"Новостворена ТСК - спроба заговорити "справу вагнерівців", – Андрій Шараскін

Христина Парубій
27 травня, 2021 четвер
16:05

Насиченим був крайній тиждень у парламенті. Народні депутати України провалили створення Тимчасової слідчої комісії у справі "вагнерівців", а скандальний Андрій Аксьонов читав присягу народного депутата з місця.

Журналістка "Еспресо.Захід" поспілкувалася із народним депутатом України Андрієм Шараскіним.

Пане Андрію, замість тимчасової слідчої комісії щодо "вагнерівців", Верховна Рада створила "ширшу" - щодо можливих протиправних дій представників державної влади. Розкажіть про її можливості.

У цій справі однозначна позиція фракції влади. Адже вони успішно провалили голосування по ТСК, яку зареєстрував мій колега Роман Костенко. Комісія мала розслідувати всього лише так звану справу "вагнерівців". Тобто розслідувати і показати всьому світу, що парламент тримає руку на пульсі і  зацікавлений, аби однозначно дати відповідь, чи була зрада у найвищому військово-політичному керівництві в Офісі президента. Натомість ТСК, яку запропонували "Слуги народу" і проголосували, має дуже багато предметів та відань. І в результаті, можливо, не дійдуть до розгляду справи "вагнерівців" до кінця своєї каденції. Адже вони хочуть розглядати все, починаючи від Іловайська. Тож справа "вагнерівців" і питання міжнародних розслідувачів, питання, які звучать із Європи, з-за океану, просто потонуть в ілюзії роботи такої "широкої і великої" ТСК. Це інструмент, аби тонким шаром розмити величезний оберемок проблем. Насправді я не впевнений, чи є бажання хоча б одну з них вирішити позитивно. Я думаю, за традицією, яка вже склалася, вирішуватимуть питання попереднього найвищого військово-політичного керівництва. Тож хронологічно, можливо, колись дійдуть до справи "вагнерівців" або, принаймні, будуть декларувати намір.

Я правильно розумію, що події Іловайська, до прикладу, буде розглядати представник проросійських сил в парламенті Ренат Кузьмін з партії "Опозиційна платформа за життя"?

Так. З одного боку – це абсолютно неприпустимо, але з іншого, їм потрібно було ще когось залучити до процесу. Спекуляції були буцімто "Європейська солідарність" готова дати своїх представників. У Комітеті нацбезпеки і оборони,  де обговорювалися ці питання Давид Арахамія дуже бадьоро представляв це як перемогу парламентаризму. Але насправді, мені здається, ефект буде зовсім інший, і ще невідомо чим все завершиться.

Була інформація у ЗМІ про те, що народним депутатам у фракції "Слуга народу" приходила інформація на мобільні телефони, аби не голосувати за створення ТСК по "вагнерівцях". Ви бачили такі повідомлення, вони справді були?

Вони говорили про це, щоб якраз завалити перше подання мого колеги про ТСК, яка мала на меті розслідувати факт можливої державної зради, можливого витоку інформації з найвищого військово-політичного керівництва. Тому вони повністю зробили все можливе, щоб ТСК з одним предметом "завалити" і поховати.

Ви бачили ці повідомлення? Що в цей час робилося в залі?

Усі були в цей час у залі, тож ми бачили консолідовану позицію чітко на табло для голосування.  У "монобільшості" є кілька визначених кураторів, які опікуються своїми групами та передають інформацію. Піднімаються і чітко голосом вказують, яку кнопку натискати. Хто не почув голосом, уважно слідкує за табло і робить все, як його колеги. До честі, мушу сказати, кілька депутатів серед монобільшості знайшлось, котрі голосували за велінням совісті, котрі справді хотіли розібратися. Мені здається їх 17 було.

Чому така важлива ТСК саме з такого вузького питання, чому саме справа "вагнерівців" має бути виокремленою?

Спеціалізована ТСК була важлива найголовніше для того, щоб показати світовому співтовариству і нашим головним і стратегічним партнерам те, що Україна заслуговує на довіру. Адже питання довіри, яке ми часто відносимо до загальних питань, є одним з основних у міжнародних відносинах. Питання довіри і недовіри до найвищого військово-політичного керівництва - насправді питання того, буде чи не буде надаватися допомога, готові чи не готові у найвищому керівництві приймати виклики війни, як діятиме Україна, чи буде вона послідовно дотримуватися того курсу, який декларує і не зрадить? Чи все-таки можливі агенти впливу, які є у найвищому військово-політичному керівництві, які зацікавлені у зовсім іншому порядку денному. Крім цього, є ще питання, які належать до сфери "зберегти лице".  І справді, коли закордонні журналісти і різні служби проявляють велику зацікавленість, і також почали артикулювати в засобах масової інформації можливу зраду інтересів України на багатьох майданчиках, тут ми дуже чітко пам'ятаємо хронологію подій: від повного заперечення до "бажання" розібратися у всьому. Апофеозом  цього стало прийняття комісії з надзвичайно широкими повноваженнями і з багатьох тем. "Зберегти лице" дуже важливо теж, аби дати зрозуміти, що ми передусім зацікавлені у з'ясуванні реальних подій, і нам нічого приховувати у цьому кейсі.

А чи говорять народні депутати України про певну хронологію? У якій послідовності розглядатимуть питання у ТСК з такими широкими повноваженнями?

Станом на зараз жодних. І це ще один спосіб відкласти у довгу шухляду будь-яке розслідування, або брати ті розслідування, які необхідні. Адже вона тільки проголосована, далі створюватимуть секретаріат, визначатимуть, можливо, найближче засідання цієї комісії. Якщо хоча б одне засідання пройде ще у цій сесії до липня, то вони будуть показувати це як перемогу. Скоріш за все, готуватимуть до святкування 30-ї річниці незалежності, аби показати хоча б щось. Можливо, я не виключаю, це буде направлено якраз не на справу "вагнерівців", а на те, щоб ще більше дискредитувати попереднє найвище військово-політичне керівництво, і на їхньому тлі показувати успіхи теперішньої влади.

Пане Андрію, а депутати, котрі не входитимуть до складу цієї ТСК, зможуть бачити, як триває розслідування?

Це закритий процес. Він був анонсований як відкритий для того, аби до складу комісії змогли зайти інші депутати. Втім, насправді, яке значення матиме там їхній голос, адже є голова, заступники, є секретаріат, які формують порядок денний. Насправді - абсолютно кулуарна історія. І спосіб, яким її "протягнули" в залі, не дозволяє думати про інше. Отже, процес закритий. Тільки люди, котрі є у складі ТСК, знатимуть, що відбувається всередині. За півроку, адже  не пізніше, ніж за півроку, може бути якісь перший звіт. І тільки коли на якомусь пленарному засіданні потрапить в порядок денний виступ з висновками ТСК, решта дізнається, що відбувається.

Ще питання щодо скандального Андрія Аксьонова, котрий нещодавно прийняв присягу народного депутата України з місця. Опозиційні парламентарі блокували трибуну. Могли не допустити, аби чоловік, котрий підтримував псевдореферендум, можливо, має російське громадянство, не склав присяги і не став нардепом?

Це ганьба для української влади та демократії і вирок існуючій системі. Починаючи з Центральної виборчої комісії та участі Аксьонова у виборах і завершуючи Службою безпеки та віцеспікером парламенту, котрий прийняв свавільне рішення включити мікрофон з місця і не дослухався до депутатів. Йому дали можливість зачитати присягу, хоча були всі можливості навіть у цей останній день її відкласти. Народний обранець вступає на посаду тільки після складання присяги, навіть не підписання. Тому, я думаю, дуже сильно поспішили і цьому ще дадуть оцінку.

Деякі народні депутати надсилали запит в СБУ щодо Андрія Аксьонова. Чи є вже якась відповідь?

Не минув ще законом визначений термін, щоб отримати відповіді. Думаю, вони будуть формальними. Мовляв, так, ми будемо розбиратися або, до прикладу, візьмемо до уваги ваше звернення і його буде опрацьовано у найближчий час. Це така формальна прекрасна відповідь, яка дозволяє ще за місяць дати ще одну чергову відписку.

Але водночас Андрій Аксьонов буде у стінах парламенту, голосуватиме і виконуватиме обов’язки народного депутата України...

З цього приводу дуже важливою і деякі депутати направили звернення, аби зареєстровані проекти законів про колабораціонізм з Російською Федерацією якнайшвидше були розглянуті. З іншого боку, ми бачимо прецедент про вручення підозри у державній зраді,  а це теж 111-а стаття, частина перша "державна зрада", за якою можна вручити підозри щонайменше одній цілій фракції і ще кільком депутатам, котрі перебувають у інших фракціях.

Які шанси прийняти цей закон?

Багато депутатів демонструють політичну волю довести справу до кінця. Єдиною перепоною зараз є безпрецедентний випадок у Верховній Раді, коли відбувається профанація парламентаризму, а "монобільшість" виконує функцію філії Офісу президента. Тому навіть патріотично налаштовані депутати з "монобільшості" поки що перебувають у загальній канві і виконують спільні рішення. Тож процес наразі відтягується.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Читайте також:
Павло Спірідонов
1 серпня, 2021 неділя
Біда наздогнала у мирному житті: боєць ООС зі Львова потрапив у жахливу ДТП, потрібна допомога
Ігор Зінич
1 серпня, 2021 неділя
"Ігор взяв медичного ранця і пішов у саме пекло", − Ксенія Клим про документальний фільм "Останній медик терміналу"
Ігор Табанюк
1 серпня, 2021 неділя
Близькі загиблого пілота Ігоря Табанюка підозрюють, що авіакатастрофа у Коломиї була невипадковою
Львів
+19
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.75
  Купівля 26.75
  Продаж 27
 • EUR
  Купівля 31.67
  Продаж 32.05
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
2 серпня
20:38
субвенція
Чотири громади на Львівщині отримали понад 10 млн грн субвенції на соціально-економічний розвиток: перелік
20:19
вакцинація на арені львів
Де, коли та якою вакциною: графік роботи центрів вакцинації на Львівщині цього тижня
20:03
"Темно-фіолетові, помаранчеві, рожеві... Є навіть чорні й такі, що змінюють колір" – на Тернопільщині чоловік засадив поле калами
19:49
фестиваль човнів
У Рівному відбувся фестиваль прадавніх човнів
19:33
Олександр Гарбарчук
Через благодійний марафон львів'яни закликають Україну допомогти Олександру Гарбарчуку 
19:13
Фестивальний післясмак: мер Тернополя вимагає вибачень за "антихристиянські дії" гурту Batushka на "Файному місті"
18:58
вода
3 серпня у двох районах Львова відключатимуть воду
18:37
гральний бізнес
На Буковині судитимуть учасників групи, які створили мережу підпільних казино
18:31
реконструкція лікарні
На Тернопільщині викрили зловживання під час реконструкції лікарні для учасників АТО на понад 3 млн грн
18:17
Львів’янин Мирослав Хом’як може стати головою Бюро економічної безпеки
17:56
Тарас Матвіїв
На Львівщині відкривають військову школу імені Героя України Тараса Матвіїва
17:40
"Яблуневий Спас" покаже кольорову Гуцульщину Юліана Дороша
17:24
Агенція з працевлаштування за кордоном ошукала понад 200 осіб: обіцяли роботу у Фінляндії
17:07
Ярослав Дубневич
Суд зобов’язав САП у справі Дубневича відреагувати на запит про закриття провадження
16:49
пробіг
Учасники пробігу "Схід і Захід разом" добігли до Хмельниччини
16:31
У Славську прогримів фанк: як минув перший фестиваль української фанкової музики
16:15
сутенер-Луцьк
Працівнику луцької лікарні загрожує до 7 років в’язниці за сутенерство
15:55
Мирон Маркевич
Мирон Маркевич є основним претендентом на пост головного тренера збірної України
15:39
пункт пропуску Лужанка
Пункт пропуску "Лужанка – Бурегшурань" на Закарпатті відновив роботу
15:25
На Львівщині судитимуть учасників банди, які труїли та обкрадали заробітчан
15:10
блискавка
У Західній Україні через негоду знеструмлено 529 населених пунктів
14:48
тустань
В Уричі стартує фестиваль середньовічної культури "ТуСтань". Програма
14:25
євробляхи_розмитнення авто
За липень на Львівщині розмитнили понад 800 "євроблях"
14:10
буревій у Стрийському парку
Побачення, яке закінчилося трагедією: з’явилися подробиці загибелі людей під час буревію у Львові
13:58
Алла Черкасова
Львів'янка Алла Черкасова побореться за бронзу Олімпійських ігор
13:43
кам’яниця Бондінеллі.
День народження поштової скриньки: у Львові пошта працює з 1629 року
13:30
Вартість електроенергії
На Львівщині через негоду без світла залишаються понад 200 населених пунктів
13:12
На фестивалі "Файне місто" у Тернополі в глядачів вкрали 17 мобільних телефонів
12:56
земля
Власники паїв можуть втратити землю, якщо ділянка не має кадастрового номера
12:39
ДТП Київ-Чоп
На трасі Київ — Чоп сталася потрійна ДТП: патрульні організували реверсний рух
12:25
Ryanair
Менше ніж за 8 євро. Ryanair відкрив новий для Львова напрямок у литовський Каунас
12:20
Зеленський
Зеленський презентував програму заходів до 30-ї річниці Дня Незалежності України
12:17
Чоловік, який у ДПТ поблизу Сколе втратив дружину та сина, помер у лікарні
11:59
ЛКП "Зелене місто" має нового очільника 
11:47
екобус у львові
Куди у Львові здати небезпечні відходи. Графік стоянок екобуса в серпні
11:32
Святослав Євтушенко
Садовий звільнив Євтушенка через провали комунікації з медіа та громадою, – джерело
11:16
прикордонниця перевіряє документи
На Закарпатті тимчасово не працює пункт пропуску на кордоні з Угорщиною
11:00
гроза
Злива, шквали, град, блискавка – як поводитися під час негоди
10:44
маршрутка
Чому насправді львів’яни почали більше ходити пішки, ніж їздити маршрутками
10:28
50 тисяч за місяць: щоб 12-річна львів’янка змогла повноцінно ходити, до вересня потрібно знайти гроші на операцію
Більше новин