Карнавал, як у Венеції: про яскраве свято Маланки у Красноїльську

У селі Красноїльськ, що на Буковині, масштабною карнавальною ходою відзначили свято Маланки.

Про це повідомляє кореспондент "Еспресо.Захід" з місця події.

Цього року через посилення карантинних обмежень у Чернівцях скасували традиційний "Маланка-фест". Однак у селі Красноїльськ, в якому проживає 10 тисяч населення, свято відбулося за розкладом.

До Красноїльська, яке розташоване за 40 км від Чернівців, 13-14 січня щороку приїздять сотні туристів з України та з-за кордону. А все тому, що це місце вважається чи не головним трендмейкером свята Маланки в Україні! Місцеві, які на 90% є етнічними румунами, організовують яскраві театральні дійства, що нагадують справжні карнавали.

13 січня колективи зі всіх кутів Красноїльська "маланкують всю ніч". А 14 січня вони карнавальною ходою сходяться і збираються в центрі села та проводять виступи біля селищної ради. Найкращі маланкарі отримують нагороди за свої костюми.

У святкуванні Маланки у Красноїльську традиційно беруть участь місцеві молодики. Вони переодягаються в костюми й починають ходити по дворах, вітаючи жителів зі Старим Новим роком. Хлопці часто "стають" ведмедями, царями, царицями, лікарями, поліцейськими та багатьма іншим персонажами. Ролі розподіляють ще восени, однак лише серед неодружених хлопців. Місцеві самі виготовляють свої маски, заготовляють солому, щоб створити неймовірні костюми, які в кожного особливі.

Цікаво, що ніхто точно не знає, коли виникло в Красноїльську це масштабне дійство. Місцеві розповідають історію, що колись давно були цар і цариця. Ром був слугою царя. Він якось зловив ведмедя і навчив його танцювати. А під час зимових свят, вони з ведмедем і козою ходили у двори до євреїв, співали, танцювали й таким чином заробляли гроші. Кажуть, так виник цей ритуал, який передається з покоління в покоління.

Варто відзначити, що за дотриманням правил під час святкування Маланки спостерігали працівники поліції. Однак, як повідомляє кореспондент "Еспресо.Захід" з місця подій, більшість людей не дотримувалися карантинних заходів, перебуваючи без масок і займаючись стихійною торгівлею.

У будь-якому разі, це свято, як кажуть місцеві, дійсно може зарядити неймовірною, справжньою первісною енергетикою і додати наснаги у новому році.

Довідково. Святкування Маланки походить від дохристиянського звичаю. За християнським календарем – це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Миланки). Меланка-Вода приходить на щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про наступні урочистості та справити гостини, які в народі так і називають – гостини Меланки. В українській народній традиції дохристиянський та християнський обряди об'єдналися у це містичне карнавальне свято Меланки.

Як відзначають дослідники, у наш час Маланка в автентичному своєму виді збереглася власне лише на Буковині та Галичині.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал