live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Перше видання "Мойсея" із автографом Каменяра представили у Домі Франка у Львові


фото: Юрій Мельник
На виданні 1905 року – рідкісний автограф Івана Франка. Поет присвятив примірник книги Євгену Чикаленку. Меценатом, завдяки якому музей придбав раритет, став Микола Княжицький.

Про це повідомляє "Еспресо.Захід".

Сьогодні у музеї "Дім Франка" у Львові надзвичайна подія. Тут представили перше видання "Мойсея" з автографом Івана Франка. На виданні 1905 року – власноручний підпис автора. Поет присвятив примірник книги меценатові української культури, видатному публіцистові, агроному, видавцеві, одному з ініціаторів скликання Центральної Ради Євгену Чикаленку.

Музей завдячує раритетом народному депутату України Миколі Княжицькому. Йому вдалося викупити видання в українського колекціонера на аукціоні. Водночас, завдяки йому вдалося відреставрувати  портрет адресата цієї посвяти Франка – Євгена Чикаленка. Портрет пензля Івана Труша зберігався у фондах музею, але не експонувався у зв’язку із пошкодженнями, які зараз усунуті завдяки меценатській підтримці.

"Для мене дуже важливо, щоб це видання перебувало у Львівському музеї Івана Франка, - зазначив у коментарі журналістці "Еспресо.Захід" Микола Княжицький. - Каменяр був Мойсеєм для народу Галичини, Чикаленко - значною мірою недооцінений і непочутий - виконував цю функцію для українців великої України, хоча тут у  Львові він теж багато робив. Це по суті поєднання двох великих постатей Сходу і Заходу, поєднання навколо твору, який говорить про долю народу і провідників. Те, що ці люди цінували один одного - якраз і є ознакою того, що Україна буде єдиною, соборною та сильною".

"Ми спільно працювали, щоб мати історичну традицію та хронологію - додав  у коментарі народний депутат України Олег Синютка. -  Бачимо, ця хронологія є точно українською, тому що в цей час тут жили і творили люди, котрі думали не про сьогодення, а як у цій вирві міжвоєнних лихоліть вибороти Україну. Важливо, що тепер кожна людина, котра прийде у музей Франка, побачить, що наші предки стояли твердо за українські цінності. Нам є з кого брати приклад та повчитися. Сьогодні ми точно повинні зробити все можливе, щоб ніхто і ніколи не ставив під сумнів українську історію".

Презентацію супроводжував квартет соль мінор для двох скрипок, альта та віолончелі Василя Барвінського у виконанні "INSO – Львів". Чимало творів цього композитора, який свого часу доклав чимало зусиль до збереження спадщини Миколи Лисенка, було втрачено вже в радянській Україні за мовчазної згоди його колег. Організатори наголошують: цей історичний уривок вчить того, якими вразливими є творіння людського генія і яка велика відповідальність за їхнє збереження лежить на нас.

Десятки львів’ян нині зібралися у Домі Франка, аби побачити ексклюзивний раритет. Серед них ректор українського католицького університету Богдан Прах. Чоловік наголошує на важливості збереження історичної пам’яті.

"Кожна подія, яка пов’язана з тим, що ми повертаємо свою історичну пам’ять для молодих поколінь є дуже важливою, - каже Богдан Прах. - Я сам за освітою історик і займаюся поверненням пам’яті про тих осіб чи події, що мають будувати майбутнє нашого народу, а зокрема й молоді. Часом нам здається, що ми самі починаємо наново жити, формувати нові ідеї, майбутнє — це не правда. Перед нами були мудрі люди. Нині ця подія доводить, ми повинні дбати про своє минуле, про пам’ятки архітектури, рукописи та твори мистецтва. Наш агресор постійно працює, аби ми забули свою історичну пам’ять".

Ексклюзивні раритети віднині будуть перебувати у стінах музею Івана Франка. Кожен охочий зможе відвідати будинок і побачити унікальні експонати.

Організаторами події виступили львівський Дім Франка, народні депутати України Микола Княжицький та Олег Синютка, а також громадська організація "Всеукраїнський демократичний форум".

Інформаційні партнери:  телеканали "Еспресо", "Прямий", НТА та 5 канал.

Нагадаємо, раніше про знахідку розповів директор Дому Франка Богдан Тихолоз.

Фото: Юрій Мельник

новини партнерів

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

5 березня, 2021 п'ятниця

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати