live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

У Львові вперше в Україні проведено потрійну трансплантацію: серця та двох нирок


фото: Фото: Facebook Олег Самчук
У ніч на суботу, 4 липня 2020 року, у Львівській міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги вперше провели операцію з потрійної трансплантації. Здорові донорські органи пересадили пацієнту з важкою хворобою серця та двом людям, у яких були відсутні обидві нирки

Про це на своїй Фейсбук-сторінці повідомив головний лікар Комунальної міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Львова Олег Самчук, передає Еспресо.TV.

"Донором став 58-річний львів’янин, який отримав несумісні з життям травми - це було падіння з висоти. Після марних спроб врятувати пацієнта наші спеціалісти констатували у чоловіка смерть мозку, що є прямим показом до трансплантації, а його мама і сестра дали згоду на забір органів, аби ті подарували можливість жити іншим людям. Серце отримав 57-річний житель Коростеня, якого п’ять років тому вразив інфаркт. Його серце втратило пружність і вже не могло качати кров. Іншого виходу, крім пересадження, чоловік не мав. Нирки отримали також чоловіки: один зі Львова, другий із Тернопільщини. Операції розпочалися після опівночі і тривали до восьмої ранку", - розповів Олег Самчук.

Фото: Facebook Олег Самчук

"Трансплантація серця тривала близько семи годин, пройшла успішно, пацієнт уже розмовляє і перебуває при свідомості. Його життєві показники стабільні і загрози життю немає", - зазначив у коментарі "Еспресо" хірург, завідувач першого хірургічного відділення лікарні Гнат Герич.

У КЛШМД наголосили на тому, що співчувають, але водночас дуже вдячні рідним чоловіка, який став донором: "Попри втрату й горе, вони дали згоду на трансплантацію органів близької людини, коли медиками було констатовано смерть мозку внаслідок важкої черепно-мозкової травми. Його серце та нирки дали шанс на повноцінне життя трьом іншим людям".

В ексклюзивному коментарі для "Еспресо" Гнат Герич розповів більше про перебіг операції та її особливості.

– Це перша операція з пересадки серця у Львові. Завдяки чому вона стала можливою?

– У львівській лікарні це стало можливим через те, що розширили реанімаційне відділення і до нас потрапляють найважчі хворі з усієї Західної України. На жаль, найбільше з них помирають. Досі в нас не було законодавства, яке дозволяло відбирати з їх числа донорів для трансплантації. Зараз це стало можливим.

У чому особливість ситуації з донорами? У важких хворих бувають такі стани, коли настає смерть головного мозку, але тіло й органи ще залишаються живими протягом певного часу, поки остаточно не припинить діяльність мозок. Це така перехідна межа, коли точно відомо, що людина вже не виживе, але її внутрішні органи ще не загинули. Цей стан має констатувати 10 лікарів. Наші лікарі пройшли спеціальне стажування і можуть оцінювати за допомогою спеціальної апаратури та своїх знань цей стан, коли людину можна визнати донором органів.

– У чому особливість і складність саме цієї операції, з потрійної трансплантації?

До нас потрапив пацієнт, який, на жаль, був у такому стані внаслідок травми, що врятувати його не вдавалося. Але його органи ще були прогнозовано життєздатні. Лікарі констатували смерть головного мозку, а його родичі дали згоду на те, щоб за допомогою цих органів можна було врятувати три людські життя.

У нього здійснили забір серця та двох нирок. Це треба було зробити одномоментно й дуже швидко, оскільки є дуже мало часу, щоб видалити орган і пересадити його іншій людині. Кожну хвилину певна кількість клітин органу відмирає.

Минуло близько доби від моменту визначення, що травми пацієнта несумісні з життям, до початку трансплантації. За цей час наші медики провели величезну роботу з підготовки всього необхідного. Паралельно на іншому операційному столі відбувалася підготовка пацієнта, якому проводили трансплантацію. Цей чоловік мав важку хворобу серця, яка могла призвести до того, що в найближчі тижні він помер би від серцевої недостатності.

Трансплантація тривала близько семи годин, пройшла успішно, пацієнт уже розмовляє і перебуває при свідомості. Його життєві показники стабільні і загрози життю немає.

Паралельно було здійснено трансплантацію нирок двом пацієнтам, у яких були відсутні обидві нирки. Вони повністю залежали від апарату штучної нирки і кожні декілька днів мусили проходити процедуру діалізу. Ці дві операції теж пройшли успішно. Пацієнти при свідомості, вони контактні, але з ниркою є особливість: вона дуже чутлива до відторгнення. Імунна система визначає її як чужорідне тіло і намагається знищити. Тому зараз пацієнти приймають спеціальні препарати, що пригнічують імунітет і «знайомлять» організм з новим органом. Перед операцією провели спеціальні високоточні тести, які показали високу сумісність цих двох пацієнтів з донором, але все ж небезпека відторгнення зберігається ще впродовж 2-3 тижнів.

Тобто відзначу ще раз: у нас вперше провели потрійну трансплантацію від одного донора та врятували відразу три життя.

– Ця операція була проведена у співпраці з київськими колегами з Інституту серця. Чи надалі будете проводити операції з ними, чи зможете вже самостійно робити їх?

– Ми й надалі проводитимемо операції з трансплантації серця, але є такі вимоги, що лікарі мають провести певну кількість операцій з більш досвідченими колегами, переймаючи потрібні знання і навики. Нам потрібно здійснити ще декілька таких спільних операцій, і тоді вже зможемо проводити їх самостійно. Щодо нирок, то ми повністю автономні в цій діяльності.

– У вашій лікарні останнім часом багато здобутків у хірургії, зокрема успішно пришивали втрачені пальці. А які плани розширення спектру допомоги?

– Найближчим часом ми будемо готові до збільшення наших можливостей, а саме – можемо починати операції з трансплантації легень. Також готуємося до трансплантації кінцівок. Трансплантологія в Україні перебуває на дуже низькому рівні, і ми фактично започатковуємо її. Відзначу, що провести трансплантацію з одного боку є порятунком пацієнта, а з іншого - це економія бюджетних грошей, які йдуть на дуже дорогий гемодіаліз, або допомогу в пересадці органів за кордоном.

У нас дуже велика потреба у таких операціях. В Україні на черзі стоять, напевне, тисячі людей в очікування пересадки серця і десятки тисяч - пересадки нирок.

новини партнерів

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

5 березня, 2021 п'ятниця

4 березня, 2021 четвер

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати