У Львові відкрили мурал, присвячений синові Івана Франка (фоторепортаж)

Розташований він на вулиці Івана Франка, 157.

Про це інформує "Еспресо.Захід".

Сьогодні, 27 жовтня, у львівському Домі Франка презентували стінопис "Петро Франко. Повернення (з) легенди" до 130-річчя від дня народження Петра Франка. Впродовж тижня його створював художник Святослав Владика з командою "Sacred Universe". Митці намагалися відтворити життєві віхи Петра Франка та показати його як науковця, спортовця, учасника національно-визвольних змагань 1914–1920 років, чотаря легіону Українських січових стрільців, засновника Української галицької авіації, співзасновника спортивно-патріотичної скаутської організації "Пласт". Також на стінописі портрет Ольги Франко – дружини Петра.

Модерував дійство директор Дому Франка Богдан Тихолоз. Він зазначив, що постать, якій присвячене дійство, маловідома в Україні: "Цей рік дуже значущий в історії нашого музею: святкуємо 80-річчя від часу створення і 130-річчя від дня народження Петра Франка. Це легендарна постать – він третій, наймолодший син Франка, перший директор музею, депутат, декан, інженер, хімік, винахідник, спортовець, авіатор, воїн і, на жаль, досі маловідомий герой України".

Богдан Тихолоз додав, що проєкт реалізували за підтримки Львівської облдержадміністрації, яка подарувала Дому Франка сертифікат на 98 тис. грн. Голова ЛОДА Максим Козицький сподівається, що так можна привернути увагу людей і до самого музею: "Думаю, що багато львів'ян і гостей міста, коли проходитимуть тут, то захочуть дізнатися більше про цього чоловіка, але ще краще, якщо зайдуть в цей чудовий музей".

На презентації також анонсували видання першої наукової біографії Петра Франка під назвою "Петро Франко. Формула долі. Життєпис на тлі доби". Авторка книги – доцентка кафедри української преси Львівського університету Наталя Тихолоз розповідає, що Петро Франко народився в Нагуєвичах, але значна частина його життя минула саме у Львові: "У нього було дуже коротке обірване життя. Коли його спіймала радянська система, то він швидше втратив життя, але не свободу. З цього будинку, який позаду нас, його забрав НКВД. Це була евакуація у смерть. Трагічним було те, що довгий час не можна було про Петра згадувати навіть родичам. Не можна було згадувати про нього як про сина Івана Франка".

Наталя Тихолоз додає, що для неї мурал цінний і тим, що на ньому є Ольга Франко, яка чекала чоловіка понад 40 років. Вона, всупереч логіці, переконувала себе, що Петро живий.

На відкриття завітав і нащадок роду Франків – Петро Галущак. Чоловік говорить, що коли 1941 року забирали Петра Франка, щоб знищити, то головою всього роду залишилася бабця Ольга. Сьогодні на муралі об'єднали знову чоловіка й дружину – Петра та Ольгу.

Художник Святослав Владика, який створював мурал, перші відгуки про людей отримав ще під час роботи: "Мистецтво – це не про минуле, а про майбутнє, адже воно формує культурні цінності народу. Тому вдячний, що маю можливість бути причетним до цієї події. Коли малював, то підійшла жінка й запитала: "А чому тут пише Петро Франко, якщо вулиця Івана Франка?" Вона не знала, але зацікавилась. Я впевнений, що саме для цього мурал і створили, щоб спонукати людей шукати свою ідентичність. Сподіваюсь, що з цим завданням ми впоралися".

Опісля промови художника, Богдан Тихолоз подарував йому подяку та орден Дому Франка. Подяку також отримав Максим Козицький. Фінальне вітальне слово на презентації виголосила Анастасія Слюсаренко – очільниця Львівського осередку Пласту.

Додамо, що під час презентації музичний супровід створювала Національна академічна чоловіча хорова капела "Дударик".

Раніше, як повідомляв "Еспресо.Захід", в Нагуєвичах відкрили пам'ятник Петру Франкові. Це перший в Україні пам'ятник синові Івана Франка, розстріляному за вказівкою Микити Хрущова.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.