"Неможливого не буває". Чим відомий 130-й батальйон військової розвідки з Дубна

Хто такі розвідники 130-го окремого розвідувального батальйону, як створили підрозділ у Дубні та який його бойовий шлях у війні з Росією, хто воював у складі 130-ки й кого втратили у боях – читайте на "Еспресо.Захід"

130-й розвідувальний батальйон. Історія створення

130-й окремий розвідувальний батальйон, який дислокується в місті Дубно на Рівненщині, є підрозділом військової розвідки України, який за організаційно-штатною структурою входить до складу Сухопутних військ України та оперативного командування "Захід". 

Фото: архівне

Офіційною датою заснування батальйону є 3 квітня 2016 року, хоча сам підрозділ створили у 2015 році у Рівному й складався він здебільшого з мешканців міста. У 2018-му для розміщення розвідбату передали приміщення колишньої Дубенської виховної колонії. 

Бойовий шлях розвідників та участь у російсько-українській війні

Бойовий шлях військових розвідників у травні 2015 року в зоні проведення антитерористичної операції. Від початку російської агресії воїни "130-ки" вели розвідку в Станиці Луганській, Трьохізбенці, Кримському, Золотому та Попасній. Розвідники наводили жах на ворога на Світлодарській Дузі, брали участь у боях в Авдіївці та поблизу окупованої Горлівки. 

Після повномасштабного вторгнення, у вересні 2022 року, 130-й окремий розвідувальний батальйон Збройних Сил України повідомив про звільнення від російських загарбників села Гоптівка Харківської області. Населений пункт межує із територією Російської Федерації. 

"Повідомляємо, що село Гоптівка повернулося з окупації в Україну. Усьому українському народу передаємо вітання!" – сказав тоді на опублікованому відео командир батальйону. 

Фото: Obozrevatel

У червні 2023-го президент Володимир Зеленський відзначив успішні дії військових 130-го окремого розвідувального батальйону ЗС України, які воюють на Таврійському напрямку разом з іншими підрозділами Сил безпеки та оборони – морпіхами, піхотинцями, танкістами та артилеристами.

Символіка розвідників 130-ки

Під час Маршу Незалежності 24 серпня 2016 року президент України вручив командиру 130-го окремого розвідувального батальйону бойовий прапор. 

Символіка 130-го розвідбату – прапор з емблемою, на якій зображено крила сови та меч (основні символи ГУР), а нижче девіз військових розвідників "Неможливого не буває". 

 

Структура 130-го окремого розвідувального батальйону

До структури 130-го ОРБ входять: 

  

Втрати 130-го розвідбату на війні з Росією

8 червня 2015 року, опівночі, поблизу села Гречишкине Новоайдарського району у бойовому зіткненні розвідувальної групи з ДРГ терористів "ЛНР" загинув старший солдат 130-го батальйону Андрій Брік з Рівненщини, який зазнав смертельного поранення. Бій, у ході якого застосовувалася стрілецька зброя, тривав 45 хвилин. Указом Президента України № 9/2016 від 16 січня 2016 р. Андрій Брік нагороджений медаллю "За військову службу Україні" (посмертно). 

27 вересня 2015 року, на території військової частини В0798 в селі Пурдівка Новоайдарського району загинув сержант Микола Ткачук з Івано-Франківщини, отримавши вогнепальні кульові поранення грудної клітки, також на тілі було виявлено ножові поранення. Брав участь у подіях Революції Гідності. У березні 2015 року призваний за мобілізацією, пройшов навчання у центрі "Десна". Сержант, командир бойової машини. З травня 2015-го перебував у зоні бойових дій – під Горлівкою, в Широкиному. 

 

22 листопада 2015 року у селі Малинове Луганської області, підірвавшись на вибуховому пристрої, загинув солдат Андрій Білик (позивний Бук) зі Львова.

Того ж 22 листопада 2015-го загинув у зоні антитерористичної операції у с. Трьохізбенка на Луганщині загинув солдат 130-го ОРБ Олег Євич (позивний Джон) з Черкащини.  

1 січня 2016 року під час несення служби в районі с. Пурдівка Новоайдарського району на Луганщині загинув старший солдат з Київщини Олександр Рачинський. 1 березня 2015-го вступив до лав ЗСУ. З травня служив у м. Сєверодонецьк. 

5 жовтня 2016 року, під час виконання бойового завдання від підриву вибухового пристрою на розтяжці загинув лейтенант, командир роти глибинної розвідки 130-го ОРБ Максим Яровець з Хмельницького. Його група не дійшла до позицій близько 600 метрів. Максим (позивний Скіф) з березня 2016 року проходив службу в зоні АТО в м. Сєверодонецьку та в м. Попасна на Луганщині. У серпні офіцера перевели на службу до Донецької області. У 2017 році Указом президента України військового посмертно нагородили орденом Богдана Хмельницького III ступеня. 

23 жовтня 2016 року, під час виконання бойового завдання в районі смт Луганське загинув розвідник з Волині Іван Хрупчик. Влітку 2016-го воїн підписав контракт на військову службу. Був у складі 130-го окремого розвідувального батальйону ЗСУ.

9 грудня 2016 року, в результаті серцевої недостатності помер старший солдат Михайло Дзак із Закарпаття. Контрактник ЗСУ служив у зоні АТО з серпня 2016-го. Після повернення з відпустки у зону бойових дій у нього стався інфаркт. 

28 березня 2017 року, під час чергування в медичному пункті, в результаті зупинки серця, помер санінструктор Вадим Лисенко.

2 травня 2019 року під час несення служби в селищі Пудрівка Новоайдарського району на Луганщині в районі проведення ООС помер внаслідок зупинки серця (відрив тромбу) старший прапорщик Сергій Шершак. У війську служив з 1983 року, у 2003-му був звільнений у запас. У зону АТО в Донецьку область прибув у 2017 році. Служив у підрозділі безпілотної авіації, що займається розвідкою. Був головним сержантом взводу. 

5 січня 2020 року в районі хутора Вільний (Золоте-4, що входить до складу м. Золоте), внаслідок підриву вантажного автомобіля ГАЗ-66 на невідомому вибуховому пристрої (ймовірно, протитанкова міна ТМ-62), загинув військовослужбовець 130-го ОРБ Сергій Дичек, другий боєць дістав тяжкі поранення. Підрозділ, у якому служив Сергій, здійснював заходи логістичного забезпечення. Чоловік народився у м. Волочиськ на Хмельниччині. Пішов служити за контрактом навесні 2015 року.

19 травня 2022 року під час виконання обов'язків військової служби у с. Вересневе у ході виконання бойових завдань загинув старший солдат вогневої підтримки 130-го ОРБ Ярослав Савчук (позивний Сава) з міста Дубно. Воював з 2014 року. Спочатку служив у добровольчому батальйону "Дніпро-1", у складі якого брав участь у боях під Донецьком. Пізніше підписав контракт. Брав участь в АТО/ООС. За час служби був нагороджений медалями "Ветеран війни", "Учасник АТО", "Залізний хрест АТО", "За доблесть і звитягу" та нагрудним знаком "Обов'язок виконано з честю".

 

Нагороди та відомі імена військових 

Серед тих, хто був у лавах розвідників 130-ки, – історик та політолог, пластун, військовий доброволець, головний редактор сайту "Горинь.Інфо" Тарас Давидюк з Рівненщини.

Також у лавах цього батальйону служив учасник АТО/ООС, нинішній командир спецпідрозділу "Артан" ГУР МО Віктор Торкотюк.  

5 квітня 2022 року президент України Володимир Зеленський нагородив військовослужбовця з Тернопільщини Вадима Ліханова орденом "За мужність" III ступеня. Солдата 130-го окремого розвідувального батальйону ЗСУ відзначено за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі під час російського вторгнення у 2022 році.