Не впоралися навіть з "кульочками": чому заборона на використання пластикових пакетів не працює

Уряд досі не затвердив мінімальні ціни на пластикові пакети, які віднині мають бути платними.

Від сьогодні,10 грудня, в магазинах мали б зникнути безкоштовні "кульочки", оскільки в Україні набув чинності відповідний закон. Але в більшості львівських крамниць пластикові пакети досі безкоштовні. Ані продавці, ані адміністратори до кінця не розуміють, які пакети уже мають бути платними, а які ні. Лише в деяких торгових мережах на стійках з пакетами з'явилися цінники – від 10 копійок до трьох гривень за "кульочок". 

У супермаркеті мережі "Рукавичка" 10 грудня вранці платними були лише великі пакети на касі. Стійка для пакетів біля цукерок, що продаються на вагу, – порожня, натомість біля овочів і фруктів пакети є. 

"Здається, такі можна безкоштовно. То такі трохи грубші мають бути платні", – пояснює касир. Зізнається, що насправді "ще ніхто нічого не розуміє".

У крамниці з солодощами та печивом продавець каже, що поки що пакети вони дають безкоштовно.

"Легко сказати "відмовитися від пакетів". А як ви собі це уявляєте? Так, людина може собі пошити чи купити багаторазовий пакет з тканини. І для цукерок це добрий варіант. Але як можна тут покласти кремове тістечко?" – каже продавчиня. 

Утім цей магазин узагалі працює без касового апарата, тому перевірити, продали пакет покупцю чи дали безкоштовно – нереально.

У "Сільпо" на стійці з пакетами з'явився цінник – 3 грн за сумку-майку. Натомість у пресслужбі компанії пояснили "Еспресо.Захід", що з 10 грудня, згідно із Законом України, майже всі надтонкі пластикові пакети стають платними. Ціна такого пакета становить 10 копійок, незалежно від розміру. Безкоштовно пакет надається для пакування продукції рибного відділу (крім замороженої риби), а також відділу свіжого м’яса.

"Люди дуже по-різному реагують на нововведення. Є покупці, переважно молоді, які вже давно ходять з екоторбинками, а у відділі кулінарії замовляють їжу у власні контейнери. На жаль, таких небагато. Дехто обурюється і намагається довести, що він прийшов зі своїм пакетом. Але сьогодні таких було лише двоє", – каже консультантка. 

У бюджетному супермаркеті Trash пакети також безкоштовні, щоправда, тоненькі. Втішившись, що за "кульочки" тут не треба платити, літній чоловік відмотав з рулону, мабуть, штук з десять, хоча мав у кошику лише дві пляшки олії.

"Казали, що нині вже не буде "кульочків". Але є, то треба брати, – пояснив чоловік. – Бо скоро у цій державі навіть дихати не можна буде". 

Поліетиленові зомбі

Власне, те, що більшість покупців так і не зрозуміли, чому за "кульочки" раптом треба платити – найбільший "прокол" уряду. Закон "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України" набув чинності ще в червні цього року. Однак покупцям за цей час так і не змогли пояснити, чому важливо звести використання пластикових пакетів до мінімуму. Тож люди, навпаки, почали робити запаси "кульочків", аби потім не переплачувати.

"Я не розумію, чому в нас усе робиться через одне місце. Єдине, на що спромоглося Міндовкілля, – це челендж "Розірви стосунки з пакетиком" через соцмережі. Але жодної соціальної реклами, якогось пропагування, чому це робиться, на державному рівні не було", – каже екоактивістка, засновниця проєкту Ecocat Lviv Мар'яна Кралька.

Мар'яна вже давно шиє багаторазові екоторбинки, які мали б стати альтернативою кулькам. Нерідко розповсюджує їх безкоштовно. 

"Останні два тижні трошки більше почали замовляти. Але помітного зростання попиту немає. Я дала торбинки на реалізацію у дві крамнички. В одній дуже мляво йшли продажі, в іншій вони взагалі не продавалися, – каже Мар'яна. – Люди звикли до поліетилену. Коли покупець потрапляє у супермаркет, то, наче поліетиленовий зомбі, набирає тих пакетів. Часто значно більше, ніж йому треба. Бо так зручно, так звикли".

За словами екоактивістки, до 10 грудня Кабінет Міністрів мав розробити постанову та встановити мінімальні ціни на пластикові пакети. Однак постанови немає, і мережі встановлюють символічні ціни – 10 коп. за "маєчку". 

"Звичайно, що такі ціни не стимулюють відмовлятись від пластику", – каже Мар'яна. 

Вимоги є, механізму реалізації нема

Про те, що уряд за півроку не спромігся розробити механізм реалізації законопроекту, кажуть і в Європейській бізнес-асоціації. 

"Наразі бізнес не розуміє, яким чином здійснювати продаж таких пакетів, за якою вартістю та як здійснювати облік і звітування (адже, очевидно, це будуть вимагати і перевіряючі органи). Іншими словами, якщо запровадити такі зміни щодо тонких і надтонких пластикових пакетів уже з 10 грудня – імовірно, виникне серія труднощів. Так, йдеться про відсутність відповідного нормативно-правового акта про встановлення мінімальних роздрібних цін на такі пакети; відсутність чіткої схеми реалізації тонких і надтонких пластикових пакетів на платній основі, відсутність механізму нанесення маркування, яке могло б дозволити забезпечити облік та контроль придбання таких пакетів споживачами. Більше того, необхідною є соціальна кампанія щодо запровадження такої ініціативи, аби громадяни розуміли причини її впровадження й очікувані результати/наслідки, – повідомляють у ЄБА. – Враховуючи, що підзаконна нормативно-правова база для реалізації Закону не ухвалена досі, бізнес не може адаптуватися до вимог, які ще чітко не регламентовані".

За даними  Європейської бізнес асоціації, Мінекономіки розробило проєкт постанови "Про встановлення мінімальних роздрібних цін на пластикові пакети", яка передбачає встановлення мінімальних роздрібних цін лише на пластикові пакети зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів (високої щільності). Однак її досі не затвердили.  Передбачалося, що мінімальні роздрібні ціни на пластикові пакети у формі рукава, з дном і відкритою горловиною із стінками товщиною понад 50 мікрометрів мали б бути такими:

Окрім того, відповідно до закону, з 10 грудня 2021 на кожен біорозкладний пакет має бути нанесене спеціальне маркування. Однак порядку такого маркування теж досі не затвердили.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку