День народження двох великих композиторів

4 березня народилися Володимир Івасюк та Михайло Вербицький.

Український композитор-виконавець, поет, Герой України Володимир Івасюк народився 4 березня 1949 року у Кіцмані (Чернівецька область). Був одним із основоположників української естрадної музики (попмузики). Автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох спектаклів. Професійний медик, скрипаль, чудово грав на фортепіано, віолончелі, гітарі, майстерно виконував свої пісні. Неординарний живописець.

Фото: вікіпедія

18 травня 1979 його знайшли повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом. Офіційна версія – самогубство – викликала сумнів громадськості. Відповідно до неофіційної версії, смерть Івасюка – це вбивство, здійснене органами КДБ за наказом вищого керівництва. Похорон Володимира Івасюка 22 травня 1979 у Львові перетворився на масову акцію протесту проти радянської влади.

Архіви цієї справи, що зберігаються в Москві, дотепер ані родичам, ані працівникам музею Івасюка не відкривають.

У січні 2009 Генпрокуратура України поновила давно закриту кримінальну справу про смерть Володимира Івасюка, але в листопаді 2012 справу закрили нібито через відсутність складу злочину. У червні 2014 ГПУ знову поновила закриту кримінальну справу про смерть Володимира Івасюка. Колишній прокурор Львівської області Роман Федик у лютому 2015 заявив, що начебто Володимир Івасюк був убитий "співробітниками КДБ".

У червні 2019 року Київський науково-дослідний інститут судових експертиз дійшов висновку, що композитор-виконавець Володимир Івасюк фізично ніяк не зміг би вчинити самогубство.

Український композитор, хоровий диригент, священник УГКЦ, громадський діяч, автор музики державного гімну України "Ще не вмерла Україна" Михайло Вербицький народився 4 березня 1815 року у с. Явірник-Руський (Королівство Галичини та Володимирії, Австрійська імперія – нині ґміна Бірча, Польща).

Фото: вікіпедія

Важливе значення для формування Вербицького як композитора мав репертуар перемишльського хору, в якому були твори віденських класиків Йозефа Гайдна, Вольфганга Моцарта, Людвіга Бетховена, твори композиторів "золотої доби" української музики – Максима Березовського та Дмитра Бортнянського.

Навчався у Львівській духовній семінарії. Важкі обставини життя не завжди сприяли для творчості, але Вербицький ніколи не полишав музикувати.

Дата створення пісні "Ще не вмерла Україна" залишається досі дискусійною. Тривалий час вважалося, що вона була створена у 1862-1863 рр. – але без відповідних наукових аргументів. Текст Павла Чубинського у Галичині вперше був опублікований у грудневому числі часопису "Мета", який фактично вийшов близько 15 січня 1864 року. Ймовірно, це надихнуло о. Михайла (або йому було замовлено перемишльською "Громадою") написати патріотичну пісню. Хоча, не виключено, що Вербицький скористався наддніпрянською публікацією тексту. Після опублікування в часописі "Мета" пісня "Ще не вмерла Україна" набула великої популярності серед свідомої молоді Галичини.

Перше виконання твору "Ще не вмерла Україна" як Гімну відбулося 10 березня 1865 року в Перемишлі як завершальний номер концерту, присвяченому Тарасові Шевченку, диригував Анатоль Вахнянин.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал