Тарас Прохасько: "Прагнення обирати до парламенту місцевих пов’язане з мафійним способом мислення українців"

Богдан Скаврон
12 грудня, 2020 субота
16:50

Підсумки тижня з Тарасом Прохаськом

Корінний івано-франківець, письменник і колумніст, лауреат цьогорічної Шевченківської премії в галузі літератури Тарас Прохасько в коментарі для "Еспресо.Захід" розповідає про найважливіші події минулого тижня, які зачіпають його, як і кожного мешканця Івано-Франківська та активного громадянина. Наша розмова про майбутні довибори до Верховної Ради, призначені на весну 2021 року в мажоритарному окрузі з центом у місті Надвірній, і про те, від кого більше користі у парламенті – від місцевих діячів, які обіцяють лобіювати та обстоювати регіональні інтереси, чи приїжджих політиків, які уособлюють певні ідеї загальнодержавного рівня.

Як думаєш, наскільки важлива "прив’язка до місцевості" під час виборів до парламенту? За кого голосують – за людину, яка буде вирішувати місцеві проблеми, чи уособлюватиме певні настрої та ідеї? Від кого більше користі?

Такі ситуації виникають не вперше у політичному житті, початок було покладено ще на перших демократичних виборах до Верховної Ради, в радянський час, коли на вибори йшли так звані націонал-демократи. Пам’ятаю, з яким ентузіазмом сприймали тоді ті надії, які покладали на них в національно свідомих регіонах України, де підтримували будь-кого з тих знакових загальноукраїнських діячів, хоча більшість з них була тоді в столиці чи в інших містах. Вони обиралися в таких округах, де раніше ніколи не бували, але йшлося про принцип проходження до Верховної Ради певної категорії людей відповідної політичної орієнтації.

Зрештою, так було й надалі. На тому ж Надвірнянському окрузі була суперечка між відносно місцевим Шкрібляком (представник партії влади, перший заступник голови ІФ ОДА Микола Шкрібляк став жертвою найманого вбивці напередодні виборів 2002 року, замовником вбивства суд назвав його конкурента на виборах, місцевого підприємця Ігоря Тимчука. – Б.С.) і абсолютно приїжджим в Україну Зваричем (Роман Зварич – син українських емігрантів в США, один із засновників Конгресу українських націоналістів, в 1993 році відмовився від американського громадянства і переїхав в Україну. – Б.С.). Тоді теж вся кампанія базувалася на тому, що опоненти Зварича агітували за "нашого краянина" Шкрібляка і вказували на те, що Зварич навіть в Україні відносно чужий.

Мені здається, що така ситуація пов’язана якимсь чином з таким архаїчним, мафійним способом мислення українців, зокрема, тут в західних областях. Бо частині людей здається, що місцевий у Верховній Раді – це однозначно лобіювання якихось дуже дрібних і локальних інтересів свого округу. І це застаріла точка зору, бо основним наслідком виборів до парламенту, як ми знаємо, є формування певних політичних сил у Верховній Раді, яка має вирішувати значно серйозніші і глобальніші питання. Тому розглядати місцевого як "свою людину" в Раді – неправильно, це архаїчний спосіб мислення.

Дуже часто з’являються такі настрої тоді, коли йдеться про вирішальну кількість голосів у Раді…

В контексті нинішнього складу Ради, що ти думаєш про важливість цих довиборів? Чи годна одна людина, новий депутат, якого виберуть в Надвірній, щось там різко змінити?

Я не вірю, що кожен додатковий голос має тепер якесь особливе значення. Але не можна припиняти своєї принципової боротьби і попускати лінію: якщо певний регіон підтримує політичну силу з конкретними позиціями, то треба реагувати на таку можливість, давши шанс тій людині, яка цю силу представляє, якось себе проявити.

Крім того, йдеться ще про яскраві персоналії. Верховна Рада, крім кількості голосів, потребує  специфічних людей, які були би виразниками певних ідей. Багато людей свого часу голосували за "свободівців" навіть всупереч своїм внутрішнім переконанням, щоб націоналістичний дискурс був присутній у Верховній Раді, адже парламент – це така свого роду не цензурована газета, за якою слідкують, де яскраві колоритні постаті є важливими. В цьому випадку Маруся Звіробій (волонтерка, інструкторка ЗСУ Олена Біленька, відома як Маруся Звіробій, проти якої відкрито кримінальне провадження за погрози вбивством президенту України Зеленському, приєдналася до партії "Європейська солідарність" та братиме участь на довиборах в Раду у 87 окрузі. – Б.С.) дуже пасує до нинішнього складу Ради. Хоча ніколи не можна бути впевненим, як поведе себе той чи інший кандидат, тому й трапляються різні розчарування через вибраних героїв.

Серед ймовірних претендентів на вільне місце в Раді називають колишнього народного депутата Олександра Шевченка, господаря туркомплексу "Буковель", представника так званої групи Коломойського. Очевидно, саме він буде представником "місцевих інтересів"?

Думаю, однією з важливих ліній у передвиборчій кампанії буде власне наполягання на прив’язаності до Карпатського регіону: мовляв, я тут працюю і хочу, щоб це край розвивався. Новим трендом стануть акценти, більше зміщенні на добробут, прогрес та загальний розвиток регіону, і вони звучатимуть дисонансом на тлі заяв про цінності, які, очевидно, декларуватимуть кандидати "з боку".

Ми вже згадували випадок 20-річної давності з убивством під час виборів Миколи Шкрібляка. Як гадаєш, чи є загроза повторення такої ситуації?

Думаю, що тепер це неможливо. Але разом з тим більшість речей, про які думалося, що вони неможливі, ставалися. А те, що видавалося простим і ясним, навпаки стопорилося і не проходило. Та мені все ж здається, ці вибори мають занадто дрібну ціну, щоб стати причиною якогось великого конфлікту чи кримінального скандалу.

Чи можна сподіватися на якийсь сюрприз на цих виборах – чи може з’явитися хтось новий і несподівано перемогти?

Це мав би бути хтось, хто дуже сподобається тим кільком тисячам людей, які проживають на цьому окрузі, знайде до них ключ, щоб показати свою єдність із цими виборцями, стане для них універсальним авторитетом, буде їхнім від кості і плоті. Поки що такого не видно.

Що ти взагалі думаєш про теперішню Раду, в якій має з’явитися новий депутат?

Якось так історично склалося, що Верховна Рада постійно має найбільше скепсису і недовіри у тих же виборців. Дивна річ – відбуваються затяті вибори лише для того, щоб потім сказати, що "то всьо – банда і неуки". Але разом з тим в усі критичні моменти сучасної української історії Верховна Рада залишалася єдиним легітимним органом державного управління і наразі справлялася з найважчими викликами, приймаючи правильні рішення. Як би там не було, Верховна Рада завжди проявляла здатність до того, щоб не втратити державу.

Мені здається, що внутрішньою проблемою нашої Ради є те, що в країні є кілька центрів впливу олігархату, і вона з одного боку займається підлаштуванням законів під інтереси цих груп, але з іншого боку – підтримує між ними рівновагу. Вона одночасно є і лобістом і противагою, забезпечуючи мирне співіснування цього олігархічного ладу. Це погано в стратегічному плані, але в цих умовах – добре, що й так. Можливо, Рада була би ефективнішою, якби не було нон-стоп трансляції, якби вони працювали не на публіку. Бо значна частина того, що відбувається в сесійному залі, розрахована на "театр", шоу і публічний резонанс. Хоча, може, якби їх не показували, то там би взагалі творився жах.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Читайте також:
Марта
Автор Марія Масюк
11 червня, 2021 п'ятниця
Напередодні батярського свята львів'янка поділилася текстом унікального старовинного танго
німецькі веломандрівники
11 червня, 2021 п'ятниця
Німецькі веломандрівники пояснили, як стали "нелегалами" на українсько-польському кордоні
Віктор Бобиренко
11 червня, 2021 п'ятниця
"Звернення до зауваг Росії щодо української форми – реверанс УЄФА в їхній бік", − Віктор Бобиренко 
Львів
+22
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.91
  Купівля 26.91
  Продаж 27.14
 • EUR
  Купівля 32.62
  Продаж 33.03
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
12 червня
21:26
Ексклюзив
Ганна Гопко
Усе задля експансії: раніше Кремль дискредитував ПАРЄ, тепер же взявся за УЄФА, – Гопко
20:20
акценти
Львівська сотка та Форум ветеранОК, – акценти від "Еспресо.Захід"
20:13
Волонтерський оскар
У Львові вручили "Волонтерський оскар"

Опитування

Чи піде Байден на поступки Путіну?
19:40
рекорд у рівному
Вишила вручну понад пів мільйона літер та знаків: рівнянка встановила рекорд України
18:56
водоспад
Біля водоспаду на Львівщині, де нещодавно сталася трагедія, ввели нові правила поведінки
18:22
Китайці у Луцьку
У Луцьку китайці заспівали українською
17:47
освітня академія
На Львівщині стартувала щорічна Освітня академія
17:24
Форум ветеранОК
Дискусії, поради, майстеркласи: у Львові триває Форум ветеранОК
16:51
Бельгія -росія
У львівській фан-зоні обіцяють ще по 300 кухлів пива після третього гола у ворота Росії
16:19
виставка у першому театрі у львові
Львів кинув "Погляд на актора". Через дітей
15:43
вакарчук з дружиною
Були разом понад 20 років: Святослав Вакарчук розійшовся з дружиною
15:36
путін
Путін втратив Україну й Закавказзя: омріяний “русскій мір” провалюється, – Піонтковський
15:13
штормове попередження
У Львові оголосили штормове попередження
14:40
Ярослав Дубневич
Суд не повірив у зубожіння Ярослава Дубневича і не скасував йому заставу у 90 млн грн
14:30
Оприлюднено світлини сестри Степана Бандери після повернення з ГУЛАГу
14:20
Ганна Гопко
"Чому за 30 років незалежності Медведчук досі не сидить за ґратами", − Ганна Гопко
13:57
форус ветеранок у львові
У Львові розпочався Форум ветеранОК
13:32
ООС
Стало відоме ім'я військового, який загинув на Донбасі
13:02
Михайло Цимбалюк
"Якщо "ніжки" прослуховувань ростуть з теперішньої влади, то щоб вона часом не вийшла на себе", − Михайло Цимбалюк
12:46
Микола Княжицький
Серіал "Слуга народу проти української мови" не закінчиться ніколи
12:34
Молюська в ЛМР
Міністр юстиції розповів, на що підуть кошти від продажу в'язниці у Львові
12:06
Львівська сотка
З площі Ринок стартувала традиційна "Львівська сотка"
11:43
Орест Бачмага
Помер відомий львівський кіномитець та винахідник Орест Бачмага
11:04
Ігор Шолтис
Розслідуванням Бігуса Зеленський хоче "українізувати" свій образ, − ветеран війни на Сході Ігор Шолтис
10:35
коронавірус
На Львівщині виявили менше сотні нових хворих на COVID-19
10:04
ДТП
У Самборі автомобіль збив дитину на велосипеді
09:30
ООС
На Донбасі від осколкового поранення помер український військовий
09:00
літо
Спека та туман: погода на Львівщині 12 червня
2021, п'ятниця
11 червня
22:03
Ганна Гопко
Потрібно спростовувати аргументи про нашу неготовність до вступу в НАТО, − Ганна Гопко
21:00
акценти
Старовинне танго, святий хірург, безкоштовне пиво та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:40
суд у Львові над гвалтівником
Пів дня боролися з технікою: суд у справі левандівського ґвалтівника знову перенесли
20:22
Борковський
"Борковський & Валевська" на "Еспресо": плівковий скандал та турбулентність у "Голосі"
20:08
іконостас
Унікальний іконостас із церкви Св. Трійці у Жовкві відреставрували
19:48
ЦНАП
10 громад на Івано-Франківщині отримають субвенції на розбудову ЦНАПів
19:28
нападники
Двоє львів'ян серед ночі побили та пограбували перехожого
19:16
На Тернопільщині розшукують двох 16-річних хлопців, які вирушили на нічну риболовлю
19:10
ООС
Біля Водяного від обстрілів загинув український військовий 
18:57
потяги Укрзалізниці
Укрзалізниця збільшує кількість веловагонів у Карпатах
18:39
Ексклюзив
Марта
Напередодні батярського свята львів'янка поділилася текстом унікального старовинного танго
18:18
Андрій Болюбаш
Андрій Болюбаш втретє став головою Громадської ради при Львівській ОДА
Більше новин