У Львові показали "унікальний документ двох любовей та однієї жіночої дружби"

Подію приурочили 150-літтю Лесі Українки.

Тільки до неділі в Домі Франка можна буде побачити оригінал унікального фотопортрету  Лесі Українки, який сама письменниця та її родичі вважали найкращим із-поміж вісімнадцяти  відомих її фотопортретів, що збереглися до нашого часу. Зроблений у 1901 році у Чернівцях в ательє знаного на той час буковинського фотомайстра Яна Кжановського, оригінал цієї  світлини став сьогодні  науковою "бомбою" для всіх "лесезнавців". Адже містить на звороті ще й унікальну дедикацію. Подія приурочена 150-літтю Великої Українки, інформує "Еспресо.Захід".

Як наголосила через відеозв'язок на представленні світлини у Львові відома дослідниця іконографії і біографії Лесі Українки та родини Косачів, головна хранительки фондів Архіву-музею УВАН у США, членкиня-кореспондентка УВАН Тамара Скрипка, з уведенням цієї світлини  в науковий обіг та суспільну свідомість  "нарешті, зникне совєтський "мужеподібний" образ письменниці з могутніми плечима, який втілювався, на жаль, у більшості совєтських пам’ятників та на сторінках навчальних підручників".

"А бачимо на цій світлині, - уже директор Дому Франка Богдан Тихолоз, - 30-літню певну себе жінку, яка знає, чого вона хоче і ким вона є".  Це справжнє фото (а не копія чи передрук) з авторською присвятою на звороті, яке Леся Українка подарувала свої подрузі Ользі Кобилянській, в якої тоді гостювала. І важливі у цій присвяті не лише точне означення дати й місця (Чернівці, 30 VІІ 1901), "зашифроване" дружнє звернення до адресатки ("Комусь від когось на спомин "літа на Буковині" 1901 р."),  а насамперед авторський афоризм Лесі Українки: "Цвіт папороті можна дістати, тілько переживши найстрашнішу ніч".

Тобто мова про мініатюрну поезію в прозі, – йшлося на урочистості, -  яка концентровано втілює сутність характеру, світогляду та життєвої філософії Лесі Українки та прочиняє двері у світ її особистого душевного болю через передчасну смерть її приятеля Сергія Мержинського (якого кохала і доглядала аж до його відходу у вічність) та переживань її подруги Ольги Кобилянської, в якої шукала розради, і яка на той час гостро переживала розрив з  Осипом Маковеєм, з яким мріяла  пов’язати життя.

"Ця світлина – підсумував Богдана Тихолоз, - унікальний документ двох любовей та однієї жіночої дружби".

Варте уваги, що в архівах літературно-меморіального музею Івана Франка світлина перебувала вже двадцять років. Але тільки зараз пройшла всі необхідні експертизи. Як варте уваги і те, що Повне академічне зібрання творів Лесі Українки у 14-ти томах, яке зараз побачило світ до 150-річчя від дня народження великої Лесі, має усі шанси в перспективі отримати ще один том. І першим документом для нього може стати ця унікальна світлина з  унікальною дедикацією на ній.

Ярина Коваль

Фото Ярини Коваль

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.