Навчаються і їдуть знищувати окупантів: пілоти Нацгвардії опановують дрони

Військові Національної гвардії України щодня тренуються керувати дронами

Журналістка "Еспресо.Захід" відвідала навчання нацгвардійців. 

Удень, уночі, у лісі, за будь-якої погоди – військові Нацгвардії щодня тренуються користуватися дронами, аби ефективно працювати з ними на фронті. Під час моїх відвідин нацгвардійці отримали завдання звичайним "мавіком" знайти ворожих пілотів та знищити їх. До "пташки" прикріплюють вибухівку й вирушають у пошуки. 

Фото: Христина Парубій

Пілоти пояснюють: на початку роботи потрібно набрати достатню висоту і далі починати пошук. А для того, щоб відшукати ціль, потрібно знайти рух людей. За кілька хвилин пілоти на екрані пульта бачать рух, зосереджуються, скидають вибухівку і дрон повертається назад.

Найкраще – коли група працює з кількома дронами, за принципом каруселі

"Ми активно вчимося і вже працюємо на крилах – розвідниках, бомберах, які летять і з великої висоти можуть робити не один лише скид, а кілька, – розповідає молодший сержант Національної гвардії України Андрій Ковч. – Комерційний дрон, до прикладу, "мавік" може здійснити тільки один скид, після чого повертається на позицію. Найкраще,  коли група працює з кількома дронами, застосувавши принцип каруселі. Тоді бомбер може скинути не один снаряд по ворожій позиції. 

Фото: Христина Парубій

В основному нацгвардійці під час роботи на фронті використовують FPV-дрони. Це швидкісні "пташки", які можуть розвивати швидкість до 150 кілометрів за годину й можуть нести з собою вибухівку до 5 кілограмів. Цього достатньо, щоб розірвати танк чи ворожу позицію. Складніше завдання – знайти ворога вночі. Це теж відпрацьовують на навчаннях. 

Фото: Христина Парубій

Як розповідають пілоти, різниця між роботою вдень і вночі – в тому, що на нічних коптерах візуально видно ціль. Це чорні цяточки. Щоб зрозуміти, чи це дійсно ворог, потрібно подивитися, чи вони рухаються.  

Фото: Христина Парубій

"Коли повертався з Польщі на початку повномасштабної війни, потяг був переповнений такими самими людьми, як я"

Від початку повномасштабного російського вторгнення з окупантами бореться військовий із позивним Одеса. На момент початку великої війни чоловік був за кордоном. З телеграму дізнався про бомбардування України та вирішив негайно повернутися. До війська вступив добровільно. Пройшов підготовку й вирушив на фронт. Основний бойовий досвід Одеса здобув поблизу Авдіївки. Там працював з СПГ. А зараз вивчився на пілота дрона. 

"Коли повертався з Польщі, то був приємно здивований тим, що потяг, в якому їхав, був майже забитий такими самими людьми, як я. Хтось мав бойовий досвід, хтось ні. Мені запропонували навчатися за профілем користуватися ПТРК, ПЗРК, вражати саме техніку. Я для себе побачив це більш доцільним. Хотів завдавати більше втрат ворогу, – каже Одеса. – Тож перша і друга моя ротація відбувалася в розрахунку СПГ. Він може стріляти як прямою, так і навісною траєкторією. Коли працюєш навісною траєкторією, ти не можеш бачити, куди саме прилітає твій снаряд. Тут без дронів – як сліпе котеня". 

Фото: Христина Парубій

Пілоти кажуть, справжній кермувальник дронів ніколи не відмовиться політати. Адже на навчальних полігонах нацгвардійці тренуються у спокійних умовах, можуть краще опанувати "пташки" та знайти нові шляхи ефективного використання їх на фронті.

"Зараз ми маємо спокійні умови, до нас не прилітають снаряди. А ще маємо доступ до супутників. Наші дрони, коли бачать  супутники, працюють набагато краще, їхні дії прогнозовані, – розповідає пілот відділення аеророзвідки окремого взводу розвідки однієї з військових частин Нацгвардії Ред. – На лінії зіткнення ніхто супутниками не літає. Там значно слабший сигнал, тому ми змушені використовувати антени в обов'язковому порядку. Якщо на початку війни могли собі дозволити просто злетіти дроном, то зараз це – смерть для цілого екіпажу". 

У Нацгвардії значну увагу звертають саме на навчання. Адже в руках умілого пілота дрони на фронті надзвичайно ефективні. Вони не лише знищують ворогів та їхню техніку, а й головне – зберігають життя нашим воїнам. Пілоти переконані: перемогти у цій війні Україна зможе лише завдяки технологіям.