Нардепка Наталія Піпа: одна з найуспішніших реформ – ЗНО – під загрозою

Зовнішнє незалежне оцінювання в Україні – під загрозою. Зараз триває атака на одну з найуспішніших реформ за всі роки незалежності

Про це заявила народна депутатка Наталія Піпа в коментарі для "Еспресо.Захід"

Вона зазначила, що новий керівник Українського центру оцінювання якості освіти Едуард Цирулік, якого призначили поспіхом, може заподіяти шкоду процесу зовнішнього незалежного оцінювання. 

"Багато освітян ставлять собі зараз запитання: який стосунок новий керівник мав до освіти? Якщо пошукати його біографію, то зрозуміти це доволі непросто. Цю людину мало хто знав. Але ключове, що відомо – він є ставлеником Шкарлета і Луцького, колишнього депутата від Партії регіонів. Я вважаю, що люди, які є під їхнім впливом, не те що не принесуть користь, а навпаки – завдадуть чималої шкоди українській освіті. Йому (Шкарлету, – ред.) не вдавалося скасувати ЗНО законом, він знайшов інший спосіб: призначити свою людину на посаду керівника УЦОЯО", – прокоментувала Наталія Піпа.

Змусити чи переконати депутатів відмовитись від ЗНО не вдалось. Натомість знайшли інший спосіб завадити ЗНО і призначили контролювати тестування свою людину

Нардепка нагадує, що з приходом на посаду міністра освіти Сергія Шкарлета було чимало розмов про те, що він має на меті повернути старі схеми при вступі до вищих навчальних закладів. 

"Змусити чи переконати депутатів відмовитися від ЗНО йому не вдалося. Коли закінчиться війна, ЗНО, за баченням парламентського комітету, має відновитися. Вони ж натомість знайшли інший спосіб завадити ЗНО і призначили контролювати тестування свою людину", – каже пані Наталя.

Вона пояснює, що нюанси призначення є для неї щонайменше незрозумілими та дивними, адже людину, яка до того добре виконувала свої обов'язки і три роки була виконувачем обов'язків, ніхто на посаду так і не призначив. Натомість у воєнний час з'явився інший кандидат, якого призначили впродовж кількох годин. 

"Про можливе призначення я довідалась у п'ятницю зранку. Хотіла подивитись, яка там точна процедура, адже на більшість посад є свої вимоги. Як виявилося, до кінця дня це питання вже було проголосовано на засіданні уряду. Це було дуже дивно, бо якщо ми, народні депутати, не маємо інформації, то що вже казати про широкі кола громадськості?" – обурюється парламентарка.

Відтак на 2 листопада вона ініціює засідання комітету Верховної Ради з питань освіти та науки з доповіддю міністра і нового керівника УЦОЯО про його досвід, фаховість та плани на роботу.

"Є ще є один цікавий момент – на ЗНО звідкись з'явилися 250 тисяч гривень, яких перед тим у бюджеті передбачено не було. Це, звісно, непогано, але виникає питання, як їх буде використано. А ще – як саме ставленик Шкарлета і Луцького захоче впливати на результати ЗНО", – зауважила Піпа.

Окрім цього, вона звернулась до Кабміну по роз’яснення, чи належно було проведено призначення на посаду керівника такого високого рівня.

"Зараз я готую зміни до закону, щоб чітко прописати знання, досвід, компетенції, яким має відповідати керівник УЦОЯО, адже таких вимог досі ніде не зафіксовано. Але тут ключове – не пройти формальні вимоги, а по суті працювати для української освіти", – сказала вона, закликавши інших народних депутатів висловлювати позицію і писати до міністра освіти Шкарлета, прем’єра Шмигаля та президента Зеленського.

"Дуже сподіваюсь, що НАЗК і САП також займуться цим питанням, бо я вбачаю тут великий корупційний ризик. Якщо до мене будуть йти звернення про конкретні приклади, то точно передам інформацію у правоохоронні органи. Саме цього фактажу мені поки що мені бракує. Бо факти точно є, лише зараз невідомі загалу", – зауважила Піпа.

Саму форму ЗНО, як вона є, не змінять. Натомість можуть використовувати такі трюки, чи як тепер кажуть "лайфхаки", які допоможуть окремим людям

За словами нардепки, корупційний вступ на бюджетне навчання можуть приховувати за квотуванням, ймовірно, тестові завдання "зливатимуть" певним людям.

"Саму форму ЗНО, як вона є, не змінять. Натомість можуть використовувати такі трюки, чи як тепер кажуть "лайфхаки", які допоможуть окремим людям. А навіть якщо все збережеться для ключових університетів, більш відомих у країні, де найвища конкуренція, то вони можуть сприяти обраним абітурієнтам в університетах, де не такий високий конкурс на вступ", – резюмувала вона.

Нагадаємо, 28 жовтня Кабінет Міністрів призначив нового керівника Українського центру оцінювання якості освіти Едуарда Цируліка. Він очолював відділ з організації корпоративного управління Національного авіаційного університету.

Як відомо, Український центр оцінювання якості освіти є спеціальною установою, що проводить зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання випускників різних освітніх рівнів та бере участь у сертифікації педагогічних працівників.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.