У Тернополі на капітальні ремонтні роботи виділено рекордно малу суму. Чому так, пояснив мер Надал

Майже 800 млн грн вилучено з міського бюджету Тернополя для підтримки безпосередньо військових частин. Це 22% усього бюджету міста

Міський голова Тернополя Сергій Надал в інтерв’ю "Еспресо.Захід" розповів про головні досягнення роботи міськради за минулий рік та скільки грошей з бюджету виділено на допомогу ЗСУ.

"Ключове, що вдалося зробити у Тернополі, – налагодити систему допомоги армії"

Пане Сергію, що є ключовим, що вдалося зробити для Тернополя за 2023 рік? Як змогли змінити на краще життя тернополян?

2023-й – це ще один воєнний рік. Але ми маємо пам’ятати, що кожен день наближає Україну до перемоги над ворогом. Допомога ЗСУ, підтримка родин героїв, які загинули за Україну, підтримка ветеранів і турбота про звичайних тернополян є головними напрямками роботи для нашої громади. 

Пишаюся Тернополем, нашою громадою, яка допомагає, піклується, співчуває, боронить і захищає. Тернопіль є не лише надійним економічним і волонтерським тилом воюючої України, а й спрямовує левову частку коштів для потреби наших захисників і захисниць.

Ключове, що вдалося зробити в Тернополі, – це налагодити систему допомоги армії від міста. Мерія Тернополя тримає зв’язок із військовими частинами та підрозділами, де служать тернополяни. На рахунки військових частин, які сформовані на базі Тернополя і де служать наші захисники, від початку війни з міського бюджету спрямовано кошти по їхніх запитах. Це є і буде пріоритетом для нашої громади.

Важливо, що нам вдалося забезпечити місто резервним джерелами постачання тепла і води навіть за умов відсутності газо- чи електропостачання, а також забезпечити резервними джерелами живлення об’єкти критичної інфраструктури.

У 2023 році ми забезпечили у повному розмірі заробітною платою усіх працівників бюджетної сфери, зокрема вчителів, вихователів, лікарів. Окрім того, запустили опалювальний сезон і вирішували інші поточні питання міста, які забезпечують його життєдіяльність. Продовжуємо цю роботу надалі.

У Тернополі продовжать облаштування Пантеону Героїв

Як міська рада допомагає захисникам? Які програми підтримки військових діють у місті? Скільки цього року запланували виділити з бюджету для підтримки ЗСУ?

Програма "Обороноздатність на 2024 рік" – це основна програма, яка забезпечує підтримку захисників, які живуть у нашій громаді, їх лікування і реабілітацію, також їхніх сімей і родин. Фінансування програми збільшили до 190,2 млн грн. Це стартова сума, бо протягом року вона збільшуватиметься, в разі надходження коштів за результатами виконання бюджету протягом року.

У першу чергу кошти за цією програмою підуть на придбання обладнання для захисників, техніки, військової амуніції, інструментів, надання грошової допомоги для військовослужбовців у розмірі по 10 000 грн кожному, допомогу у придбанні житла для військових (Тернопільська міська рада компенсуватиме 20% першого внеску по програмі "єОселя"), на створення реабілітаційного центру для військових. Також заплановано продовжити влаштування Пантеону Героїв.  

Важливо наголосити, що величезну суму, а це майже 800 млн грн, вилучено з міського бюджету Тернополя для підтримки безпосередньо військових частин, а це 22% усього бюджету міста.

У Тернополі передбачений соціальний супровід поранених героїв і сімей загиблих. У нас передбачена щомісячна грошова допомога членам сімей загиблих (померлих) і пропалих безвісти захисників і захисниць України; надання одноразової  грошової допомоги та адресної грошової допомоги для  часткової компенсації витрат на оплату ж/к послуг; надання щомісячної грошової допомоги військовослужбовцям, які мають статус особи з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок війни тощо.

Фото: Тернопільська міська рада

У 2024 рік на облаштування укриттів заплановано 16 млн грн

Скільки у місті є укриттів та чи доступні вони для містян? Чи були проведені в укриттях ремонти й чи всі вони в належному стані?

На обліку Тернопільської міської територіальної громади перебуває 336 об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів, найпростіших укриттів). На об’єктах фонду захисних споруд цивільного захисту комунальної власності Тернопільської міської територіальної громади у 2023 році проведено ремонтних робіт на суму близько 12 млн грн, у 2024 рік на облаштування укриттів попередньо заплановано 16 млн грн.

Захисні споруди комунальної власності Тернопільської міської територіальної громади готові до використання та доступні для громадян. Також у нашому місті постійно працює робоча група, яка перевіряє їх на предмет загального експлуатаційного стану.

Переглянути розташування та години роботи сховищ можна в додатку "Е-Тернопіль" у розділі "Мапа укриттів". Завантажити додаток можна на iOS та на Android.

Хочу окремо зауважити про укриття в закладах освіти. Безпека дітей під час війни є ще одним з пріоритетів нашої громади. Протягом 2022 року провели усі головні роботи: готували санвузли, проводили ремонти приміщень, а у 2023 році ми зосередили увагу на благоустрою, поліпшенню умов перебування діток, розширенні укриттів.  

Які плани на 2024 рік, які зміни можуть статися у Тернополі та яка загальна стратегія розвитку міста?

Головна стратегія розвитку Тернополя на 2024 рік – це допомога нашій армії заради нашої спільної перемоги над московським злом і забезпечення роботи всіх сфер життєдіяльності міста.

"На капітальні ремонтні роботи виділено рекордно малу суму"

Чи заплановані на цей рік якісь кошти на ремонти інфраструктури міста?

Обов’язок міської влади – утримувати місто в належному стані. Ми відмовилися від більшості дорогих інфраструктурних проєктів. Так, у новому бюджеті на капітальні ремонтні роботи виділено рекордно малу суму, яка буде спрямована в першу чергу на аварійні об’єкти та на ремонти житлового фонду на умовах співфінансування з мешканцями.

На утримання міста також виділено малу суму. Її спрямуємо на утримання та поточний ремонт дорожнього покриття, інженерних мереж і мереж зовнішнього освітлення, зелених насаджень, парків та кладовищ. Без цих мінімальних витрат просто неможливе нормальне функціонування міста. 

Читайте також: У Тернополі поодинокі давні кам'яниці, які вціліли, планомірно зникають, - краєзнавець