Перевести на іншу роботу без згоди та змусити працювати довше: що дозволяє роботодавцям новий закон

Під час воєнного стану деякі права працівників можуть бути обмежені, натомість вимоги до роботодавців послабили

Президент Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин". Йдеться насамперед про те, що в умовах воєнного стану роботодавець може обмежувати певні права працівників, які були гарантовані Кодексом законів про працю у мирний час. Детальніше про зміни "Еспресо.Захід" розповіла в.о начальника Головного управління Держпраці у Львівській області Оксана Єзерська.

– Маємо складну ситуацію на ринку праці, оскільки багато людей змушені були переїхати у західні області, багато виїхали за кордон. Спочатку в авральному режимі вносили зміни у трудове законодавство, фактично, всі процеси спростили. А уже в законі, прийнятому 1 липня, усунули ті неточності та прогалини, які були в попередньому законі, – каже Оксана Єзерська. – Йдеться насамперед про те, що в умовах воєнного стану деякі права працівників можуть бути обмежені. Зокрема, право працівника на додаткову відпустку. Тепер працівник може претендувати лише на щорічну відпустку. Обмежене також право на скорочення робочого часу напередодні вихідного, а також необхідність отримання згоди працівника при переведенні на іншу роботу, якщо виникає така потреба тощо. Це не означає, що всі роботодавці повинні обмежувати ці права працівника, але якщо є потреба, то роботодавець може це робити.

Працедавець може змусити працювати понаднормово, посилаючись на воєнний стан?

В умовах війни роботодавець може продовжити робочий час, якщо є така необхідність. Насамперед йдеться про підприємства критичної інфраструктури. Це не вважатиметься понаднормовою роботою, тож не вимагає подвійної оплати. До слова, працедавець звільняється від відповідальності за порушення строків виплати заробітної плати, але лише тоді, коли на це є вагомі підстави.

А як тоді працівнику захиститися від зловживань з боку керівництва, наприклад, коли кошти на підприємстві є, але людям затримують зарплату?

Звичайно, тут можуть бути зловживання. Але, відповідно до законодавства, роботодавець повинен довести, що порушення строків виплат зарплати сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Крім того, звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати. Навіть якщо підприємство зупинило діяльність, працівники перебувають на простої, їм усе одно зобов’язані нараховувати дві третини заробітної плати. Якщо ж усі працюють, працівники розуміють, що оборотні кошти на підприємстві є, але зарплату їм не виплачують, то вони повинні звертатися до Держпраці для захисту своїх прав. Поки що інспекційні відвідування ми не відновили, але новий закон уже надає нам таку можливість. Усі питання, які врегульовані цим законом, Держпраці буде контролювати. Тому роботодавцям я не радила б нехтувати цим законом: якщо є можливість, зарплату треба виплачувати.

Якщо працівника мобілізували, чи зберігається за ним робоче місце та зарплата?

У законі від 1 липня є зміни щодо збереження оплати праці на час перебування на військовій службі. Зокрема, роботодавець більше не зобов’язаний нараховувати середній заробіток. Але робоче місце на час несення військової служби зберігається. Взагалі, змін у законодавстві дуже багато, тому ми організували безліч месенджерів, які дають швидкий зв'язок у межах одного робочого дня. Зокрема, в рамках кампанії "Україна працює" створили інформаційний портал, де висвітлені найболючіші питання. Але якщо людина не знайшла відповіді на своє питання, вона може поставити його в одному з месенджерів.

Скажімо, людина переїхала до Львова, але не звільнилася зі свого попереднього місця роботи в зоні бойових дій. І, зрештою, не хоче звільнятися, бо планує з часом повернутись додому. Як працевлаштуватися тут?

Власне, звільнення, відсутність документів – це найчастіші питання, з якими до нас звертаються. Буває, переселенець навіть не знає, чи він звільнений зі своєї попередньої роботи. Нині кожен працівник може перевірити свої дані в особистому кабінеті Пенсійного фонду. Якщо не може це зробити онлайн, то може прийти до будь-якого відділення Пенсійного фонду в західних областях і з’ясувати, звільнений він чи ні. На час воєнного стану роботодавець може призупинити трудовий договір. Це теж буде відображене в реєстрі ПФ. Але навіть якщо трудовий договір офіційно не призупинений, людина може працювати за сумісництвом в іншому регіоні. Відповідно до закону, прийнятого 1 липня, таку можливість мають навіть державні службовці. Якщо держава не може забезпечити їм державну службу в іншому регіоні, вони тимчасово, не звільняючись з державної служби, можуть працювати в іншій сфері, аби заробляти собі на життя. Для таких випадків дія норм законодавства про запобігання корупції призупинена.

А як довго можна перебувати у відпустці за власний рахунок під час воєнного стану?

Перебувати у відпустці за власний рахунок можна доти, доки триватиме воєнний стан в країні. І роботодавець зобов'язаний надати таку відпустку.

Ви згадували про інспекційні перевірки роботодавців. Коли вони можуть бути відновлені, і чи накладатимуть штрафи на роботодавців, які залучають нелегальних працівників?

Від початку липня стартувала кампанія "Виходь на світло”. Наразі ми проводимо лише інформаційну часту – нагадуємо підприємцям, що війна – це не привід залучати незадекларованих працівників. А вже з 1 серпня почнуться інспекційні перевірки. Адже війна – це не привід використовувати нелегальну робочу силу. Спочатку порушники отримуватимуть припис, а вже за невиконання припису діятимуть штрафні санкції. На виконання припису є 15 днів. Якщо ж за цей час роботодавець не усуне порушення, на нього накладуть штраф. Суми штрафів досить великі: від 10 до 30 мінімальних заробітних плат за кожного неоформленого працівника.

Не буду робити прогнози, але кількість неоформлених працівників зросла. У нас є звернення від ВПО, яких роботодавці залучають до роботи, беруть нібито на стажування чи випробувальний термін, а потім за якийсь час звільняють, бо вони начебто не підходять. І шукають на їхнє місце нових переселенців. Ці люди залишилися без засобів для життя, тому погоджуються на будь-які пропозиції. І деякі роботодавці цим зловживають. Так, випробувальний термін можна встановлювати, можна влаштовувати працівника на строковий трудовий договір, але у будь-якому випадку все це має бути оформлене офіційно.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.