У Львові архітектори ICOMOS обурюються розгляду питань щодо "зони ЮНЕСКО" в закритому режимі

Архітектори підозрюють Львівську міську раду в тому, що за зачиненими дверима можуть ухвалювати рішення про неналежне використання цінної культурної спадщини.

Вони забили на сполох на офіційній сторінці "ICOMOS – Україна" у Фейсбук, інформує "Еспресо.Захід".

Причиною занепокоєння стало те, що у львівському осередок Українського Національного комітету ICOMOS дізналися про заплановану на сьогодні, 29 жовтня, "онлайн-зустріч на тему "Ревіталізація культурної та природної спадщини об'єкта світової спадщини ЮНЕСКО "Львів – ансамбль історичного центру" методом вирішення проблеми доступності".

Її проводила Львівська міська рада, але нікого з осередку ICOMOS на неї не запрошено, хоча організатори й зобов’язані це зробити.

"Такі заходи, що проводяться свідомо без участі й офіційного інформування ICOMOS, який не мав, відповідно, змоги делегувати свого представника на цю конференцію, є з боку організаторів грубим порушенням етичних норм і засад співпраці органів влади з Міжнародним комітетом ICOMOS. Наголошуємо, що серед учасників, запрошених мерією Львова до участі, немає дійсних членів УНК ICOMOS, уповноважених представляти позицію нашої організації", – йшлося в дописі.

Читайте також: Названо ім’я лауреатки Премії Львова – міста літератури ЮНЕСКО

Трохи більше про ситуацію та погляд на неї фахівців для "Еспресо.Захід" розповів член Українського національного комітету, вчений секретар ICOMOS, архітектор-реставратор, доцент НУ "Львівська політехніка" Василь Петрик.

"Такі питання не можна розглядати без українських представників ICOMOS. Відтак, навіть якщо на цьому засіданні ухвалять якісь рішення, то вони будуть не правочинними. І те, що до нього долучені представники центрального офісу організації, нічого не змінює. Вони обов’язково мали б консультуватись з місцевими уповноваженими фахівцями, але нас ніхто ні про що не повідомляв", – зазначив архітектор.

Він додав, що причиною такого вчинку з боку мерії може стати намір донести неправдиву інформацію до іноземних представників ЮНЕСКО та ICOMOS.

"Ми вважаємо, що нас не запросили через те, що у ЛМР мали намір подати неправдиву інформацію про певні об’єкти зі спадщини ЮНЕСКО. Адже люди в Парижі точно не орієнтуються у проблемах Львова. Небезпекою такої закритості є й те, що там можуть прийняти рішення про, до прикладу, будівництво в буферній зоні ЮНЕСКО.

Дуже дивує, що це засідання, окрім таємності, проводять наприкінці каденції Андрія Садового і в переддень другого туру вборів", – пояснив Василь Петрик.

У коментарі для "Еспресо.Захід" заступник міського голови Львова Андрій Москаленко зазначив, що це була звичайна робоча розмова, яких у мерії відбувається десятки в день. На ній не ухвалювали жодних рішень, а лише обговорювали робочі моменти. А вже коли будуть фіналізовані домовленості, тоді на них буде запрошено ширше коло учасників.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.