За три пучки черемші – до суду: чи справді в Україні карають за продаж ведмежої цибулі

Попри заборону за продаж на українських ринках масово з’являються пучки черемші. Як насправді карають продавців червонокнижної рослини

На Львівщині, як і в інших областях України, триває операція "Первоцвіт – 2024" – посилений державний контроль у галузі збереження рідкісних та червонокнижних об’єктів рослинного світу, діятиме до травня. Та попри рейди екоінспекції, пучки черемші, як і букетики підсніжників масово продають на ринках Львова. 

За даними Держекоінспекції у Львівській області, за незаконне придбання, збут та розповсюдження об’єктів рослинного світу передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн. За ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 1700 грн до 3655 грн з конфіскацією об'єктів рослинного світу.

Окрім того, за один екземпляр незаконно зірваної червонокнижної квітки передбачена відповідна компенсація за її знищення. Наприклад, за черемшу (цибуля ведмежа) – 62 грн, шафрани (крокуси) та підсніжники – від 49 до 62 грн (залежно від виду), сон-трава – від 37 до 62 грн (залежно від виду).

Виходить, що за кільканадцять пучків черемші можна в Україні можна сплатити чималі компенсації, при тому, що у багатьох країнах європи нею торгують цілком легально. Щобільше, черемшу позиціонують як суперфуд і виробники отримують чималі заробітки як на свіжій, так і на сушеній чи маринованій ведмежій цибулі. Однак через те, що в українському законодавстві не розрізняють, чи черемша дикоросла, чи вирощена на присадибній ділянці, вирощування черемші в Україні не можна розглядати як бізнес.

Читайте також: Вирощувати можна, їсти заборонено: в Україні штрафують навіть продавців домашньої черемші

Утім, ані штрафи, ані компенсації не лякають продавців, при цьому у Єдиному реєстрі сотні судових рішень ухвалених щодо продавців черемші, яких намагались притягти до відповідальності у минулому сезоні.

Скажімо, Хмельницький міськрайонний суд  розглядав справу проти жінки з інвалідністю третьої групи, яка торів у Хмельницькому біля ТРЦ "Ріко" "здійснювала продаж черемші (цибулі ведмежої), в кількості 3 пучків, яка занесена до Червоної книги України, чим порушила ст. 19 ЗУ "Про Червону книгу України"  та ст. 10 ЗУ  "Про рослинний світ".  Суд врахував, що жінка вчинила адміністративне правопорушення вперше, її дії не заподіяли істотної шкоди суспільним інтересам та державі, тож звільнив її від штрафу та обмежився усним зауваженням.

Ковельський міськрайонний суд Волинської області судив жінку, 30 березня 2023 знищила 750 рослин цибулі медвежої (черемші), яка занесена в Червону Книгу України. Черемшу вона зривала поблизу с.Ворончин Рожищенського району, а потім продавала у Ковелі на привокзальній площі разом з яблуками з власного саду. Їй присудили штраф у розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (510 гривень), без конфіскації незаконно добутого. Окрім того, вона мала сплатити судовий збір в сумі 536,80 грн. Судячи з постанови суду, компенсацію за знищені червонокнижні рослини вона не платила, хоча за 750 рослин, компенсація могла сягнути 46 500 грн. 

Натомість продавчиню, яка торгувала черемшею у Тернополі біля продуктового ринку Тернопільський міськрайонний суд оштрафував на 1700 грн та зобов’язав платити 536,8 грн, хоча у рішенні взагалі не була вказана кількість рослин. 

Утім, здебільшого суди обмежуються усним зауваженням та звільняють порушників від сплати штрафів або призначають мінімальний штраф у 510 грн.