На Львівщині зростає захворюваність на менінгококову інфекцію

Лише за січень та лютий 2023 року у Львівській області захворіло семеро людей, з них шестеро — діти

Про це повідомили в обласному центрі контролю й профілактики хвороб, передає "Еспресо.Захід".

Останній випадок зафіксували у понеділок, 20 березня. Інфекцію виявили у семирічного хлопчика.

Середній показник захворюваності на менінгококову інфекцію на Львівщині перевищує середній по Україні у 2,7 раза. За інформацією лікарки-епідеміолога Любомири Бойко, 81% хворих — це діти до 17 років, і найбільше серед них дітей до чотирьох років. У січні 2023 було виявлено три випадки захворювання. Всі троє хворих — діти, з них двоє — до одного року.

У 2022 році порівняно з 2021 кількість хворих у Львівській області зросла вчетверо. Торік зареєстрували 16 випадків, з них 13 — серед дітей. Четверо померло: троє діток віком до року та одна, який виповнився рік. У всіх перебіг захворювання був блискавичним. У всіх була генералізована форма у вигляді менінгококцемії (коли менінгокок потрапляє у кров). Менінгококцемія починається з ознобу, підвищення температури тіла до +39ºС +41ºС й вираженої інтоксикації: головного болю, ломоти у м'язах і суглобах. З'являються висипання на тілі. У такому разі слід якомога швидше звернутися до сімейного лікаря. Той огляне пацієнта та направить на лабораторні дослідження. При вираженому погіршенні самопочуття, стрімкому підвищенні температури тіла, сильному головному болю, появі висипань на тілі, необхідно викликати бригаду швидкої медичної допомоги. При своєчасному й правильному лікуванні захворювання закінчується повним одужанням.

Як наголошують львівські епідеміологи, менінгококова інфекція — одна з найнебезпечніших. Найчастіше хворіють діти до 4 років, але вразливими до збудника є також  підлітки і молодь. Джерелом інфекції є хвора людина та здоровий носій (зазвичай дорослий). Летальність в країнах Євросоюзу й Україні сягає 20%.

Інфекція може мати різний перебіг: від назофарингіту, який проявляється симптомами ГРВІ, до менінгіту (запалення оболонок головного мозку), менінгоенцефаліту (одночасного запалення оболонок і речовин мозку) та менінгококцемії.

Збудник — менінгокок — циркулює у зовнішньому середовищі. Виділяється при кашлі й чханні та поширюється в повітрі. Інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом при дуже тісному і тривалому контакті. Інкубаційний період хвороби триває від трьох до десяти днів, але в середньому 4-6. Людина стає заразною за сім днів до появи клінічних проявів й припиняє виділяти збудник через 24 години після початку лікування. Носій заразний 2-3 тижні, а при хронічних ураженнях носогорла — до шести тижнів і більше.

Інфекція — сезонна, переважає взимку та навесні. Пік захворюваності припадає на лютий-квітень.

Від тяжкого перебігу хвороби можна захиститися, зробивши щеплення. Вакцинуватися можуть і діти, і дорослі, але щеплення від менінгококової інфекції не входить до Національного календаря, тож заплатити за нього доведеться самостійно.

Станом на 1 березня 2023 року у Львівській області однією дозою вакцинувалося 352 дітей, з них 159 — до одного року, двома — 182 (з них 98 дітей — до одного року).