Ганна Цапик. Без традиційного салату, "шуби", мандаринів і з онлайн феєрверками

Уперше за всю історію святкування британського Нового року вулиці Англії були порожніми, бари закритими, дахи високих будинків, зазвичай прикрашених гірляндами, з веселими вечірками, - темними. І навіть Темза з традиційними новорічними святкуваннями на кораблях – була, як ніколи, самотньою.

Але перш ніж розповісти, як в Англії зустріли 2021 рік, повернуся до витоків і розпочну з традицій. Вони для британців цінніші за золото. І хоч 2020-й вніс свої корективи, Новий рік у Туманному Альбіоні прийнято зустрічати так.

Це свято не вважають сімейним чи одним з найголовніших у році. Тим не менше його відзначають гучно, під передзвін десятків тисяч келихів та старенького Біґ Бену. А феєрверки і салюти, які запускають біля Темзи, з боку Лондонського ока, не припиняються щонайменше хвилин десять. Саме тому вечірки на дахах та круїзних лайнерах річкою тут серед найпопулярніших і, до слова, найдорожчих. Новорічні тематичні святкування у приміщеннях стартують від 200 фунтів (приблизно 7000 грн), а от круїз на лайнері обійдеться в щонайменше 650 фунтів (22750 грн).

Тому більшість обирає бюджетний варіант – святкування на вулиці, бо зими тут теплі й температура, зазвичай, не опускається нижче семи градусів тепла. Хто біля головної ялинки на Трафальгарській площі – її уже сімдесят третій рік поспіль привозять зі столиці Норвегії як знак подяки за допомогу британців у Другій світовій війні. Хто на ковзанці поблизу Національного історичного музею, ну і, традиційно, поблизу Біґ Бену.

Британці щиро вірять, що в новорічну ніч прощаються з усіма нещастями, проблемами і невдачами. І, щоб утвердитися в цій думці, дарують один одному вітальні листівки, найчастіше зроблені власноруч. Ну, а подарунки тут прийнято вручати лише на Різдво.

Немає в Англії також традиційної новорічної страви, на кшталт олів'є чи банальних мандаринів. Святковий стіл радше нагадуватиме день народження: у кожного закладу й дому – своя тематика.

Новий рік зустрічають у компанії друзів, у пабах, ресторанах, а тематичні вечірки – одна з найцікавіших розваг. Цього року, приміром, планувався венеціанський бал-маскарад, блискуче свято у стилі Ґетсбі, і ще сотні заходів в ресторанах, на дахах, під відкритим небом.

Але нова мутація COVID-19 зламала плани. Із 20 грудня в Англії, Шотландії та Вельсі посилили обмеження через новий штам коронавірусу. Щодня кількість хворих перевищувала тридцятитисячну позначку, відтак і Новий рік вирішили перенести в онлайн режим.

За традиційними феєрверками можна було спостерігати онлайн. Публічні вистави, якими зазвичай веселять англійців у новорічну ніч, скасували, як і круїзні вечірки й святкування в ресторанах та пабах. Їх просто зачинили у новорічну ніч. Не дозволили навіть збиратись під відкритим небом, а отже, єдиним варіантом залишився дім, біля ялинки.

Цьогоріч я вперше не слухала новорічного привітання. Ані прем'єр-міністр, ані, тим паче, королева з цим святом не вітають. Та й сам Новий рік зустріла на дві години пізніше, аніж завжди. Мандаринів і шампанського було більш ніж достатньо, їх просто ніхто не розбирав у магазинах перед святом, а от традиційне олів'є вдалося відтворити лише наполовину. На жаль, не всі продукти можна знайти навіть у найбільших супермаркетах Англії. До прикладу, молочної ковбаси. Почнемо з того, що ковбас у Британії у звичному для нас вигляді немає. Лише нарізане салямі, прошуто і хамон. Єдиний порятунок – польські крамниці, але й вони цього року підвели. На полицях залишились лише копченості, і я не придумала нічого кращого, як нарізати в салат зварені сосиски.

Немає тут звичного оселедця. Тутешній маринований геть не подібний за смаком до нашого. Смак такий собі, але з майонезом і вареним буряком хоча б наближено нагадує традиційну "шубу". І ще, звісно, годі знайти в Англії червону ікру. Проте її, на щастя, передали родичі з Литви, які добре розуміли мою новорічну проблему.

Отже, з Новим роком, українці! Не сумуйте, що 2021-й зустрічали без розмаху й омріяних поїздок за кордон. Вже те, що ви були вдома, з рідними, вартує усіх скарбів світу. Все решту можна наздогнати, надолужити й купити.

В Англії тим часом це свято минуло "так собі".

Спеціально для "Еспресо.Захід"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал