live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Ірина Березовська. Усі ми – трохи волхви, або Як дійти до Різдва через піст?


фото: leahdarrow.com
Є у Бродського чудовий вірш про те, що "У Різдво всі ми – трохи волхви". Він дуже сучасний і він про нас усіх, зіпсованих рекламою, і заодно глибокий, бо стимулює знайти свою роль у вертепі.

Мені, як і Бродському, теж дивно, як людина може бути і царем, і верблюдом одночасно – обирати воістину царські подарунки у святкових крамницях і тягти їх на власному горбі, як верблюд. Але я завжди чекаю, щоб розвіялися сутінки і мені відкрилося, що можна побути ще і волхвом. Саме тому я приходжу до церкви.

Навіть коли відтоптуємо ноги іншим у крамницях з подарунками – ми всі трохи волхви.

Коли бурчимо, що ціни підскочили вгору, навіть на святкову упаковку – ми всі трохи волхви.

Коли купуємо непотріб, бо він "зі знижкою" – ми всі трохи волхви.

Коли прикрашаємо ялинку, але просипаємо Різдвяну Літургію – ми чудові декоратори, але все іще волхви.

Коли готуємо 3 види вареників і 5 видів домашніх пляцків – ми чудові кулінари, але все ще трохи волхви.

Коли дбаємо про подарунки й солодощі для дітей в інтернатах, але при цьому гриземося з власною родиною – ми лицеміри, але все ще волхви.

Ми волхви, ми прийдемо до Новонародженого, і насправді має значення, як ми будемо себе при цьому почувати. Різдвяний піст – це чудова нагода намагнітитись тим, що не викликатиме відчуття сорому за себе перед Новонародженим, накопичити на духовному рахунку трохи небесної валюти і заодно миру, який буває тільки з небес.

Колись, на зорі християнства, люди мали більше шансів називати речі своїми іменами. Сьогодні ми послідовно применшували значення першоджерел і тому ми такі розхристані.

Ми навчилися не розуміти досконалих текстів стихир і замінили їх на рекламні слогани і так звані різдвяні кінострічки і книжки.

У якийсь момент стала популярною ця light-версія християнства, яка передбачає задоволення духовних потреб зрідка (хрестини-вінчання-похорон), іконостас у машині і талісмани на потребу. Але це так не працює: Євангеліє не передбачає компромісів – ти або з Христом, або проти Нього. Якщо ти з Богом, то вже до останньої молекули. Не можна і Богу свічка, і злому кочерга. Не можна бути трошки вагітною.

Люди, нам усім конче потрібна зірка, щоб вела нас до Новонародженого! Я бачу це, коли мої сили вже закінчуються у святкових закупах, прибиранні, хатніх клопотах, у якихось нервових рухах і поспішному відкладанні на потім зустрічей з друзями. Нам треба, щоб хтось нас привів за руку до Сонця Правди. Не бійтесь – це нормально. У наші дні нема ні ясел тих, ні тих звірів, що своїм диханням оберігали Малюка. Ми ніби далеко, але й близько до вертепу. На кожній вулиці є храм, а в ньому – Той Самий Малюк. І туди завжди можна прийти. Зірка нікуди не зникла – вона завжди веде. Аби було бажання йти.

"Що Тобі принесем, Христе?"

Я не хочу думати, що Різдвяний піст – неважливий чи нецікавий. Бо коли чекаєш простої людської дитини, то вже тішишся. Я думаю, Різдвяний піст чимось схожий на вагітність. Коли ти сама не знаєш людинки, яку чекаєш, але неймовірно тішишся її приходу у світ. А якщо цю радість від очікування помножити на тисячу, то й дістанемо Різдво Христове. З такими думками я входжу у Різдвяний піст-2020.

Я думаю сьогодні з автором старовинної стихири, яку можна почути у храмі упродовж Різдвяного посту "Що Тобі принесем, Христе?". Поки що не знаю, але чомусь серце стискається і непомітно для інших вдається витерти непрохану сльозу. Але волхви – це не ті люди, які знають, споконвіку вони просто беруть свої золото, ладан і миро й ідуть свій довгий-предовгий шлях/піст, освітлений зіркою.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

 

новини партнерів

17 січня, 2021 неділя

16 січня, 2021 субота

17 січня, 2021 неділя

16 січня, 2021 субота

15 січня, 2021 п'ятниця

14 січня, 2021 четвер

13 січня, 2021 середа

12 січня, 2021 вівторок

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати