"Не може бути списку дозволеного, пропишіть, що заборонено", – волонтерка Наталія Ліпська

Волонтерка вважає, що потрібно чітко сказати, що не можна закуповувати, ввозити, передавати громадським організаціям, благодійним фондам і волонтерам. Тоді не будуть виникати колізії на кордоні

Про це керівниця та засновниця фонду "Крила надії" Наталія Ліпська розповіла у програмі "Війна і волонтери", журналістки "Еспресо.Захід". 

"Наша думка, як громадського середовища, яке багато років займається благодійною і волонтерською діяльністю, що не може бути списку дозволеного. Тому що неможливо передбачити, особливо, в умовах воєнного стану, що нам знадобиться, – коментує зміни до податкового кодексу директорка і засновниця фонду "Крила надії" Наталія Ліпська. – Це дуже мінлива історія і не можливо все прописати. Ми багато разів говорили податковому комітету і Мінсоцполітики, що немає бути списку дозволеного. Має бути список забороненого. Потрібно чітко сказати, що не можна закуповувати, ввозити, передавати громадським організаціям, благодійним фондам і волонтерам. Тоді буде порядок. Не будуть виникати колізії на кордоні, коли заїжджає гуманітарка і треба приймати швидке рішення. Наприклад, коли вийшли якісь нові деталі до дрона, волонтери вже завозять їх, а в наших законодавчих актах це не прописано. І нам треба аж величезне рішення Кабінету Міністрів, яке займає час, для того, щоб умовний підрозділ отримав деталі до дрона. В умовах війни, мені здається, це навіть злочин".

За словами Наталії Ліпської, завжди добре, коли забирають список дозволеного. Але також потрібно розуміти, хто може користуватися пільгами. 

"Мусимо розуміти взагалі, хто такі волонтери, – додає вона. -– У 2014-му році був створений список волонтерів. Його зробили, щоб люди, котрі щиро допомагають і в перші моменти кидаються рятувати державу, вивести їх з-під оподаткування. Тому що допомогти державі все закупити, а потім бути змушеним ще й сплатити податок 19,5% – це нам здавалося неправильним. Відповідно тоді з'явився цей реєстр. Але одразу було внесено не коректне формулювання. Насправді це фізичні особи – благодійники, вони мають окремий розділ в податковому кодексі, де досить жорстко описується їхня діяльність. Тобто не оподатковується тільки те, що підпадає під дію цієї статті. Є обмеження, наприклад, кому може бути надана допомога. Дуже важливим момент звільняється від податків лише та людина, яка є в реєстрі волонтерів".