Bellingcat знімає фільм про провал спецоперації щодо "вагнерівців"

Журналісти-розслідувачі міжнародної дослідницької організації Bellingcat працюють над документальним фільмом про провал операції українських спецслужб у справі про "вагнерівців".

Про це в інтерв'ю Олесі Бацман розповів болгарський журналіст, головний розслідувач Bellingcat Христо Грозєв.

Він повідомив, що розслідувачі Bellingcat знайшли докази існування спецоперації, яку розробили ГУР Міноборони спільно зі співробітниками СБУ. Першу частину розслідування хочуть випустити в першому кварталі 2021 року.

Болгарський журналіст також зауважив, що українська військова розвідка разом з СБУ вигадали геніальний план обману ГРУ, ФСБ і "вагнерівців", але уряд від цього відхрестився. 

"Українська військова розвідка разом з СБУ придумали план, як обдурити, розіграти ГРУ, ФСБ і вагнерівців ... Це все було придумано геніально. І раптом зараз ваш уряд каже, що такого не було ніколи й що це вигадка російських спецслужб. Такий хороший проект, який зробив з російських спецслужб посміховисько, клоунів, а держава відмовляється від цього виграшу. Я такого ніколи не бачив ... Якщо це була б зрада, то це було б дуже-дуже засекреченим дзвінком або натяком, які нашими засобами не виявити. Саме просте пояснення - це був переляк, це було рішення не створювати конфронтацію з Росією. Зрада або політичний страх - я не впевнений, але якщо навіть політичне боягузтво, то і це дуже погано", - зауважує Христо Грозєв.

Bellingcat — дослідницька пошукова мережа, заснована британським журналістом і блогером Еліотом Гіґґінсом. З початком українсько-російської війни для розслідувачів Bellingcat ця тема стала визначальною. У лютому 2015 року вийшло перше велике розслідування групи Bellingcat щодо обстрілів українських військ з російської території за період 14 липня — 8 серпня, де за допомогою супутникових знімків місць боїв аналізувалися кратери від артилерійських ударів і ймовірні артилерійські позиції на території Росії, звідки ці удари завдавалися. Окрім аналізу супутникових знімків, було досліджено 6 знятих відео, на яких зафіксовані запуски ракет з артилерійських систем "Град" з російської території в сторону України, зокрема резонансне відео з російського села Гуково.

У грудні 2015 вийшло розслідування щодо російських артилерійських обстрілів під час російського наступу на Новоазовськ у кінці серпня 2014 року.

Одним з найважливіших проектів Bellingcat є дослідження рейсу Malaysia Airlines Flight 17 в Україні. Групою Bellingcat встановлено, що зенітно-ракетний комплекс "Бук", яким було збито літак, входив до складу 53-ї зенітно-ракетної бригади, що базується в місті Курську.

31 травня 2015 група Bellingcat випустила доповідь про фальсифікації російським Міністерством оборони супутникових фотографій, на яких зафіксовано розташування українських ЗРК "Бук".

Сайт групи Bellingcat опублікував 23 лютого 2016 року новий звіт, в якому назвав підозрюваних в атаці на МН-17, які могли бути причетні до катастрофи малайзійського "Боїнга", збитого 17 липня 2014 року в Донецькій області.

Читайте також: Ігор Гулик: Єрмак "його величності"

Журналіст Юрій Бутусов у facebook написав, що вже дав інтерв'ю в Києві для проєкту Bellingcat, а в столиці почала роботу знімальна група.

"Президент Зеленський думає, що можна зайняти страусину позицію, і проблеми розсмокчуться самі собою. Так ось, Володимир Олександрович, якщо ви боїтеся розв'язувати проблеми, то проблеми приходять до вас самі. Національна безпека - це не пінг-понг, і Зеленському доведеться відповідати по справі "вагнерівців" по повній програмі, хоч він і не здатний навіть це усвідомити, судячи з тиску Банкової на розслідування", - наголошує журналіст. 

Читайте також: Провалена спецоперація щодо "вагнерівців" – це здача захисників України, – Княжицький

Він також зауважив, що Bellingcat забезпечить провалу спецоперації максимальний міжнародний резонанс, який побачать в усіх світових столицях. Причина такого резонансу - участь спецслужб країн НАТО, зокрема США, в операції із захоплення російських терористів, частина яких воювала і на Донбасі, і в Сирії.

Зауважимо, 17 серпня з’явилася інформація про зрив операції із затримання групи бійців, які воювали проти України на Донбасі – нібито через злив з Офісу президента. Операцію готували понад рік ГУР Міноборони, СБУ та департамент з військових злочинів Офісу генпрокурора. У складі групи з 28 осіб планували затримати двох терористів, причетних до знищення "Боїнга" МН-17 під Торезом; терориста, причетного до знищення Іл-76 в Луганському аеропорту; терориста, причетного до знищення АН-26 поблизу Луганська. 9 терористів з 28 були громадянами України і використовували українські паспорти. 11 осіб з групи вже перебували в базі розшуку "Миротворець". Проте операція зірвалася після наради в Офісі Президента. Глава ОП Андрій Єрмак тоді наполіг на її перенесенні, мотивуючи тим, що затримання терористів завадить початку чергового перемир'я на Донбасі 27 липня.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал