Зеленський став "розчаруванням року", – опитування

42% респондентів назвали нинішнього президента розчаруванням 2020 року.

Такими є підсумки опитування, що його провів Центру Разумкова в рамках дослідницького проєкту  "Україна-2020-2021: невиправдані очікування, неочікувані виклики".

Володимир Зеленський очолив рейтинг політиків, у яких розчарувалися українські громадяни. Розчаруванням 2020 року його назвали 42% респондентів.

Джерело: razumkov.org.ua

Цікаво, що 20% респондентів вважають його політиком року. Втім цей показник більш ніж удвічі нижчий від минулорічного, коли політиком року Зеленського вважали 46% респондентів.

Джерело: razumkov.org.ua

Володимир Зеленський втратив свої позиції і в рейтингу довіри громадян: 64% респондентів зазначили, що не довіряють йому (натомість 30% сказали, що довіряють). Загалом більшість респондентів висловили недовіру до всіх політиків, чиє прізвище було представлене в опитувальнику. Дещо частіше, порівняно з іншими політиками, довіра висловлюється Дмитру Разумкову (йому довіряють 35% опитаних, однак не довіряють 52%). При цьому вперше рівень довіри до голови Верховної Ради Разумкова перевищив довіру до президента Зеленського.

З огляду на це, показово, що лише 16,5% респондентів вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі, натомість 67% опитаних переконані, що події розвиваються в неправильному напрямі. Наприкінці минулого року ці показники становили відповідно 44% і 36% (тобто відносна більшість вважала, що країна рухається у правильному напрямі).

Переважна більшість (71%) громадян вважають, що протягом 2020 року ситуація в країні в цілому погіршилася, лише 3% дотримуються думки, що вона покращилася, а 20% – що вона не змінилася. 

Водночас головною політичною подією 2020 року в Україні її громадяни вважають місцеві вибори (їх назвали у відкритому питанні 33% респондентів). При цьому більшість опитаних, які назвали цю подію (54%), вважають її позитивною, і лише 11% – негативною. 

Для 23% подією року стала епідемія COVID-19 і пов’язані з нею протиепідемічні заходи (карантин, локдаун). Майже всі респонденти – 95% – трактують її як негативну. 4,5% опитаних згадали рішення Конституційного Суду про скасування антикорупційних законів, 3% – ухвалення закону про ринок земель сільськогосподарського призначення, 3% – перемир’я на Донбасі, 2% – економічну кризу та зниження рівня життя населення, 2% – підвищення цін на газ та комунальних тарифів, 2% – звільнення полонених, 1% – війну на Донбасі. Кожну з інших подій називало менш  ніж 1% опитаних. Жодної події не змогли назвати 20% респондентів.

Головними політичними подіями 2020 року у світі опитані вважають вибори у США (29%) та епідемію COVID-19 і пов’язані з нею протиепідемічні заходи (27,5%). Половина (49,5%) тих, хто назвав головною подією вибори у США, вважають її позитивною, і лише 9% – негативною, 96% тих, хто назвав головною подією епідемію COVID-19, трактують її як негативну. 10% респондентів назвали вибори в Білорусі, 5% – війну в Нагірному Карабаху, 2% – світову економічну кризу, 1,5% – створення вакцини від COVID-19. Жодної події не змогли назвати 18% (наприкінці минулого року жодної значущої події в світі у 2019 році не могли пригадати 51% респондентів). 

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 4 по 9 грудня 2020 року методом інтерв’ю "обличчям до обличчя" за місцем проживання респондентів. Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал