустивши прориву далі на Миколаїв і до Південноукраїнської АЕС. А згодом і відкинули окупантів з території Миколаївської області.

У травні війська окупантів здійснили спробу переправитися через річку Сіверський Донецьк. Вони чином хотіли уточити велику частину українських війська але львівські десантники зруйнували їх плани, втримавши оборону під щільним вогнем артилерії. Переправа була знищена. Ворог втратив понад сто одиниць техніки та багато окупантів стали кормом для риб.

Також бійці 80-тки брали участь у військово-наступальній операції на Слобожанщині, в ході якої ЗСУ стрімко звільнили Харківщину від окупантів, прорвавши лінію оборони ворогів. Зокрема, 8 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський відмітив заслуги бригади при контрнаступі в районі Балаклії на Харківщині.

Бої на Бахмутському напрямку 

80-тка стримувала і досі стримує ворогів на Бахмутському напрямку. 21 березня командувач Сухопутних військ України генерал-полковник Олександр Сирський відмітив їхні дії на цій ділянці фронту.

17 вересня бійці 80 ОДШБр, 5 ОШБр та бригади поліції "Лють" звільнили Кліщіївку в ході контрнаступу на Бахмутському напрямку.

"Ми пішли на штурм позиції, яку шість разів поспіль до нас не могли взяти. - розповідає старший групи штурмовиків 80-ї окремої десантно-штурмової бригади з позивним "Котик" про те, як крок за кроком звільняли Кліщіївку. - За попередньою інформацією, цей будинок утримувало п’ятеро окупантів. Вороги почали відстрілюватися. З правого боку по нам теж працювали з кулемета, закидали “вогами” та скидами з дронів. Ми розвалили будинок з гранатометів та "шмелів" - і пішли в ближній бій. Окупантів виявилося дванадцятеро. Шестеро були у підвалі, інші - під завалами. 

Далі - бій у підвалі. Росіяни засіли й добряче відстрілювалися. Через вентиляційну шахту ми закидали їх гранатами та вели вогонь на ураження. Коли окупанти вже були контужені, ми прийняли рішення  - заходити. Спустилися в підвал та почали їх закидати осколковими гранатами. У підвалі відстань між нами і ними була 1-2 метри! Зайти тяжко через зрізані кути... Ми їх прострілювали.  Тоді один з них сам себе підірвав! Він вирішив не здаватися в полон. Було чути звук чеки... Ми встигли відійти. Далі добили інших гранатами, бо ніхто не хотів здаватися в полон. Бій в підвалі тривав 20 хвилин”. 

По сьогоднішній день львівські десатники продовжують виконувати бойові задачі та нищити окупантів.

Фото: 80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ

Командування 80-ї бригади

З початку незалежності України, першим командувачем військової частини був генерал-полковник Михайло Коваль, який зміг її зберегти і не дати розформувати. Він три роки обіймав цю посади. Після нього бригада мала ще 10 командувачів. Зокрема, з середини 2014 року до 2016 бригадою керував Герої України, генерал-майор Андрій Ткачук, під чиїм командуванням львівські бійці влітку 2014 року звільняли Лиман, Миколаївку та Слов'янськ. Після п’ять років командиром бригади був бригадний генерал Володимир Шворак, який відзначився у боях за Луганський аеропорт.

У 2022 році командувачем 80-ї бригади був Герой України, бригадний генерал Ігор Скибюк. Зараз він заступник командувача Десантно-штурмових військ ЗС України Ігор Скибюк.

Структура бригади

Фото: 80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ

У структуру бригади входить декілька батальйонів, дивізіонів та рот. Повний список виглядає так:

Бригадна артилерійська група:

Окремі підрозділи:

Втрати бригади

Фото: 80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ

Війна з російським агресором, на жаль, щороку забирає життя Героїв 80-ї бригади. У серпні 2017 року командир бригади полковник Володимир Шворак повідомив, що втрати бригади складають на той момент 104 чоловіка загиблими, 7 вважаються зниклими безвісти і 542 дістали поранення. З дня повномасштабної війни, втрати виросли у рази. Однак точні дані про загиблих в час війни не розголошуються.

Нагороди бригади

Фото: 80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ

 

Сотні, коли не тисячі бійців бригади мають держані нагороди за бойові звитяги. На жаль, частина з них посмертно. Станом на 2018 рік, понад 300 військовослужбовців бригади нагороджені орденами Богдана Хмельницького ІІІ та ІІ ступенів.

На День Незалежності 2015 року президент України Петро Порошенко, віддаючи шану мужності львівських десантників, вручив командиру бригади  полковнику Ковальчуку Андрію Трохимовичу Бойовий Прапор 80 десантно-штурмової бригади зі стрічкою "За мужність та відвагу!", заслужений героїзмом особового складу бригади при виконанні бойових задач.

28 червня 2022 року 80-та окрема десантно-штурмова бригада Десантно-штурмових військ ЗСУ указом президента України Володимира Зеленського відзначена почесною відзнакою "За мужність та відвагу".

На День Захисників і Захисниць України у 2022 році за бойові заслуги підрозділу президент України Володимир Зеленський вдруге вручив командиру бригади стрічку до бойового прапора за мужність та відвагу.

У місті Вознесенськ названо вулицю на честь 80-ї окремої десантно-штурмової бригади.

Офіційні сторінки

У 80-ї окремої десантно-штурмової бригада є сторінки у соціальних мережах, зокрема, у фейсбуці (61 тис. підписників) та у ютубі (359 підписників).

Читайте також: Княжі велети на обороні країни: що відомо про 14-ту окрему мехбригаду з Волині