Допомога захисницям: перший у Львові жіночий ветеранський простір святкує річницю

Навколо важливої справи допомагати жінкам, які повернулися з війни, згуртувалися кілька десятків волонтерок, громадських активісток, бізнесменів та депутаток

У Львівському будинку воїна вже понад рік діє жіночий ветеранський простір "ReHub". Близько двадцяти дівчат нині у невеличкому приміщенні роблять надзвичайно важливу справу – допомагають ветеранкам, що повернулися з війни.

Ідея організувати простір, де жінки змогли б у вузькому колі розповісти про свої проблеми, зародилася дуже спонтанно. Співзасновниця ветеранського простору Марія Петришин у коментарі журналістці "Еспресо.Захід" розповіла, що раніше разом із однодумцями допомагали реабілітаційному центру "Фенікс" у Львові. Згодом все частіше звертатися з проблемами почали жінки-ветеранки. Тоді й зрозуміли, що потрібно створити простір суто для жінок. Нині навколо "ReHub" об’єдналися волонтерки, громадські діячки, бізнесмени та депутатки.

"Люди, котрі об’єдналися навколо цього проекту, сьомий рік допомагають українському війську, вони об’єднані однією думкою та ідеєю, – розповідає Марія Петришин. – З часом в нас з’явилися запити від ветеранок стосовно здоров’я. Тож ми розуміли, що має бути маленький простір, де жінки зможуть поділитися якимись таємницями, які не можна виносити на загал. Це дуже болюча тема. До нас зверталися жінки з різноманітними хворобами. Найчастіше – це проблеми репродуктивного здоров’я та гінекологія. Ми почали домовлятися з медичними закладами міста, налагодили тісну співпрацю з обласною клінічною лікарнею, перинатальним центром, психіатричною лікарнею, де тямущі психологи. Пригадую, до нас звернулася ветеранка, якій у Києві потрібно було зробити операцію й заплатити за неї кілька десятків тисяч гривень, а ми їй організували у Львові безплатно".

Загалом за рік дівчатам вдалося допомогти більш як 20 жінкам з усієї України. Одна з тих, хто скористався допомогою, – Вероніка Арістова. Дівчина кілька років була парамедиком на передовій. Надавала допомогу у батальйоні ОУН 93 окремої механізованої бригади. У дівчини був діагноз, який найчастіше трапляється у ветеранок, – проблеми з ендокринологією та посттравматичний синдром.

На фото: Вероніка Арістова

"Я могла спати по кілька годин на день, також в мене починалися панічні атаки: не могла дивитися жоден фільм про війну, був дуже загострений емоційний стан, – ділиться Вероніка Арістова. – Мало того, що бачила війну, ще й гормональний збій додався. В такому стані жінці надзвичайно важко повернутися в суспільство, де мало хто її розуміє. Саме тут, у ветеранському просторі, я зустріла жінок, які пройшли через те, що і я, мають ті ж симптоми й діагнози. Я зрозуміла, що це – норма серед нас. Я отримала підтримку в колективі: кожен ділиться своєю ситуацією, своїм пережиттям. Я відчула немовби стіну біля себе. Я була не одна, що чи не найважливіше. А коли ще й волонтери допомагають з лікуванням медикаментозним – ця поміч безцінна".

Нині засновниці "ReHub" готуються до ще більш масштабної події – форуму ветеранок. Чогось подібного для жінок-військових в Україні ще не було. Вперше разом зберуться ветеранки з усієї України.

"Це буде величезна платформа і найбільша подія нашої річної діяльності, – запевняє співорганізаторка жіночого ветеранського простору "ReHub" Ярина Капітан. – На захід ми змогли запросити більш як 30 ветеранок з усієї України. Матимемо кілька панельних дискусій-бесід на тему самореалізації, управління лідерством, а також особливо болюча – репродуктології і гінекології. Ми запросили ветеранок, котрі започаткували власну справу, вони ділитимуться досвідом. Крім того, буде кілька дуже класних атракцій, про які нам вдалося домовитися з нашими партнерами. Одна з таких – малювання спільної картини із соціальним ательє. Полотно стане принтом для оригінальних хустин, які ми надішлемо дівчатам до Дня захисника України в подарунок, як згадку про участь у форумі".

Форум відбуватиметься протягом двох днів – 26-27 вересня. Співзасновниці сподіваються, що їх діяльність принесе користь ветеранкам, і готові надалі допомагати жінкам, що повернулися з війни і потребують будь-якої допомоги.