Кількість інтегрованих внутрішньо переміщених осіб є дуже мала – 10-15%
У Львові стартував Західноукраїнський форум Рад внутрішньо переміщених осіб. Обговорювали питання житла, працевлаштування та соціальних послуг
Про це на відкритті Західноукраїнського форуму Рад внутрішньо переміщених осіб заявив представник уповноваженого ВРУ з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний, передає "Еспресо.Захід".
Виконавча директорка Благодійної організації "Благодійний фонд "Стабілізейшен Суппорт Сервізес" Валерія Вершиніна, розповіла про фактори, які впливають на успішну інтеграцію внутрішніх переселенців. За її словами, є три ключових індикатори, на які можна орієнтуватися при розробці місцевих програмних політик:
- Це те, які внутрішньо переміщені особи планують залишатися у громаді. Цей показник може змінюватися, але саме намір лишатися тут на тривалий час є показником того, що людина пов’язує своє майбутнє з цією громадою
- Можливість економічної самореалізації – зайнятість або самозайнятість
- Можливість людини реалізувати свої права, особливо права у сфері місцевої демократії на рівні із місцевими мешканцями
Членкиня ради з питань внутрішньо переміщених осіб при виконкомі Надвірнянської міськради Івано-Франківської області Катерина Тесленко розповіла про права, які не забезпечені для ВПО та про систему захисту. "Частину допомоги, яку отримують мешканці певних громад, ми не можемо отримати. Лише через те, що ми не є повноцінними мешканцями громади", – каже Катерина Тесленко.
За її словами, зі своєю радою ВПО вони вже розглядали питання надання статусу гірських мешканців для внутрішніх переселенців. Стукали не в одні двері, однак наразі це питання не вирішено. Оскільки через нюанси у законодавстві можна мати або статус ВПО, або статус гірського мешканця.
Тим часом на Рівненщині є підприємства, які надають не лише роботу, а і житло для ВПО, зазначила директорка департаменту соцполітики Рівненської ОВА Роза Слободенюк. "Вважаю, що це доволі успішний кейс", – поділилася вона.
Водночас одним із викликів, з яким зараз зіткнулися громади – це проживання чоловіків-ветеранів, каже радниця начальника Львівської обласної військової адміністрації Галина Бордун.
"На сьогодні одним з викликів є - довготривалі рішення і можливості проживання власне чоловіків - чоловіків-ветеранів. Внутрішньо-переміщені особи, це члени сімей тих, хто служить, члени сімей, які є в полоні, і загинули. Ми стараємось говорити про певні переліки послуг, які мають бути. Вони мають бути на національному рівні, але важливо, - про це мають говорити громади", - наголосила чиновниця.
"У 22-му році ми з ними (ВПО, – ред.) зустрілися на львівському вокзалі, вони почали волонтерити і жоден з них не зупинився і вони сьогодні допомагають своїм середовищам. І це найкраще, що може бути", – розповіла Галина Бордун.
Зазначимо, Західноукраїнський форум Рад ВПО проходить у Львові 3-4 жовтня.
Житло, працевлаштування, соціальні послуги для переселенців, адаптація ВПО до життя на новому місці та ефективне функціонування самих приймаючих громад – ці та інші актуальні теми обговорять під час заходу представники(-ці) органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій та ВПО.
У заході беруть участь представники й представниці 8 областей України: Львівської, Волинської, Рівненської, Тернопільської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької та Хмельницької.
З програмою форуму можна ознайомитися тут.
- Актуальне
- Важливе