Через бездіяльність уряду питання ВЕС на Боржаві розглянуть фахівці авторитетної Бернської конвенції

Активна позиція природозахисників з усієї Європи, а також відсутність упродовж року відповіді від уряду України призвели до того, що питання розглядатимуть у терміновому порядку.

Про це повідомляє спільнота "Врятуй Боржаву" на своїй Фейсбук-сторінці, інформує "Еспресо.Захід".

Активісти зазначили, що величезна увага громадськості і відсутність нормальної реакції уряду призвела до того, що справа Боржави буде розглядатися на зустрічі Постійного Комітету вкінці листопада цього року.

Міжнародні фахівці стурбовані неналежною комунікацією у цьому питанні з боку влади в Україні, а також мають сумнів щодо достовірності висновків про оцінку впливу на довкілля. Оскільки уряд досі (від листопада 2019 року) не надав відповіді на звернення Бюро конвенції, тепер її вимагатимуть від представника України в Раді Європи.

"15-16 вересня 2020 року відбулося засідання Бюро Постійного комітету Бернської конвенції, де, зокрема, розглядалась і скарга ГО "Українська природоохоронна група" щодо загрози будівництва ВЕС на території об’єкту Смарагдової мережі "Polonyna Borzhava" № UA0000263. За результатами засідання до уряду України був направлений лист, у якому Комітет висловлює свою серйозну стурбованість відсутністю прогресу і комунікації з боку представників українського уряду й повідомляє, що справу у виключному порядку буде розглянуто на 40-му засіданні Постійного комітету, яке відбудеться з 30 листопада до 4 грудня. На засіданні Постійний Комітет має висловити свою позицію щодо скарги і розглянути питання незалежної оцінки впливу проекту ВЕС на довкілля. Понад те, через поточну незадовільну комунікацію, Бюро вповноважує Секретаріат зв’язатися з Постійним представником України в Раді Європи для обговорення комунікаційних проблем", – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, полонина Боржава є природоохоронним об’єктом міжнародного значення і входить до Смарагдової мережі Європи. Смарагдова мережа створена за рекомендацією Постійного комітету Бернської Конвенції при Раді Європи з метою збереження біорізноманіття. Україна ратифікувала Бернську конвенцію (повна назва – "Конвенція про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі") у 1996 році, і тепер, за Конституцією, вона є частиною нашого законодавства і ми зобов’язані зберігати ці території.

Оскільки будівництво вітрової електростанції може призвести до знищення саме тих найцінніших видів і оселищ, які охороняються у рамках Бернської конвенції, ГО "Українська природоохоронна група" скерувала скаргу до Постійного комітету. Скаргу розглядають уже протягом двох років. У процесі розгляду Бюро Постійного комітету в листопаді 2019 року рекомендувало уряду України призупинити реалізацію проекту ВЕС на час, поки незалежні експерти з Комітету проведуть свою оцінку впливу на довкілля. Однак уряд не надіслав до Комітету жодної інформації стосовно поточної ситуації та своїх подальших дій.

Зазначимо, що в Україні забудовники ВЕС на Боржаві вже програли один суд. На початку вересня Восьмий апеляційний адміністративний суд міста Львова скасував дозвіл від ДАБІ на будівництво. А зараз на розгляді у тому ж суді слухається справа про скасування висновку з ОВД, виданого Департаментом екології Закарпатської ОДА 7 березня 2019 року. На нинішньому етапі відбулося вже два засідання, наступне очікується 20 жовтня.