Небезпека спустилася з гір: що робити, коли вас перестрів вовк

Вовки є хижими тваринами, однак чи справді вони є дуже небезпечними для людини? У будь-якому випадку, людина має знати, як правильно поводитися при зустрічі з цим звіром. Детальніше розповість "Еспресо.Захід"

З початком похолодань трапляються випадки, коли вовки спускаються з гір. До прикладу, на Івано-Франківщині 17 жовтня вовки загризли корову. Трапилося це у селі Мишин, сіромах також бачили у Великій Кам’янці та поблизу Коломиї.

Загалом, вже встигли помітити аж 8 особин, що куди більше, ніж минулими роками. 

"Кожного року люди бачили двох-трьох вовків, а у 2023 році вже вісьмох побачили у різних селах, зокрема чотирьох — на полях у Великій Кам'янці", – розповів голова Коломийської організації Українського товариства мисливців та рибалок Василь Урбанович.

Він також додав у коментарі місцевому телебаченню, що є мінімальна загроза й для людей. До прикладу, коли хтось один у лісі чи полі. Тому бажано ходити хоча б у парі з кимось.

Про вовків, їхній захист та популяцію в Україні

Фото: Вікіпедія

Вовк є хижою дикою твариною з класу ссавців. Усюди основною здобиччю вовків є копитні тварини: у тундрі — дикі та свійські північні олені; у лісовій зоні — лосі, сарни, дикі свині, свійські вівці, корови, коні; у степу та пустелі — антилопи різних видів та вівці; у горах — дикі та свійські кози. 

Згідно з Конвенцією про охорону дикої флори та фауни й природних середовищ існування в Європі, вовк є суворо охоронюваним видом. Закон України "Про Приєднання України до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори та фауни та природних середовищ існування в Європі", щодо вовка містить застереження, передбачене Конвенцією, згідно з яким допускається регулювати його чисельність в обмеженій кількості за умови відповідного контролю.

Крім цього,  Державний комітет лісового господарства вніс зміни до своїх інструкцій, заборонивши знищення вовченят, а також полювання на вовків в сезон розмноження.

Проте, у Європі зараз активно вивчають питання спрощення охоронного статусу, оскільки у багатьох країнах різко зросла популяція вовків. 

До прикладу, у 2020 році їх було 12 000. Зараз, якщо вірити сайту Rewilding Europe, їх близько 17 000 або 18 000. 

В Україні станом аж на 2014 рік цих звірів налічували від 2500 до 3000 особин. Актуальніших даних поки немає.

Чому нападає вовк

Фото: tsikavi-fakty.com.ua

Що робити, аби уникнути зустрічі з вовком

Що робити при зустрічі з вовком

Фото: 7colli.it

Вовк в лісі ніколи не нападає на людей першим. Він цурається людини, вважає за краще триматися від неї якомога далі. При зустрічі з людиною, вовк поводитиметься обережно. То ж, якщо ви поводитиметеся правильно, він просто піде від вас. Варто й знати, що все ж більшість випадків нападу вовків на людину — результат такого захворювання, як сказ.

Однак, знати декілька основних правил поведінки при зустрічі з цим звіром не завадить.

  1. Заради власної безпеки залізьте на дерево й почекайте, поки вовк не піде геть.

  2. Завжди бути напоготові. Вивчіть як виглядають вовчі сліди й при виявленні таких перші покиньте небезпечну зону. 

  3. Вивчіть також як зрозуміти вік тварини. Від цього залежить, наскільки серйозною є небезпека: помітивши старого одинокого вовка або маленьке вовченя, потрібно дотримуватися вичікувальної техніки. Швидше за все, тварина не стане нападати й піде, чого не скажеш про юного та дорослого хижака.

Детальніше:

Маленький – з народження до 1 року. Вовчі дитинчата ще тільки вчаться жити за лісовими законами. Вони пересуваються в зграях і полюють разом з іншими особами. Вовченя важить не більше 20-25 кг і на вигляд швидше нагадує собаку. Але за забарвленням, очам і іклам можна впізнати в ньому хижака.

Юний – з 1 року до 3 років. Це вже зріла тварина, яка може добути собі їжу і захиститися від небезпеки. У нього гладка і красива шерсть, ясні очі та гострі ікла.

Дорослий – з 3 років до 13 років. У цьому віці звір найнебезпечніший. Поведінка вовка відрізняється спритністю рухів, тонким нюхом і блискавичною реакцією. Шерсть у тварини гладка і блискуча, зуби міцні, білі та гострі.

Старий – з 13 років до смерті. У «похилому» віці хижак вже не такий небезпечний, як у молодому. Він пересувається повільніше, втрачає у вазі через поганий апетит і полює не дуже активно. Його шерсть тьмяна, може випадати клаптями.

  1. Не провокуйте. Є відчайдухи, які можуть задиратися до диких тварин. В жодному разі не робіть такого. Пам’ятайте, якщо вовк відчує від вас небезпеку – він може напасти.

  2. Не біжіть і не піддавайтеся паніці. Вовк відчуває ваш страх, тому зберігайте спокій. Звір може кинутися вам навздогін і є велика ймовірність, що у цьому забігу ви не виграєте.

  3. Не дивіться вовку прямо в очі. Це може сприйматися як загроза.

  4. Не повертайтеся до тварини спиною.

  5. Спробуйте залякати лише гучними звуками: плескати, кричати, свистіти й т.д.

  6. Шукайте укриття. Якщо вже так трапилося, що ви зустріли вовка, то перше про що вам варто подумати – це чи є поряд якесь укриття. Найперше – дерево, на яке ви зможете залізти. Можливо, поряд вас є авто чи будинок. 

Запам’ятайте: перш ніж вовк почне атакувати, є шанс зробити так, щоб він передумав це робити. Головне правило – дотримуватися спокою та всім своїм виглядом демонструвати це хижакові. Він зрозуміє, що суперник не відчуває страху чи хвилювання, і втече.