Ганна Цапик. Діти тікають у ліс, щоб варити магічне зілля…

З нотатника українки, яка мешкає у туманному Альбіоні

Якби Сполучене Королівство Великобританії вирішило мати ще один герб, то другий, однозначно, змалювали б зі сторінок популярного бестселера про хлопчика, що вижив. Гаррі Поттер у цих краях – не інакше як ідол, а символіка поттеріани зображена на всьому, що тільки можна уявити й навіть більше.

Англія пишається своїми відомими людьми. Якщо це Ліверпуль – то мало не кожен сантиметр міста прикрашений фотографіями групи Бітлз. Якщо це Манчестер – то про футбол тут не говорить лише лінивий, а прапори відомого клубу висять у кожному другому пабі. Якщо це Стратфорд – пишаються Шекспіром, Оксфорд і Кембридж – це найкращі університети в світі. Але якщо мова зайде про Гаррі Поттера – то це кожне місто, кожна вулиця, магазин, кожна великобританська миля.

Щоб ви зрозуміли масштаби, далеко йти не треба. Візьмімо до прикладу лондонський вокзал Кінг Крос, де знаходиться популярна платформа дев’ять і три чверті. Після екранізації фільму, людей, які хотіли сфотографуватися на пероні, було так багато, а черги такі великі, що пасажири запізнювалися на свої потяги! Керівництво вокзалу було змушене відгородити пункт відправлення потягів турнікетами, а саму платформу перенести в іншу частину вокзалу.

І не думайте, що зможете сфотографуватись, не вистоявши при цьому черги. Уявіть собі, вона тягнеться аж на вулицю, а стежать за нею щонайменше десятеро людей. Я стояла в такій черзі три години. І це в будній день. Не буду розповідати, як це коментував мій чоловік, бо лише справжні поттеромани знають ціну хвилини біля кам'яної стіни з псевдогоґвортськими валізами і кліткою з пластмасовою совою.

Одразу біля платформи можна зайти в магазин, в якому продають усе, що можна було купити на Алеї Діагон. У цій крамниці можна залишити й свої контакти, щоб вам прислали поштою справжній лист з Гоґвортсу. До слова, вартує таке задоволення 15 фунтів (540 грн), і замовити його можна навіть в Україну або ж онлайн на сайті магазину.

Ще одним популярним місцем для пошановувачів творчості Джоан Роулінг є студія Ворнер Бразерс. Власне тут організовують тур по всіх місцях, де знімали фільми про Гаррі Поттера. Починаючи з Алеї Діагон, банку Грінготс, та завершуючи кабінетами професури, великою залою Гоґвортса і, звичайно, – вуличками Гоґсміда. Але схоже задоволення вартує чимало – 125 фунтів (4500 грн).

Хочете спробувати маслопиво, не відвідуючи студію? Паби Лондона прекрасно вам у цьому допоможуть. Крім традиційного елю і найстаріших закладів, де, переконують місцеві, гуляють привиди, є ще й магічні паби. Ті, що наслідують славнозвісний Дірявий казан або Три мітли. Безалкогольне, солодке маслопиво продають за 4 фунти (144 грн).

Одяг, поділений за кольорами факультетів магічної школи Гоґвортс, – у Британії звична річ. Як і постіль, канцелярські вироби, валізи, посуд… Словом, маючи вдосталь коштів, тут без проблем можна й будинок облаштувати у стилі популярної книги. Чи ялинку відповідно прикрасити до Різдва.

Круглі окуляри стали одним з наймодніших аксесуарів, діти тікають в ліс, щоб варити магічне зілля, а університети Магії і чаклунства перестали бути жартівливою вигадкою. Ба більше! Австралійський вуз Аделаїда ввів в програму курс під назвою «Чародійство і шаманство». Університет юридичних наук в Індії викладає старшокурсникам предмет під назвою «зв'язок між фантастичною літературою і юриспруденцією на прикладі всесвіту Гаррі Поттера». Якщо уже весь світ шаленіє від поттеріани, то що казати про самих британців, які у цій магії народились?

Українцям ж, з усіх перелічених розваг, залишається не багато не мало – один магазин з невибагливою поттеріанівською продукцією у столиці, кілька невеликих сайтів в інтернеті й оригінальні книги англійською мовою. От і все. Ні тобі додаткових предметів у вищих навчальних закладах, ні таємних клубів любителів Гаррі Поттера.

До слова, в Англії один том про Гаррі Поттера коштує 4 фунти (144 грн). В Україні за ту ж саму книгу можна заплатити мінімум 250 грн. З такими ж націнками і блокноти, чарівні палички, шарфики, мантії. Тому якщо уже захочете придбати схожі сувеніри, замовляйте їх на британських сайтах. І дешевше і якісніше.