Тарас Прохасько: "Прагнення обирати до парламенту місцевих пов’язане з мафійним способом мислення українців"

Богдан Скаврон
12 грудня, 2020 субота
16:50

Підсумки тижня з Тарасом Прохаськом

Корінний івано-франківець, письменник і колумніст, лауреат цьогорічної Шевченківської премії в галузі літератури Тарас Прохасько в коментарі для "Еспресо.Захід" розповідає про найважливіші події минулого тижня, які зачіпають його, як і кожного мешканця Івано-Франківська та активного громадянина. Наша розмова про майбутні довибори до Верховної Ради, призначені на весну 2021 року в мажоритарному окрузі з центом у місті Надвірній, і про те, від кого більше користі у парламенті – від місцевих діячів, які обіцяють лобіювати та обстоювати регіональні інтереси, чи приїжджих політиків, які уособлюють певні ідеї загальнодержавного рівня.

Як думаєш, наскільки важлива "прив’язка до місцевості" під час виборів до парламенту? За кого голосують – за людину, яка буде вирішувати місцеві проблеми, чи уособлюватиме певні настрої та ідеї? Від кого більше користі?

Такі ситуації виникають не вперше у політичному житті, початок було покладено ще на перших демократичних виборах до Верховної Ради, в радянський час, коли на вибори йшли так звані націонал-демократи. Пам’ятаю, з яким ентузіазмом сприймали тоді ті надії, які покладали на них в національно свідомих регіонах України, де підтримували будь-кого з тих знакових загальноукраїнських діячів, хоча більшість з них була тоді в столиці чи в інших містах. Вони обиралися в таких округах, де раніше ніколи не бували, але йшлося про принцип проходження до Верховної Ради певної категорії людей відповідної політичної орієнтації.

Зрештою, так було й надалі. На тому ж Надвірнянському окрузі була суперечка між відносно місцевим Шкрібляком (представник партії влади, перший заступник голови ІФ ОДА Микола Шкрібляк став жертвою найманого вбивці напередодні виборів 2002 року, замовником вбивства суд назвав його конкурента на виборах, місцевого підприємця Ігоря Тимчука. – Б.С.) і абсолютно приїжджим в Україну Зваричем (Роман Зварич – син українських емігрантів в США, один із засновників Конгресу українських націоналістів, в 1993 році відмовився від американського громадянства і переїхав в Україну. – Б.С.). Тоді теж вся кампанія базувалася на тому, що опоненти Зварича агітували за "нашого краянина" Шкрібляка і вказували на те, що Зварич навіть в Україні відносно чужий.

Мені здається, що така ситуація пов’язана якимсь чином з таким архаїчним, мафійним способом мислення українців, зокрема, тут в західних областях. Бо частині людей здається, що місцевий у Верховній Раді – це однозначно лобіювання якихось дуже дрібних і локальних інтересів свого округу. І це застаріла точка зору, бо основним наслідком виборів до парламенту, як ми знаємо, є формування певних політичних сил у Верховній Раді, яка має вирішувати значно серйозніші і глобальніші питання. Тому розглядати місцевого як "свою людину" в Раді – неправильно, це архаїчний спосіб мислення.

Дуже часто з’являються такі настрої тоді, коли йдеться про вирішальну кількість голосів у Раді…

В контексті нинішнього складу Ради, що ти думаєш про важливість цих довиборів? Чи годна одна людина, новий депутат, якого виберуть в Надвірній, щось там різко змінити?

Я не вірю, що кожен додатковий голос має тепер якесь особливе значення. Але не можна припиняти своєї принципової боротьби і попускати лінію: якщо певний регіон підтримує політичну силу з конкретними позиціями, то треба реагувати на таку можливість, давши шанс тій людині, яка цю силу представляє, якось себе проявити.

Крім того, йдеться ще про яскраві персоналії. Верховна Рада, крім кількості голосів, потребує  специфічних людей, які були би виразниками певних ідей. Багато людей свого часу голосували за "свободівців" навіть всупереч своїм внутрішнім переконанням, щоб націоналістичний дискурс був присутній у Верховній Раді, адже парламент – це така свого роду не цензурована газета, за якою слідкують, де яскраві колоритні постаті є важливими. В цьому випадку Маруся Звіробій (волонтерка, інструкторка ЗСУ Олена Біленька, відома як Маруся Звіробій, проти якої відкрито кримінальне провадження за погрози вбивством президенту України Зеленському, приєдналася до партії "Європейська солідарність" та братиме участь на довиборах в Раду у 87 окрузі. – Б.С.) дуже пасує до нинішнього складу Ради. Хоча ніколи не можна бути впевненим, як поведе себе той чи інший кандидат, тому й трапляються різні розчарування через вибраних героїв.

Серед ймовірних претендентів на вільне місце в Раді називають колишнього народного депутата Олександра Шевченка, господаря туркомплексу "Буковель", представника так званої групи Коломойського. Очевидно, саме він буде представником "місцевих інтересів"?

Думаю, однією з важливих ліній у передвиборчій кампанії буде власне наполягання на прив’язаності до Карпатського регіону: мовляв, я тут працюю і хочу, щоб це край розвивався. Новим трендом стануть акценти, більше зміщенні на добробут, прогрес та загальний розвиток регіону, і вони звучатимуть дисонансом на тлі заяв про цінності, які, очевидно, декларуватимуть кандидати "з боку".

Ми вже згадували випадок 20-річної давності з убивством під час виборів Миколи Шкрібляка. Як гадаєш, чи є загроза повторення такої ситуації?

Думаю, що тепер це неможливо. Але разом з тим більшість речей, про які думалося, що вони неможливі, ставалися. А те, що видавалося простим і ясним, навпаки стопорилося і не проходило. Та мені все ж здається, ці вибори мають занадто дрібну ціну, щоб стати причиною якогось великого конфлікту чи кримінального скандалу.

Чи можна сподіватися на якийсь сюрприз на цих виборах – чи може з’явитися хтось новий і несподівано перемогти?

Це мав би бути хтось, хто дуже сподобається тим кільком тисячам людей, які проживають на цьому окрузі, знайде до них ключ, щоб показати свою єдність із цими виборцями, стане для них універсальним авторитетом, буде їхнім від кості і плоті. Поки що такого не видно.

Що ти взагалі думаєш про теперішню Раду, в якій має з’явитися новий депутат?

Якось так історично склалося, що Верховна Рада постійно має найбільше скепсису і недовіри у тих же виборців. Дивна річ – відбуваються затяті вибори лише для того, щоб потім сказати, що "то всьо – банда і неуки". Але разом з тим в усі критичні моменти сучасної української історії Верховна Рада залишалася єдиним легітимним органом державного управління і наразі справлялася з найважчими викликами, приймаючи правильні рішення. Як би там не було, Верховна Рада завжди проявляла здатність до того, щоб не втратити державу.

Мені здається, що внутрішньою проблемою нашої Ради є те, що в країні є кілька центрів впливу олігархату, і вона з одного боку займається підлаштуванням законів під інтереси цих груп, але з іншого боку – підтримує між ними рівновагу. Вона одночасно є і лобістом і противагою, забезпечуючи мирне співіснування цього олігархічного ладу. Це погано в стратегічному плані, але в цих умовах – добре, що й так. Можливо, Рада була би ефективнішою, якби не було нон-стоп трансляції, якби вони працювали не на публіку. Бо значна частина того, що відбувається в сесійному залі, розрахована на "театр", шоу і публічний резонанс. Хоча, може, якби їх не показували, то там би взагалі творився жах.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Читайте також:
Львів
+13°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.85
  Купівля 38.85
  Продаж 39.74
 • EUR
  Купівля 39.52
  Продаж 40.72
 • Актуальне
 • Важливе
2022, четвер
11 серпня
22:57
Гуманітарна допомога
Українським військовим транзитом через Луцьк передали гумдопомогу з Німеччини
22:35
Буштинське родовище
На Закарпатті знайшли родовище солі, яке може забезпечити 100% потреб України
22:12
Загиблий герой
Окупанти вбили митця і військового медика із Буковини Едуарда Голенка
21:50
відновлення навчання
На Волині школярів та студентів навчатимуть, як вберегти себе під час війни
21:30
макулатура
Російську літературу на Львівщині трансформують у допомогу для ЗСУ
21:15
Змагання з веслування
Неподалік кордону із Білоруссю на Волині відбувся чемпіонат з веслування
21:00
Зґвалтування дитини
Семиразово судимий рецидивіст отримав 8 років тюрми за зґвалтування неповнолітньої
20:45
бронежилети
На Тернопільщині псевдоволонтер торгував бронежилетами
20:30
Олександр Кукурба
Побратими розповіли про легендарного пілота, прикарпатця Олександра Кукурбу
20:12
Бережани
На Тернопільщині чоловік викрав інвентар із церкви
20:05
Львівська податкова
Львівські податківці відшкодовують ПДВ сумнівним компаніям: розслідування
20:00
Соломія Крушельницька
До 150-ліття Соломії Крушельницької випустять ювілейну монету
19:44
допомога ЗСУ
Автівки, дрони, бронежилети та старлінки: у Львові передали чергову допомогу для військових
19:30
прощання з Русланом Скальським
У Львові 12 серпня поховають двох Героїв, які загинули в бою з окупантами
19:24
"Противник воює кількістю, а ми – точністю": артилерист 24-ї бригади розповів про цілодобові бої з окупантами
19:12
Тарас Хтей
"Повністю підтримую Путіна": олімпійський чемпіон, який народився на Львівщині, схвалив агресію проти України
19:00
ДТП біля Львова
У поліції розповіли, в який із днів тижня на Львівщині трапляється найбільше ДТП
18:47
Кількість хворих на COVID-19 росте
За три тижні померло 10 людей: на Буковині зростає кількість хворих на COVID-19
18:33
80-та окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ
Куди звертатися, якщо бійці 80-ї бригади не виходять на зв'язок. Телефони
18:21
флюоромобіль
Рівненщина отримала сучасний флюоромобіль
18:17
Віктор Павлік
Віктор Павлік заспіває у Львові свої хіти, щоб зібрати кошти для ЗСУ
18:08
Трійня
Двоє братиків і сестричка: у Рівному народилась трійня
17:54
питна вода
На Стрийщині визнали непридатною до пиття воду із джерел у двох селах
17:47
Тернопільські артилеристи знищили окупантів
Тернопільські артилеристи показали, як знищили окупантів та їхню техніку
17:40
суд-вирок
На Закарпатті судитимуть мешканця Львівщини за ухилення від призову
17:27
Трансплантація
За 16 днів - 16 операцій: найбільше трансплантацій тепер проводять на Заході України
17:23
Збірка "Переселені сонечка"
Діти-переселенці презентували у Рівному збірку історій про війну та перемогу
17:10
Ілюстративне фото
За збут наркотиків на Львівщині громадянин РФ сяде на 6 років
16:50
Піца для переселенців
Переселенців на Львівщині пригостили безкоштовною піцою шведські волонтери
16:35
Електронні сигарети
  За місяць на Тернопільщині покарали 160 курців, які диміли у громадських місцях
16:13
сучасні біонічні протези
Мальтійська служба допомоги долучиться до створення майстерні протезування у Львові
16:00
Володимир Торогой
У боях з окупантами на Донбасі загинув боксер Володимир Торогой
15:53
Ілюстративне фото
Львів відкриє 15 серпня "Дотиком Янгола" IX Міжнародний фестиваль "Музика в старому Львові"
15:50
ДТП
В Луцьку водій травмував жінку з дитиною на "зебрі"
15:38
Дарія Цвек
У рідному селищі Дарії Цвек буде вулиця на її честь
15:33
ремвзвод
Нещодавно потрапили під обстріл "градами", один з побратимів підірвався на міні: командир ремвзводу з позивним Скіф
15:20
Закарпатська митниця
Цьогоріч через Закарпатську митницю намагалися незаконно вивезти 17,7 млн грн
15:14
Оновлено
знищена техніка окупантів у львові
У центрі Львова біля Ратуші відкрили виставку знищеної військової техніки РФ
14:52
арешт
У Львові засудили жінку, яка брала у переселенців гроші за оренду неіснуючої квартири
14:35
зарядна станція для військових
Львівська мерія допоможе школяру-винахіднику налагодити масове виробництво зарядних станцій для військових
Більше новин