"Не обстежуються": на Львівщині недорахувалися половини пацієнток з "нульовою" стадією раку шийки матки

У першому кварталі 2021 року у Львівський регіональний онкологічний центр звернулося 47 пацієнток із раком шийки матки. З них лише в 17 хворобу виявили на доклінічній, безсимптомній стадії. Це – вдвічі менше, ніж упродовж аналогічного періоду 2020 року.

"Тоді до нас звернулося 39 пацієнток і з них у 34 захворювання діагностували на неінвазивній, "нульовій" стадії, – розповів у коментарі "Еспресо.Захід" заступник директора Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Орест Тріль. – Це насправді серйозна проблема. Видно, що цитологічний скринінг не до кінця працює, що COVID-19 це все трохи пригальмував".

Він нагадав, що скринінг раку шийки матки передбачає регулярні (раз на рік) профілактичні огляди в гінеколога та раз на три роки – забір мазків на цитологію. Такі обстеження мають проходити всі жінки віком від 18 до 65 років. 

Захворювання викликає папіломавірус високого канцерогенного ризику і починається воно з дисплазії 1, 2 та 3 ступеня (передракового стану). Тільки після цього переходить у рак in sito, т. зв. "нульову" стадію. Якщо й на цьому етапі жінка не вдається до лікування, хвороба прогресує в інвазивний рак. 

За словами онколога, з моменту появи дисплазії 1 ступеня та інвазивного раку минає в середньому 5-10 років. 

Хірургічне лікування (висічення ураженої вірусом слизової) проводять, починаючи з 3 ступеня, тобто важкої дисплазії. 1 й 2 ступінь лікують місцево.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.