
"В ухвалі нема гарантій, що ці кошти підуть на військо": Шелестак про новий кредит ЄБРР, на якому наполягає Садовий
Львів збирається взяти у ЄБРР 10 млн євро на погашення кредитів комунальних підприємств, бо напряму позику на військо ніхто не дасть, однак після скандалу з реєстрацією університету Unbroken немає впевненості, що кошти підуть саме на підтримку ЗСУ
Про це "Еспресо.Захід" повідомила голова бюджетної комісії Наталія Шелестак.
Сьогодні, 8 квітня, Львівська міська рада знову голосуватиме за запозичення. Йдеться про 10 млн євро нової позики від Європейського банку реконструкції та розвитку, яка формально має піти на погашення попередньо взятих кредитів комунальних підприємств, але фактично ці гроші мають піти на програму "Супротив".
"Нагадую, що у нас забрали ПДФО військових наприкінці 2023 року, а цього року ще й вилучили 1,9 млрд реверсної дотації. Це призвело до того, що у нас у бюджеті розвитку був 0. А нам треба було ще хоч один мільярд для військових. Однак ми все ж прийняли програму Супротиву, бо не можливо і не правильно не допомагати військовим, – розповідає Наталія Шелестак. – Вирішили скерувати на "Супротив" гроші від перевиконання бюджету та брати кредит. Звісно, на війну ніхто кредит не дасть. Тому продумали такий механізм: гроші, які були передбачені у бюджеті на цей рік на виплату кредитів ЄБРР (а це еквівалент 10 млн євро), скерувати на військо, натомість взяти у ЄБРР 10 млн євро, аби закрити їхні попередні кредити".
Відповідно до тексту ухвали, залучені кошти від нового кредиту ЄБРР мають піти на виплати за позиками ЛКП "Львівелектротранс", ЛМКП "Львівводоканал" та ЛКП "Зелене місто", які ті брали у ЄБРР у 2016 – 2019 роках.
"Але в останній день перед сесією, я зрозуміла, що у нас закладені і гроші на виплати за кредитами для цих підприємств, але якщо ми візьмемо кредит, нічого не обмежуватиме Андрія Івановича не віддати гроші, які вивільняться, на війну. В ухвалі ніде не прописано, що вивільнені кошти підуть на програму "Супротив", – каже Наталія Шелестак.
Недовіра депутатів до міського голови пов’язана зі скандалом з університетом Unbroken. За її словами, саме міський голова наполягав на тому, аби депутати проголосували за створення університету.
"У результаті рада прийняла рішення про створення Unbroken. Передбачалось, що університет мають зареєструвати на Перше ТМО, аби це була комунальна структура. Мер казав "Львів створив університет", але в результаті його зареєстрували також на благодійний фонд. При цьому на фонд – ⅔, – каже Наталія Шелестак. – Через це я почала вимагати, що в ухвалі має бути зафіксовано, що вивільнені кошти мають бути скеровані на програму "Супротив". Наразі я оновленого документу ще не бачила. В такому форматі, у якому воно є – ми підтримувати не будемо. Розуміємо, Андрій Іванович вміє заявляти з трибуни одне, а потім не виконати, або виконати так, як йому треба".
Крім того, голова бюджетної комісії передбачає, що міська рада може повернутись до голосування за ще два кредити в Ощадбанку та Укргазбанку на понад 1,3 млрд грн, голосування за які було провалене 2 квітня.
"Йдеться про кредити, про які мер збрехав у прямому ефірі, що це кредит на війну. Мене це вивело з себе, бо це кредит суто на інфраструктурні об’єкти. Так, вони важливі: освіта, ЖКГ, медицина. Але навіщо брехати людям, що ми беремо кредит на війну?", – каже Наталія Шелестак.
- Депутати Львівської міської ради на сесії 2 квітня після тривалих дискусій не погодили отримання двох кредитів у державних банках: на 668 млн грн в Ощадбанку та на 650 млн грн в Укргазбанку.
- Актуальне
- Важливе




