"Жива історія": військову техніку, зброю, повстанську криївку можна побачити на Львівщині

Історичний музей ініціювали у громадській організації Товариства пошуку жертв війни "Пам’ять".

Виставку відвідала журналістка "Еспресо.Захід".  

Військова техніка, зброя, помешкання часів Другої світової війни та справжня криївка. Усе це можна не лише побачити, а й спробувати у музеї "живої історії" в селі Конопниця біля Львова. Театралізоване дійство розпочинається при вході до музею. Відвідувачів зустрічають у справжньому автентичному одязі та з традиційним українським вітанням.

Військова виставка функціонує завдяки Товариству пошуку жертв війни "Пам’ять". Експонати реконструйовані, але до деталей відповідають своєму історичному часу. Ініціював театралізований "живий" музей голова громадської організації Товариства пошуку жертв війни "Пам’ять" Любомир Горбач. Чоловік у коментарі журналістці "Еспресо.Захід" розповів, що впродовж 15-ти років діяльності  вдалося зібрати величезну кількість військових одностроїв, спорядження, зброї, артилерійської техніки, бронетехніки часів І - ІІ світових воєн, а  також сучасних бойових дій на Сході, які хотілося показати людям.

"Усе почалося у 2007 році, коли виникла думка створити музичний відеокліп на повстанську пісню, - розповідає Любомир Горбач. - Цей кліп приурочили річниці створення УПА. Тоді ми зрозуміли, що костюмів та атрибутів того часу у нас немає. Почали вишукувати повстанські світлини, щось частково шили.  Найбільша проблема була з військової технікою. Ось так і зародилася праця. Чимало експонатів вдалося знайти під час пошукових робіт, у селах. А вже в час функціонування музею деякі автентичні речі приносили й відвідувачі".

При вході — блокпост, який сконструювали демобілізовані з війська сучасні захисники України. Спорядили все так, як було на передовій. Чимало деталей привезли із собою зі Сходу. До прикладу — дитяче крісло, яке символізує знищене дитинство місцевих дітлахів, чи бляшанку, пробиту кулею. Також є шоломи та різноманітна зброя.

А ось всередині відтворене справжнє помешкання 50-х років минулого століття. Все відтворено до дрібниць: атмосфера, посуд і, звичайно ж, криївка, яку часто облаштовували у підвалі помешкання. В одній частині мешканці тримали овочі, а далі був сховок для повстанців.

"Всередині розташовується зона для відпочинку, а також стіл з друкарською машинкою, на якій хлопці друкували різні відозви, радіоприймач, копії листівок, карта, - розповідає Любомир Горбач. - Тут хлопці планували якісь свої бойові завдання. Невід’ємними атрибутами була ікона та український прапор. Він завжди був при повстанцях".

Один з учасників товариства Остап Міклош вже протягом кількох років бере участь у пошуках разом із товариством "Пам’ять". Справа, яку роблять у товаристві, стала йому за хобі, завдяки якому цікаво вивчати українську історію.

"Пошук експонатів відбувався по цілій Україні, - зазначає. - Ми самі їх шукали, частина з них була в неробочому стані, їх привозили сюди, а ми доводили до ладу. Чимало знаходили на Заході. Загалом цікаво, адже це наша історія та культура".

Доторкнутися та випробувати — основна родзинка виставки. Тому й назва - "Жива історія" адже, на відміну від інших музеїв, тут є можливість  доторкнутися до експонатів, випробувати. Особливу радість такі розваги приносять дітям. Любомир Горбач переконаний, таким чином можна зацікавити вивчати історію, як дітлахів, так і дорослих.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал