На перемогу України запрацювала ще й "Мотанка Свободи"

В Україні запустили потужний флешмоб, до якого масово долучаються як митці, так і звичайні українці.

В Україні запустили потужний флешмоб "Мотанка Свободи". Йдеться про об'єднання українців за допомогою традиційного плетіння ляльок-мотанок та створення у реальному часу галереї народного мистецтва. А в глибшому сенсі – про стабілізацію емоційного стану, про відчуття гуртування та підтримки один одного і воїнів ЗСУ в боротьбі за свободу і за перемогу. Взявши за символ флешмобу роботу "Мотанка vs Матрьошка" журналістки та художниці Галини Сернівки, яка наприкінці минулого року презентувала в представництві НАТО  Україні свою виставку "Мотанка: Віра, Надія, Любов та…", ініціатива має на меті перерости у наймасштабніший артоб'єкт світового значення, з представленням на всіх можливих  майданчиках для збору допомоги на відновлення нашої країни та мирного життя, інформує "Еспресо.Захід".

Як розповіла нам Галина Сернівка, створити роботу "Мотанка vs Матрьошка" її надихнуло спілкування з відомим українським художником Нікітою Тітовим. Як сьогодні, так і раніше (адже  війна в Україні триває насправді вже восьмий рік) сумніву не було: Мордор згине. Отож треба подумати, як зображати перемогу. Закарпатську журналістку Галину Сернівку, що зараз живе у Києві (ще донедавна працювала в Нацполіції у званні старшого лейтенанта поліції  і яка, коли почалася пандемія Covid-19, повернулася до малювання, яким займалася ще в школі) пошук відповіді на це запитання хвилював особливо. Адже у серпні-жовтні 2014-го року вона перебувала в складі добровольчого батальйону Нацгвардії у зоні АТО (зокрема в Дебальцевому), про що її рідні довідалися тільки після її повернення додому. 

"Я підбирала різні образи в голові, – каже Галина Сернівка, –- але образ ляльки-мотанки, яку багато хто з наших захисників носить з собою, видався найбільш промовистим.  Я мала різні ідеї його втілення (зокрема, як лялька-мотанка розриває матрьошку). Але вирішила прислухатися до мого вчителя та наставника, художника Ярослава Терновського  – дати глядачам більше можливостей для інтерпретацій. І вийшло і справді значно цікавіше, глибше: мотанка розкриває матрьошку, а там – порожнеча. Ця робота дала поштовх творчому циклу "Мотанка: Віра, Надія, Любов та Перемога", створити який мені дуже допомогло творче спілкування з митцями  Ярославом Терновським та Олексієм Малихом". 

Живопис Галини Сернівки в неті побачила  піарниця зі сфери шоубізнесу Олександра Титаренко (зокрема твір "Мотанка vs Матрьошка") і – спитавши дозволу на використання – запустила неймовірно цікавий флешмоб "Мотанка Свободи". 

"Знати, що ми поряд один з одним всупереч обставинам – це найважливіше, що ми можемо зробити перед лицем ворога, --йдеться в текстовому супроводі проєкту. -- Хай і він знає, що нас не зламати, не спалити та не викурити з нашої України! Ми стійкі та відновимо усе: споруди, нормальне життя та нашу унікальну культуру. Хай весь світ побачить, які ми красиві та вільні, як наші Мотанки Свободи".

І далі: "Все, що Вам потрібно: нитки, тканини та будь-які підручні матеріали, трохи часу та любові до Батьківщини, – пояснюють організатори. –  Від інших ляльок, мотанки відрізняються тим, що замість обличчя люди вишивають хрест. Одяг теж є своєрідним символом: спідниця – це символ землі, сорочка – перехрестя минулого, теперішнього та майбутнього, намисто – символ достатку, а хустка, очіпок чи стрічка, є зв'язком з небом, але ж ми не обмежуємо вашу фантазію". Інакше кажучи, організатори закликають робити ляльки-мотанки всіх охочих. У них можна вшивати будь-які свої бажання "серед яких можуть бути слова підтримки українцям, ЗСУ, ТРО або коханому, з яким ви змушено розлучились". Ця ляльки-мотанки можуть бути фізичними чи аналоговими, зробленими з сіна, хусток або крапельниць вами особисто чи разом із вашими дітьми. Єдине обмеження – поява цих ляльок має датуватися, починаючи від 24 лютого.

До речі, до флешмобу "Мотанка Свободи" уже долучилися не тільки професійні митці, а й пересічні українці. У перспективі організатори також бачать створення музею народної творчості "Мотанка Свободи".

"Чому важливо, щоб музи не мовчали, коли гримлять гармати? – знову Галина Сернівка. – А за що тоді боротися? Адже жити – це не просто їсти й спати.  Це мріяти, творити, любити… Це те, заради чого живемо і заради чого обов'язково переможемо!!!"

Ярина Коваль

Фото – ляльки-мотанки із проєкту #мотанкасвободи

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та Телеграм-канал.