Найскорботніший день року: традиції та заборони Великої п'ятниці

Сьогодні, 30 квітня, у християн східної традиції Велика або Страсна п'ятниця – день, коли розп'яли Ісуса Христа.

Відповідно до Євангелія, цього дня Ісуса засудили до страти, він здійснив хресний хід та Голготу, де Його розіп'яли на хресті. Відтак, Христос добровільно віддав себе на муки і смерть заради людей. Проте, навіть вмираючи на хресті, Ісус молився за всіх людей, особливо тих, хто його розіп'яв. "Отче, прости їм, бо не знають, що роблять", – шепотів Спаситель.

Страсна п’ятниця – найпісніший день Великого посту та й цілого року. У всіх храмах з вівтаря виносять плащаницю – зображення знятого з хреста Тіла Господнього.

Обов'язкого цього дня відвідати храм. Літургія у Страсну п'ятницю не правиться. Однак служиться Велика Вечірня, на якій читається Євангеліє від св. Матвія про страсті і смерть Ісуса Христа. Тоді процесія виходить з хрестом і хоругвами з церкви, священики несуть плащаницю. Обхід довкола церкви символізує похорон Ісуса Христа. 

Опісля плащаницю кладуть у храмі на стіл, а вірні у п'ятницю та суботу приходять, аби вклонитися Христові. 

Читайте також: Вісім порад для безпеки під час Великодніх свят від львівських священників

Цього дня – суворий піст. Вірні постять "заради страстей Христових", які Він перетерпів за гріхи людства. Дехто не їсть нічого до виносу плащаниці, а потім п'є лише воду та їсть хліб.

У Велику п'ятницю не прибирають у хаті і не працюють на землі. Також цього дня не печуть паски.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал