
Капітальний ремонт та модернізація: Львівський бронетанковий завершив наймасштабніше замовлення на пожежні танки
Представлені два модернізовані пожежні танки – ГПМ-54 та ГПМ-72. Останній – власна розробка підприємства.
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Уперше за часи незалежності України Міністерство оборони замовило капітальний ремонт та модернізацію близько 15 пожежних танків. Техніка була розроблена на основі бойових машин, які були зроблені ще тридцять, сорок років тому.
ГПМ-54 – основний пожежний танк, який стоїть на озброєнні у Збройних Силах України на кожній базі зберігання боєприпасів. Гусенична пожежна машина створена на базі танка Т-55, містить цистерну води ємністю 9 м3 та бак для піни на 1,1м3. Загасити пожежу може на відстані 60 метрів.
"Машина виготовлена на базі танка Т-55, – пояснив начальник конструкторського бюро Львівського бронетанкового заводу Сергій Нечипоренко. – Під час її реконструкції знімається башта, доварюється кабіна, встановлюється система для води разом з баком піноутворювача і кузов для зберігання інструментів. Кузов має два гідроциліндри, які підіймаються, щоб був доступ до моторного відділення. Такі поліпшення дали змогу покращити роботу гідравлічної системи та надійно управляти обладнанням".
Щоб приступити до відновлення цих пожежних машин, які в основному складались з радянських або російських комплектуючих, довелося повністю переробити конструкторську та технологічну документацію. На основі спільного рішення з Міністерством оборони України цей тривалий та трудомісткий процес разом з Конструкторсько-технологічним центром озброєння ЗСУ розпочали ще у 2018 році.
Ремонтні роботи одного танку коштують близько 10 мільйонів гривень. Усе замовлення робили у Львові на підприємстві. Як розповів начальник виробничо-диспетчерського відділу Василь Михайлович, техніку на ремонт привозять у поганому стані, вона зламана і знищена. На заводі танки розбирають, інспектують, ремонтують та випробовують. Нині близько третини запчастин завод виготовляє самостійно, а решту – замовляють по Україні.
"Танк, який до нас приходить, ми розбираємо до гвинтика, – розповідає Василь Михайлович. – Опісля починаємо ремонт самих вузлів та агрегатів, які надходять з цією машиною. Коли все розберемо, в процесі ремонту чи після, перевіряємо все на випробувальних стендах. В основному виходять з ладу водопінні комунікації. Відповідно, ми їх повністю розбираємо, здійснюємо заміну нових вузлів. Нашим конструкторським бюро розроблена документація. Десь вставляємо нові насоси вакуумні, які забирають воду, а також ремонтуємо лафетний ствол. Ми багато освоїли ремонту самі на підприємстві, але є такі запчастини, які ми змушені купувати".
Пожежні танки ГПМ-54 – важливе замовлення для Львівського бронетанкового заводу. На цьому наголошує директор Віктор Андрощук.
"Пожежний танк дає нам змогу збільшити обсяг виготовленої продукції. Тож зарплата в людей більша відповідно. Контракт ми успішно виконали. Реалізовували його протягом півтора року", – підсумував Віктор Андрощук.
Замовлення виконано й пожежні танки відправлені в місця дислокації. А тим часом презентують ще одну новинку, яку вдалося розробити на підприємстві. Йдеться про пожежну машину ГПМ-72, яка розроблена на базі танка Т-72.
"Він пройшов визначально-відомчі випробовування та прийнятий на озброєння ЗСУ на особливий період під час АТО та ООС, – підсумував Віктор Андрощук. – По можливості перейшли на українське або європейське обладнання. Ми максимально намагалися відійти від радянських запасних частин. Вже стоїть французький лафетний ствол та німецький насос".
Відтак цю продукцію вже має право замовляти Міністерство оборони. Тож на підприємстві сподіваються, що наступного року ГПМ-72 буде в державному оборонному замовленні.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал
- Актуальне
- Важливе


