Літинський проти МВС: чи можна здати на права водія без хабара

Кілька місяців тому МВС прийняло нову інструкцію про порядок складання іспиту на посвідчення водія.

З цієї інструкції зникла можливість громадськості бути присутніми під час складання іспитів на посвідчення водія.

Як розповів "Еспресо.Захід" відомий львівський громадський активіст Святослав Літинський, де-факто громадськість і так не мала можливості бути присутніми під час складання іспитів на посвідчення водія, однак де-юре, принаймні, закон дозволяв це.

"Раніше представники громадськості формально могли бути членами комісії і, відповідно, бути присутніми під час складання екзаменів на посвідчення водія. Але на практиці воно не працювало. Я неодноразово писав, щоб мене включили як члена комісії, адже є керівником громадської організації, і закон дозволяє це. Однак у сервісному центрі постійно відмовляли, мовляв, от вчора була сформована комісія і ми не можемо вас тепер туди долучити, але при наступному формуванні – обов’язково. Але так мене ніхто ніколи й не долучав. Натомість вдалося бути присутнім на цій комісії в іншому статусі, коли був помічником народного депутата. Закон каже, що помічник народного депутата має право бути присутнім при засіданні будь-якого органу виконавчої влади. Тож, коли був присутнім як помічник народного депутата в комісії, то одного дня 11 осіб складали і лише одна особа склала теорію. Іншого дня, коли теж був, – менше третини склали. Це було тоді вперше за всю історію сервісного центру. Чи могло таке двічі збігтися з моєю присутністю? Напевно, що ні, бо у сервісному центрі безумовно щось фальшують. Тому пробую повернути хоча б той механізм, який був, щоб була примарна надія у громадськості таки спостерігати за складанням іспитів на посвідчення водія", – каже Літинський.

Фото: Facebook

Святослав Літинський подав в Окружний адміністративний суд м. Києва позовну заяву проти відповідного рішення МВС.

"Я як представник громадськості і керівник ГО вважаю, що права громадськості були звужені тими змінами. Тому тепер прошу суд зобов’язати МВС назад включити можливість громадськості контролювати проведення іспитів у сервісних центрах", – каже активіст.

Рішення суду очікується приблизно за місяць-півтора.

"Важко спрогнозувати результат. Такі позови дуже рідко подають в Україні, немає якоїсь сформованої практики, але я дуже сподіваюся, що суд задовольнить мій позов, бо громадськість має право контролювати органи влади",  – мовить Святослав.

Фото: Facebook

Також Святослав Літинський наголошує, що такі дії МВС говорять лише про бажання закріпити систему хабарів при складанні іспитів на посвідчення водія.

"Ми робили запит у сервісний центр МВС у Львові, скільки людей складає на посвідчення водія у них. На день приблизно – від 50 до 100 осіб. Відомо, що хабар нині становить понад 4 тис. грн. З цієї суми 3 тис. грн доходу йде МВС, а 1 тис. грн бере посередник. Тобто 50 помножити на 3 тис. – це 150 тис. грн на день отримує сервісний центр лише у Львові. А місяць має 20 робочих днів, і, таким чином, 3 млн грн за місяць лише один сервісний центр на одній послузі. По Україні за такою схемою десятки мільйонів гривень щомісяця мають в МВС за отримання водійських прав", – розповідає Святослав.

За інформацією групи "Права без хабарів", реальна статистика по Україні така, що з класу у 30 осіб лише 2-3 людей чесно складають іспити самостійно, а решта домовляються. Святослав Літинський вважає, що змінити таку ситуацію можна лише системними змінами, адже система вже багато років працює у напрямку, щоб було простіше дати хабар, ніж самостійно скласти іспити.

"Наведу ще кілька прикладів, де система контролю не працює або працює погано. В МВС формально сказали, що будуть записувати відео під час теоретичної та практичної частин. Я зробив запит, попросивши надати мені відео за сьогодні. Через 15 днів прийшла відповідь, в якій вони повідомили, що зберігають інформацію лише один день і тому не можуть надати відео. Тоді попросив, щоб не забули мені надіслати на ознайомлення відео за майбутнє число. Знову ж таки повідомили, що відмовляють у такій можливості. Ще один приклад, коли з Правил дорожнього руху забрали можливість навчати водіння несертифікованим центрам. Раніше, коли ти мав понад три роки водійського досвіду, то міг, для прикладу, свого сина сам вчити водінню і не треба було просити ласки в МВС, щоб отримати якусь ліцензію. Але це забрали з Правил дорожнього руху. До речі, пів року тому був скандал з радником голови МВС Атоном Геращенком, який сказав, що не знав, що не можна вчити приватно. Тому, на мою думку, треба багато змін. Насамперед забрати складання теорії на права у сервісних центрів. Теорію мали би складати у ЦНАПах. Сідаєш за комп’ютер і клацаєш. Але нині створені такі умови, щоб людині було простіше заплатити хабар, ніж вчитися і складати іспити самостійно. Тому потрібні дуже великі системні зміни", – підсумовує Літинський.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.