"Острів" Рясне: аварійний міст на Ковча може не дожити до заміни

У Львівській міськраді з 2017 обіцяють збудувати шляхопровід між Шевченка та Ковча, а мешканці Рясного досі їздять старим аварійним мостом, який може завалитись

У бюджеті розвитку Львова на 2023 рік знову запланували кошти на  будівництво шляхопроводу на перехресті вулиць Шевченка та Омеляна Ковча. Йдеться насамперед про новий міст, який має з’єднати мікрорайон Рясне з іншою частиною Львова. Утім, загалом вартість проєкту оцінюють у 70 млн грн, а запланували  лише 11,6 млн, тож навряд чи новий міст збудують цього року. Проблема  лише у тім,  що старий міст на Ковча визнаний аварійним ще 15 років і в якийсь момент його можуть визнати непридатним. Тоді жителям Рясного доведеться їздити в центр через Брюховичі.

"Міст на Ковча у вкрай поганому стані. Його збудували ще у 1946 році і він, фактично, уже осів з обидвох боків. Є застереження, що він може навіть упасти, – каже Ігор Зінкевич. – До речі, у першому варіанті бюджету розвитку, який я побачив, взагалі не було цього проєкту. Це уже я на комісії наполіг, аби внесли в проєкт шляхопровід на Ковча. Я вважаю, що це критична необхідність його відремонтувати. Мікрорайон Рясне з двох сторін оточений залізничними коліями. Без мосту він буде просто відрубаним від решти Львова". 

До речі, вперше шляхопровід на Шевченка – Ковча внесли у бюджет розвитку ще у 2017 році. З того часу його постійно вносять у бюджет, але нічого досі так і не зробили. 

За словами депутата Львівської міськради, який представляє цей мікрорайон, Михайла Дідуха, у 2008 році фахівці з Львівської політехніки визначили аварійність цього шляхопроводу. І 

"Mіст на Ковча – це єдина вузька ділянка, яка з’єднує мікрорайон Рясне з центральною частиною міста, – каже Михайло Дідух. – Постійні затори на Шевченка саме через цю завужену ділянку. Але вулиця Шевченка – це в'їзд з Краківця  і ворота з Європи. Тому там конче розв'язувати проблеми з заторами. Міські чиновники постійно впираються – не на часі.  Але є ризик, що оцей півострів Рясне може перетворитись на острів". 
За словами депутата, у 2017 питання будівництва шляхопроводу наче зрушило з місця. Провели тендер на проєктування, який виграла київська компанія.

"Вони розробили проєкт і  якимось чином це він пройшов усі експертизи. Все було готово до того, щоб виконувати цей проєкт. Переможцем торгів на генпідрядника стала компанія "Онур".  І "Онур" знайшла помилки у проєктуванні, зокрема проєктанти передбачили замало металу, – каже Михайло Дідух. – Після цього почалась "наша пісня гарна й нова". Проєктну компанію змусили своїм коштом переробити проєкт та експертизи і станом на кінець 2022 року вони нарешті вийшли на фінішну пряму. У 2023 році, гадаю, уже можна оголошувати новий тендер і братися до робіт. Але вартість проєкту зросла до 70 млн, бо збільшилась кількість металу. Зрештою, у 2018 році тонна металу коштувала 11 тис. грн, а нині майже 40 тис. Це суттєва різниця. Зросли й інші будматеріали, оплата праці. Тобто місто фактично через певну недбалість втратило 30 млн грн на рівному місці за два роки". 

При цьому Михайло Дідух каже, якщо й далі зволікатимуть з реконструкцією шляхопроводу, то доведеться скликати комісію з надзвичайних ситуації через цей міст.  

"Насправді у місті є 100500 речей, які не потребують нагального виконання, але їх чомусь втілюють у життя. Але доля мікрорайону Рясне цікава хіба деяким депутатам та громаді Рясного. Для решти – най ся діє Божа воля. Тому наше спільне завдання – добудувати ту  ділянку Шевченка, яка має бути добудована і переходили до реконструкції цієї мережі на Шевченка-Ковча", – каже він.