Пекельні санкції в дії. Російські авіакомпанії на межі краху

Імпортні літаки та вертольоти перевізники мають повернути лізингодавцям через втрату страховки, а для російських – введено заборону на комплектуючі.

Про це повідомляє російський "Комерсант", інформує "Еспресо.Захід".

ЄС ухвалив безпрецедентні санкції проти російської авіагалузі, які практично позбавляють російські авіакомпанії можливості використовувати європейські літаки. Нові поставки, а також техобслуговування та страхування всіх бортів заборонені, а вже здані в лізинг літаки за старими контрактами мають бути повернені лізингодавцю протягом місяця.

За словами експертів, заборона ремонту та страхування заблокує навіть ті літаки, якими авіакомпанії володіють безпосередньо. З урахуванням можливих аналогічних заходів США російський ринок може втратити понад половину всіх цивільних літаків. Можливо, влада РФ заборонить авіакомпаніям повертати літаки лізингодавцям, але така конфіскація поставить хрест на будь-яких подальших взаєминах. Аналогічні обмеження введено і щодо вертольотів.

Пакет санкцій був затверджений за підсумками наради у прем'єр-міністра Ірландії Міхола Мартіна (в юрисдикції цієї країни зареєстровано більшу частину парку європейських літаків) за участю найбільших міжнародних лізингодавців. На зустрічі було затверджено найбільш жорсткий пакет обмежень: повна заборона поширюється не лише на нові, а й на старі контракти (з перехідним періодом до 28 березня), що означає, зокрема, відхід з Росії або неможливість повноцінної експлуатації всіх літаків Airbus. Очікується, що США вживуть аналогічні заходи щодо літаків Boeing.

Пакет заходів передбачає заборону продажу, постачання, передачі чи експорту, "прямо чи опосередковано", всіх типів літаків, вертольотів, космічних технологій, а також комплектуючих до них. Лізингові контракти також дозволяють лізингодавцю повернути свій літак у разі санкцій або неможливості лізингоодержувача підтримувати умови безпечної експлуатації літаків.

Про те, що ЄС планує зупинити постачання в РФ літаків та запчастин до них, напередодні повідомила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. Вона заявила, що 75% комерційного флоту РФ вироблено в ЄС, США та Канаді, і заходи призведуть до деградації ключового сектора російської економіки.

Рішення не має прецедентів за своїми масштабами в історії міжнародного авіалізингового бізнесу. Сукупно ці санкції можуть за місяць скоротити парк російських авіакомпаній більш ніж удвічі.

За даними агентства Cirium, у лізингу у міжнародних компаній перебуває понад половина (55%) всього російського авіаційного флоту. Авіакомпанії РФ експлуатують 980 пасажирських лайнерів, 777 з них – у лізингу. У іноземних власників перевізники орендують 515. Всього, згідно з транспортною стратегією РФ, у 2020 році авіакомпанії РФ експлуатували 1,29 тис. літаків усіх типів і 2,26 тис. вертольотів. Літаків закордонного виробництва на той час налічувалося 824 (64%), вертольотів - 1,459 тис. (36%).

Не менш важливим у пакеті санкцій є пункт про заборону техобслуговування та постачання запчастин та комплектуючих для авіавиробництва всередині Росії. А це означає, що й вітчизняні літаки не матимуть достатньо комплектуючих для ремонту та виробництва.

"Тому можна з упевненістю стверджувати, що введення цих санкцій означає параліч цивільної авіації Росії, принаймні в короткостроковій перспективі", - говорить виконавчий директор агентства "АвіаПорт" Олег Пантелєєв. - Для такої країни, як Росія, припинення авіасполучення - це драматичний удар по територіальній пов'язаності та економіці".

Розуміючи, що система міжнародних домовленостей руйнується на очах, єдиним можливим варіантом утримати галузь від катастрофічних наслідків може бути протидія російській владі таким заходам, каже Олег Пантелєєв.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.