Адвокат розповів, чи покарають Дубінського за ДТП на Львівщині

Є підстави вважати, що справа з ДТП за участі народного депутата Олександра Дубінського завершиться закриттям у зв’язку з відсутню тілесних ушкоджень.

Львівський адвокат Олег Мицик пояснив "Еспресо.Захід", яке покарання може реально загрожувати народному депутату Олександру Дубінському, який, як попередньо відомо, виїхав на зустрічну смугу руху.

Зауважимо, речниця Нацполіції Львівщини Світлана Добровольська повідомила, що за фактом ДТП на автодорозі "Київ – Чоп", яка сталася біля міста Стрий, відкрили кримінальне провадження за ч.1.ст. 286 (порушення правил дорожнього руху) Кримінального кодексу України.

"Максимальне покарання, передбачене санкцією цієї статті, – обмеження волі терміном до трьох років", – сказала Світлана Добровольська.

"Обов'язковою умовою реєстрації такого кримінального правопорушення має бути наявність достовірної інформації про наявність тілесних ушкоджень хоча б середньої важкості у одного з учасників ДТП (в т.ч. у пасажирів чи випадкових пішоходів). Залежно від ступеня тяжкості тілесних ушкоджень і здійснюється кваліфікація за ст. 286 КК України, відповідно, за першою, другою чи третьою частинами статті. Завжди єдиною підставою для кваліфікації є висновки судово-медичних експертів. На етапі ж реєстрації кримінального провадження таким джерелом може бути будь-яка достовірна інформація про ступінь тілесних ушкоджень, наприклад, довідка із травмпункту чи медичного закладу про госпіталізацію. Тоді юристи розуміють, чи є тілесні ушкодження і до якого ступеня тяжкості належать ці ушкодження. До прикладу, перелом – це завжди ушкодження середньої тяжкості (від перелому пальця до перелому руки чи ноги). Наразі достовірної інформації про тілесні ушкодження у цьому випадку ще немає. 

Що ж стосується причин реєстрації кримінального провадження, то імовірно, у зв'язку з певним "зірковим" статусом учасників ДТП, працівники поліції порушили кримінальне провадження для того, щоб перевірити обставини вже в межах кримінального провадження. Адже стосовно публічних і відомих людей в суспільстві часто виникає питання про те, що поліція когось "прикриває". Тому поліцейські, імовірно, і пішли шляхом збору доказів у кримінальному провадженні. Хоча з повідомлень у ЗМІ виходить, що законних підстав для такої реєстрації не було", – каже Олег Мицик.

Стосовно можливих покарань у майбутньому, то це залежатиме від підтвердження (чи не підтвердження) наявності середньої тяжкості тілесних ушкодження, від доведення інших обов’язкових обставин, а саме – наявності порушення правил дорожнього руху з боку одного чи кількох учасників, а це цілий комплекс різних додаткових моментів, які треба з’ясувати в ході слідства, висновків численних експертиз про технічний стан транспортних засобів, місце контактування та технічні причини ДТП. Для прикладу, не завжди виїзд на смугу зустрічного руху є безумовно винною поведінкою. Після отримання всіх згаданих вище доказів можуть бути підстави для висунення підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч.1.ст. 286 ККУ. У такому разі можна  говорити про покарання в межах санкції цієї статті. 

За словами адвоката, ця справа, вочевидь, завершиться тим, що її закриють у зв’язку з відсутню тілесних ушкоджень середньої тяжкості, оскільки про це було б відомо з перших хвилин ДТП.

"Виходячи із змісту санкції, частина перша ст. 286 КК взагалі не тягне ніяких суттєвих загроз. Напевне 90% таких справ закінчуються примиренням обвинуваченого з потерпілим, оскільки у більшості випадків потерпілому винною особою відшкодовується вартість лікування, інші витрати та визначена сторонами моральна шкода. Тоді є можливість закриття справи за статтею 46 Кримінального кодексу – внаслідок примирення потерпілого з обвинуваченим. Та дуже багато залежить від поведінки як потерпілого, так і обвинуваченого. Однак, це все можливо після висунення підозри. Якщо ж сторони не можуть досягти згоди, тоді винуватцю ДТП загрожує покарання, яке за чинною редакцію законодавства є достатньо м’яким: штраф у розмірі від 5100 до 7500 грн., виправні роботи до двох років (із вирахуванням частини з зарплати від 10 до 20%), арешт до 6 місяців, обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами до трьох років. Однак, у більшості випадків суди призначають менше з перелічених альтернативних покарань", – говорить Олег Мицик.

Адвокат також звернув увагу, що в цій справі важливішою буде притягнення винної особи до цивільно-правової відповідальності, тобто відшкодування шкоди. На практиці у більшості випадків поліс, яким користуються українці, покриває матеріальну шкоду в розмірі 130 тис. грн. Якщо ж страхового покриття не вистачить, то вже винуватець муситиме доплатити різницю у причиненій шкоді, завданій автомобілю потерпілого", – каже Олег Мицик.

Додамо, що стало відомо, на кого вчинив імовірний наїзд нардеп Олександр Дубінський. Потерпілим виявився головний інспектор Державної фіскальної служби Львівської області Андрій Романчук. Принаймні про це у Facebook повідомив головний експерт "StateWatch" Олександр Лємєнов.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал