Знайдені на заході України стародавні кам’яні знаряддя можливо є найдавнішими в Європі, - дослідження

Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі Nature, стародавні кам’яні знаряддя, знайдені на заході України, можуть бути найдавнішим відомим доказом присутності людини в Європі

Про це пише АР, передає "Еспресо.Захід".

Як зазначається, відколоті камені, навмисно виліплені з вулканічної породи, були викопані в кар’єрі в Королево в 1970-х роках. Археологи використали нові методи, щоб визначити вік шарів осадових порід, які оточують інструменти, і з'ясували, що їм понад 1 мільйон років.

"Це найдавніший доказ існування будь-якого типу людини в Європі", – сказав Мадс Фауршу Кнудсен, геофізик з Орхуського університету в Данії та співавтор нового дослідження, додавши, що невідомо, хто з ранніх предків людини виготовив інструменти, але, можливо, це був Homo erectus, перший вид, який ходив прямо та опанував використання вогню.

"У нас немає викопних останків, тому ми не можемо бути впевнені", – наголосив Роман Гарба, археолог Чеської академії наук і співавтор.

За його словами, відколоті кам'яні інструменти, ймовірно, використовувалися для різання м'яса і, можливо, зішкрібання шкур тварин.

Дослідники припускають, що цим знаряддям може бути 1,4 мільйона років, однак інші експерти стверджують, що методологія дослідження наштовхує на думку, що їм може бути трохи більш як 1 мільйон років, що поміщає їх приблизно в той самий діапазон дат, що й інші стародавні інструменти, знайдені в Іспанії.

Рік Поттс, який керує програмою походження людини Смітсонівського інституту зазначив, що найдавніше кам'яні знаряддя цього типу були знайдені в східній Африці й датуються 2,8 мільйона років тому. 

Пам’ятка в Україні є важливою, оскільки "це найдавніша стоянка на півночі", що свідчить про те, що ранні люди, які розселилися з Африки за допомогою цих інструментів, змогли вижити в різноманітних середовищах.

"Найстаріші люди з цією старовинною технологією кам’яних знарядь змогли колонізувати всюди від теплої Іберії (Іспанія) до України, де принаймні сезонно дуже холодно – це дивовижний рівень адаптації", – підсумував Поттс.

  • Раніше повідомлялося, що до Волинського краєзнавчого музею передали тисячолітню глиняну писанку, яку випадково знайшли у селі Володимирського району.