Перша допомога на воді: що повинен знати кожен на відпочинку біля водойми

З настанням теплої пори відпочинок біля водойм стає актуальним і популярним. Однак не всі пам'ятають, про безпеку і правила поводження у місцях відпочинку.

Еспресо.Захід з'ясовував, який алгоритм дій повинен бути, коли ви стали свідком утоплення. 

Далі у матеріалі читайте і запам'ятовуйте кілька основних правил, які можуть врятувати комусь життя. 

Українське МОЗ діє за рекомендаціями Європейської ради реанімації і це тішить, розповідає Іван Мигаль – лікар-анестезіолог, інструктор Європейської ради реанімації.

Якщо людина тоне, відповідно залишається у воді. 

Якщо на водоймі є рятувальна служба, то найкраще буде повідомити їх, і вони займуться евакуацією цієї людини. Коли вже людину евакуювали:

Виклик швидкої має бути чіткий і послідовний. Треба сказати точну адресу, представитись, пояснити ситуацію, що є людина, яка втопилася. Також, за наявності, надати інформацію про відсутність дихання, що тотожне зупинці кровообігу та про те, що свідки випадку проводять базові реанімаційні заходи. Тоді диспетчер швидкої зможе все зрозуміти і надішле найбільш досвідчену у конкретному питанні бригаду, яка є найближче.

 Утоплення - це такий стан, який вимагає негайної допомоги і, якщо правильно донести інформацію до диспетчера швидкої допомоги, то вона приїде відповідно укомплектована і медпрацівники також зможуть підготуватись під час доїзду.

Як діяти у перші секунди утоплення

Якщо в перші секунди після виймання з води, людина знаходиться без свідомості, треба перевірити чи вона дихає. Типовою помилкою є спроби перекидання людини через коліно і вибивання води з легенів. Доволі часто при утопленні є травма шийного відділу хребта. Тобто, якщо людину пробувати перекидувати і витрясати воду з легенів, то по-перше – не доведено, що це ефективно та чи взагалі працює. А по-друге, в стандартах реанімації немає цього маневру при утопленні, це витрачання цінного часу. Є чітко написано – якщо ви бачите сторонні предмети, то їх можна видалити шляхом виймання з ротової порожнини пальцями. Якщо є рівень води, то достатньо головою повернути і воду забрати. Найкраще  - почати серцево-легеневу реанімацію. 

Ці заходи однакові при будь якій зупинці кровообігу. 




Фото надав Іван Мигаль

Якщо це місце обладнане автоматичним зовнішнім дефібрилятором, то треба попросити, щоб його принесли.

Автоматичний дефібрилятор має голосові команди, які вказують, як його правильно підключити. Передбачено, що його мають використовувати немедичні працівники теж.

Це апарат, який “запускає серце”. Якщо почати замість людини дихати і натискати на грудну клітку, то застосування автоматичного дефібрилятора збільшує шанси вижити.

В інтернеті є карта з місцями, де є автоматичні дефібрилятори. Іван Мигаль пояснює, що найчастіше у нас вони є у великих громадських місцях – аеропорт, вокзал, в торгових центрах, а також деяких стоматологічних кабінетах, та приватних клініках.

Навчитись надавати першу допомогу можна всього за декілька годин. У Львові сертифіковані є курси  BLS (від Європейської ради реанімації), та інші осередки які проводять заняття – базові реанімаційні заходи, а також - курси першої домедичної допомоги.

За 4 - 6 годин на спеціальних манекенах під керівництвом інструкторів ви зможете навчитись проводити базову реанімацію.  

Курси можуть пройти як медичні так і немедичні працівники.

"Кожен з нас може потребувати такої допомоги. Чим більше людей буде навчених, тим більша ймовірність, що до будь кого із членів суспільства допомога надійде швидко і якісно, - пояснює Іван Мигаль. 

Найбільша помилка, які відзначають лікарі - це те, що Людина, яка наодинці, може надавати першу допомогу, не зателефонувавши на швидку. У випадку, якщо треба продовжувати реанімаційні заходи, а швидка вчасно не прибула, то вже може бути пізно. Правильно спочатку викликати швидку, а вже тоді надавати допомогу.

Нагадаємо, у ДСНС повідомляють, що статистика загиблих у воді вражає, адже від початку першого літнього місяця на водних об’єктах України вже загинуло 12 дітей.

Під час відпочинку біля водойм заборонено:

Також слід пам'ятати, що надувний матрац є досить сумнівним засобом для плавання, тим паче на морі, де часто піднімається вітер. На жаль, відпочивальники часто зволікають попередженням фахівцями Служби порятунку і використовують надувні матраци під час відпочинку на водоймах. Нерідко це призводить до трагічних наслідків, зокрема до утоплення.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.